Na spaní i pro radost
Základem příjemné ložnice, kde by se vám spalo jako v bavlnce, je samozřejmě postel. Tou byste měli při zařizování začít. Nesmíte ale zapomenout ani na ostatní doplňky, jako jsou noční stolky, povlečení, osvětlení nebo závěsy.
Klidný spánek je to, po čem všichni toužíme. Regeneruje, osvěžuje a dodává nám energii. Vzhled ložnice zase působí pozitivně na naše smysly – estetické prostředí v nás vzbuzuje pocit harmonie, bezpečí a navozuje klid tolik potřebný k odpočinku a spánku. Pokud si právě zařizujete ložnici, mrkněte se na pár pravidel, která vám mohou pomoci a usnadní i rozhodování.
KLIDNÉ A TLUMENÉ
V první řadě platí jedno zásadní pravidlo – ložnice by měla být v klidné části domu nebo bytu, co nejdále od hlavního vstupu, ideálně orientovaná do vnitrobloku nebo do zahrady; měla by být suchá, světlá, čistá a snadno větratelná. Při výběru barev máte celkem volnou ruku, záleží na vás, jaké upřednostníte. Doporučuje se důvěřovat vlastní intuici a uvědomit si, že ostré a příliš výrazné barvy do ložnice nepatří, protože jsou spíše provokativní, povzbuzující a to ke spánku a odpočinku nepatří. Výhodou tlumenější výmalby ložnice je, že si můžete o to více dovolit barevnější doplňky nebo povlečení. Barevné ladění rozhodně neberte na lehkou váhu, skutečně dokáže naše prožitky a duševní rozpoložení výrazně ovlivnit.
RESPEKTUJETE FENG SHUI?
Ložnice je z hlediska Feng Shui jedna z nejdůležitějších místností. Za jednu z hlavních priorit se považuje především rozmístění nábytku – postel by měla být vždy umístěna pelestí ke stěně, abyste se cítili bezpečně. Zcela nevhodné je umístit ji pod okno nebo otočit směrem ke dveřím. Ani nad postelí by nemělo viset nic těžkého, i malá polička může podvědomě vyvolávat pocit ohrožení (že spadne). I takový detail, jako jsou lampičky nad hlavou na zdi, může hrát negativní roli – lepší je dát je na noční stolek. Při orientaci postele dbejte na to, abyste z ní viděli přímo na vchod do ložnice, což je důležité pro posilnění pocitu bezpečí. Pokud máte velmi malou ložnici a nemůžete si příliš vybírat, dejte alespoň mezi dveře a postel třeba noční stolek, který bude fungovat jako malá zábrana. Naopak se vyhněte takovým kouskům, jako je například akvárium, příliš hlasitě tikající hodiny a podobně; snažte se prostě vytvořit co největší stabilitu a klid.
NA SEVER, NEBO NA JIH?
Kvalitu spánku i následného probuzení ovlivňuje i orientace ložnice ke světovým stranám. Východní orientace bude vyhovovat spíš ranním ptáčatům, protože pokoj bude bohatě zásoben slunečními paprsky. Podobně působí i jižní strana, která místnost zásobí denním světlem po celý den, večer může být pro někoho možná trochu těžší usnout. Pokud patříte mezi ty, kteří si chtějí ráno dospat, zvolte orientaci k západu – ta vám dodá více klidu a i kapičku energie. Vstávat se vám bude ale o něco hůře. A jestli jste vysloveně spáči, pak zvolte severní stranu – ta podle Feng Shui nabízí nejvíc nejklidnější energie a dostatek klidu ke spánku.
NA POSTEL PEČLIVĚ
Nikdy si nekupte hned první postel, kterou si vyzkoušíte. Možná, že vám bude připadat skvělá, ale co když je někde ještě lepší? Zde se vyplatí chvíli hledat. Důležitá u ní je především pevná konstrukce, která se po pár nocích nerozvrže. Základní rozměr lůžka bývá 180 x 200 cm, ale vyrábí se i v šířce 160 cm a v prodloužených délkách 210 cm a 220 cm. Při plánování, kam ji umístíte, myslete na to, abyste se k ní pohodlně dostali – ze všech tří stran by mělo zbýt alespoň 50 až 60 cm volného prostoru. Pokud jde o materiál, jednoznačně vítězí dřevo ve všech možných úpravách, ideální je masiv, který působí stabilně a pevně.
HLAVA, RAMENA…
Při výběru postele a především matrace myslete na svá záda – určující je hlavně tvrdost matrace, dávno neplatí zažitá poučka, že muži potřebují tvrdší a ženy měkčí matraci, tak to není. Každý by si měl tu svoji vybrat přesně podle svých potřeb a pocitů, ideální je si ji v obchodě vyzkoušet a dlouho si na ní poležet. Ramena by se vám do matrace měla zabořit tak hluboko, aby páteř byla naprosto ve vodorovné poloze, při lehu na zádech by se vám pod bedra měla vejít dlaň. Nepodceňte svou hmotnost a nosnost matrace, věnujte dostatek času výběru lůžkovin i speciálních pomůcek, jako jsou anatomicky tvarované polštáře a podobně.
JAKÉ ZVOLIT OSVĚTLENÍ?
Osvětlení ložnice je důležité jednak kvůli vytvoření příjemné atmosféry, ale i z praktického hlediska. Někdy si chcete ještě číst a váš partner již chce spát – proto zvolte nástěnné nebo stolní osvětlení buď v čele postele, nebo na nočním stolku a takové, jehož intenzitu lze regulovat a lze ho i prostorově natočit tak, abyste nikoho svícením nerušili. Kromě tohoto typu osvětlení je ještě dobré mít také centrální, které zajistí celkové komfortní osvětlení ložnice. Ovládání osvětlení je praktické zařídit jak vypínačem od dveří, tak přímo z postele.
Datum vydání: 5. 6. 2015