Na míru konkrétní rodině
Majitelé zdůrazňují zdánlivě samozřejmý fakt, že právě řešení vyhovující jejich specifickým potřebám je základem bezproblémového provozu domu a naprosté spokojenosti. Univerzální řešení je vždy kompromisem.
Mladí manželé, kteří dům postavili, pocházejí oba z vesnických rodinných domů. Poznali se ve městě, kde pracovali, a začali spolu žít v panelákovém bytě 1+1. Bydlení v paneláku jim nevyhovovalo. Průzvučnost stěn, občas nefungující výtah, komplikované parkování, to byla taková běžná trápení. Ale především se nemohli smířit s perspektivou, že nebude možné malé děti vypustit z bytu samotné, aby si hrály venku. „Vždycky jsme plánovali, že s rodinou určitě chceme žít v rodinném domě,“ zdůrazňuje naše hostitelka.
SEDM KILOMETRŮ OD MĚSTA
„S ohledem na bezpečnost dětí jsme preferovali nějaké přilehlé obce, nechtěli jsme rodinný dům přímo ve městě.“ Rozhodli se prozkoumat okolí a při první vyjížďce narazili na parcelu, která se jim líbila. V tradiční vesnici s kompletní infrastrukturou vznikala nová ulice, vozovka už byla vybudovaná a jeden rohový pozemek byl ještě volný. Rovinatou parcelu lichoběžníkového tvaru s přístupovou ulicí na západě a na severu koupili a zvažovali, co postavit.
INDIVIDUÁLNÍ PROJEKT
Investoři neměli vyhraněnou vizi, jak by dům měl vypadat, typ střechy nebo tvar celé stavby nebyl podstatný. Preferovali funkčnost a užitné vlastnosti domu maximálně vyhovující potřebám rodiny. Nejprve nakoupili katalogy typových domů, byli zvědaví, zdali je v nich něco zaujme. „Už je to několik let. Katalogové domy si tenkrát byly všechny podobné, rychle jsme poznali, že se nám žádný nelíbí. Vesměs všechny byly malé. Chtěli jsme mít tři dětské pokoje, garáž pro dvě auta a krytý bazén. To žádný katalogový projekt nesplňoval,“ vysvětluje majitelka domu. „Bylo jasné, že musíme mít individuální projekt. Architekta jsme si vybrali z okruhu našich známých vrstevníků. Jeho práce se nám líbily, proto jsme ho požádali o projekt domu.“
SPOLEHLI SE NA ODBORNÍKY
Dům měl být vhodný pro pětičlennou rodinu. V současné době v něm žijí čtyři osoby. V zadání byly požadovány tři dětské pokoje, společenský prostor zahrnující propojený obývák, jídelnu a kuchyň, aby rodina byla co možná nejvíc pospolu, dále garáž pro dvě auta a do stavby začleněný bazén. „Ani my nemáme rádi, když nám někdo zasahuje do naší odborné práce, proto jsme se plně spolehli na architekty. Co se týká dispozičního nebo tvarového řešení, do toho jsme jim vůbec nemluvili. Diskutovali jsme o navrhovaných technologiích a materiálech z důvodu ceny,“ upřesňuje majitel. „Věděli jsme, že mladí architekti navrhnou moderní dům, nemuseli přesvědčovat ani oni nás, ani my je. Realizovaná stavba vychází z první studie, kterou přinesli.“ Pro vnější ztvárnění byl určující tvar pozemku, půdorys domu jej kopíruje. Pod úhlopříčně skloněnou pultovou střechou jsou lichoběžníkové také obvodové stěny. Specifický požadavek na bazén umístěný v hlavním tělese stavby vyústil díky skleněné stěně v optické rozšíření obytného prostoru. Kompaktní hmota domu ponechává co největší volnou plochu pro zahradu.
VIZITKA DOMU
Autoři projektu: Ing. arch. Aleš Kubalík, Ing. arch. Jakub Našinec, Sporadical, s.r.o.
Dodavatel: IPM Building spol. s r.o.
Plocha pozemku: 1240 m2
Zastavěná plocha: 230 m2
Užitná plocha: 267 m2
Zdi: cihelné bloky Porotherm
Stropy: železobetonový monolit
Fasáda: zateplená polystyrenem, omítka
Okna: rámy hliníkové, vnitřní žaluzie
Vnitřní dveře: šedý lak, celoskleněné
Podlahy: dubová průmyslová mozaika, keramická dlažba
Terasa: paluba massaranduba
Vytápění: plynový kondenzační kotel, konvektory, radiátory, podlahové v koupelnách
Vybavení: krytý bazén skleněnou stěnou sousedící s obývacím pokojem, sauna, centrální vysavač
PRVNÍ DODAVATEL NEOBSTÁL
Stavebníci měli zájem spolupracovat s jediným generálním dodavatelem, uvědomovali si, že sami nejsou technici, především však kvůli nedělitelné odpovědnosti a zárukám. Začali s firmou na doporučení známého. „Naštěstí jsme smlouvy měli rozčleněné na tři etapy: základovou desku, hrubou stavbu a dokončovací práce. Po dokončení základové desky jsme se s prvním dodavatelem rozloučili. Byl zvyklý na velké zakázky pro státní instituce, nebyl schopen individuálního přístupu k soukromému klientovi, projevoval neochotu akceptovat dílčí požadavky. Špatně komunikoval i s architektem. Architekti nám potom doporučili kvalitní firmu, která měla zkušenosti se stavbou atypických domů. Její šéf byl flexibilní, ochotný, tvůrčím způsobem spolupracující.“
INTERIÉRY V SOULADU SE STAVBOU
V dokončené stavbě dominovaly rozlehlému společenskému prostoru pohledový beton na stropě a dubová průmyslová mozaika na podlaze. Přáním majitelů bylo, aby interiéry odpovídaly stylu stavby, zavrhli pseudoromantické snahy „vyzdobit a proteplit“ je poličkami s drobným haraburdím. V kuchyňském studiu si vybrali kuchyň v kombinaci žlutého matného a černého laku. Následně jídelnu a obývák zařídili tak, aby danou barevnost zachovali. „Vždy jsme dbali, aby se později při eventuální změně technologií nemuselo bourat do zdí nebo podlah. Snažili jsme se, aby instalace, byť dočasně nepoužívané, byly připravené. Díky dobré práci architektů i finálního stavitele nám dům dokonale slouží,“ uzavírá majitel.
Autoři projektu:
Ing. arch. Aleš Kubalík, Ing. arch. Jakub Našinec,
SPORADICAL architektonická kancelář
Absolventi FA ČVUT v Praze v roce 2001, diplomové práce u profesora Romana Kouckého.
„Snažíme se bez předsudků a stereotypů hledat s investorem nejlepší řešení pro jeho zadání. Věnujeme se návrhům různých typů staveb, nejvíce realizací máme v oblasti rodinných domů a individuálního bydlení.“
Významné realizace:
◗ 2013 – Terapeutická komunita Heřmaň – SANANIM
◗ 2012 – Rodinný dům Šestajovice
◗ 2011 – Rodinný dům Český kras
◗ 2010 – Dva rodinné domy v Plzni – Božkově
◗ 2009 – Dostavba tělocvičny Jana Keplera
◗ 2007 – Administrativní budova PZ Škoda Plzeň
◗ 2007 – Dřevěný dům střední Čechy
◗ 2006 – Rekonstrukce barokního domu Nový Svět č. p. 80/IV, Praha 1 – Hradčany
◗ 2006 – Památník obětem komunismu v Liberci
Ocenění:
◗ 2011 – Cena starostky Prahy 6, tělocvična Gymnázia Jana Keplera
◗ 2009 – Zvláštní cena Státního fondu rozvoje bydlení, Cihlový dům POROTHERM
◗ 2007 – Cena Grand Prix architektů – národní cena za architekturu, památník Liberec
Kontakt:
Sporadical architektonická kancelář
Dittrichova 337/9, 120 00 Praha 2
Vodňanská 9, 370 11 České Budějovice
www.sporadical.cz
Datum vydání: 27. 7. 2015