Na míru a bez starostí

Pracovně velmi vytížení manželé svěřili zařízení svého bytu odborníkům, aby se vyhnuli nekonečnému vybírání, rozhodování, měření… Za tři měsíce měli byt kompletně zařízený a ani po dvou letech by zde nic neměnili.

Manželé s dospívajícím synem si pořídili poměrně prostorný byt v novostavbě, který jim dispozičně vyhovoval. Chtěli si ho zařídit účelně, ale s dostatečným šarmem. Uvědomovali si, že není snadné si domyslet vše, co je potřeba k příjemnému žití, bez dostatečných zkušeností, bez znalosti možností a vymožeností současné nábytkové tvorby. Rozhodli se proto svěřit zařizování bytu odborníkům. Od známých dostali doporučení na studio ZAKIdesign, které se zabývá nejen návrhy interiérů, ale i jejich realizací.

OD MATNÉ PŘEDSTAVY

Majitelé vstoupili do kontaktu s bytovým architektem Petrem Hodanem, kterého při první návštěvě potěšila rozumná a zajímavá dispozice, jež podle jeho slov měla předpoklady pro skvělé řešení interiéru. Majitelé si přáli světlý moderní byt, ve kterém by byly hojně zastoupeny přírodní materiály, zvláště dřevo. Přáli si prostor, který budou moci bez problémů užívat, „perfektně fungující, ne galerii“, jak sami říkají. Specifické požadavky neměli, bylo jim však jasné, že nechtějí pouze bílé stěny, ale přáli si pracovat s barvami. V průběhu stavby domu, ještě před setkáním s architektem, nechali položit dubové podlahy a vybrali si obklady a dlažbu do koupelny včetně sanitární keramiky. Z prvních konzultací vzešel návrh, který se postupně propracovával. Jak říká architekt Petr Hodan, pracuje formou doporučení, nesnaží se svou představu klientovi vnutit. V tomto případě si spolupráci obzvlášť pochvaloval, „nemrhalo se prostředky ani časem“. Návrh byl k oboustranné spokojenosti doladěn asi za měsíc. Studio ZAKIdesign pak celou zakázku realizovalo. Výroba nábytku trvala šest týdnů, dalších čtrnáct dní stavební úpravy v bytě a montáž nábytku. Z dílny studia pochází kuchyňská linka, skříně, stěny, stoly i konferenční stolek, v podstatě vše kromě sedacího nábytku. Zajímavostí je, že interiér byl dotvořen konečnou výmalbou až po instalaci nábytku. Barevné akcenty, pruhy a reliéfy tak se zařízením dokonale spolupracují.

Výrazným motivem je keramický obklad stoupaček, který barevně koresponduje s kuchyňskou dlažbou.

V HLAVNÍ ROLI ZEBRANO

Centrem bytu je společenský prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Zkosení jedné stěny v dispozici vytvořilo atypické prostorové řešení, kterého architekt náležitě využil. Druhým výrazným prvkem prostoru jsou stoupačky vedoucí celým domem, které se staly výchozím bodem pro řešení této místnosti. Jsou obloženy keramickým obkladem objevujícím se také na vyzdívce pro vestavnou lednici. Podobný odstín byl vybrán i pro dlažbu před kuchyňskou linkou. Jednotícím prvkem tohoto prostoru je zebrano, dýhovaný materiál opakující se jak na obkladu na stěně, tak na nábytku nechybí ani v kuchyňské části, kde je použit jako kryt pro instalace nad digestoří. Volba padla na zebrano pro jeho dostatečnou světlost a přitom výraznou kresbu, která je ještě podpořena vysokým leskem. Opakování materiálů je typickým znakem tohoto interiéru. Kromě zebrana a keramického obkladu zde opakovaně najdeme nerez – na zadní stěně kuchyňské linky, spotřebičích i na úchytech a dokonce na spodních soklech spodních skříněk, smetanově lakovaná dvířka jsou použita jak v lince, tak na sestavě v obývací části. Šedá a hnědá barva vytvářejí světlé sedačce kontrastní pozadí. A opět je zde najdeme na více místech, v lomu stěn obývacího pokoje či u jídelního stolu.

Tmavě šedou barvou zdůrazněný překlad koresponduje s šedou dlažbou v předsíni. Hliníkový rám skříně se váže k ostatním vestavěným skříním v bytě, lakovaná dvířka nacházejí svou obdobu v kuchyňské lince i obývacím pokoji.

DOSTATEK ÚLOŽNÝCH PROSTORŮ

I pro ostatní místnosti, ložnici, studentský pokoj i předsíň byl navržen nábytek přesně na míru, aby byl maximálně využit prostor a bylo kam uložit vše potřebné. V ložnici byl oříškem mělký výklenek, jehož rozměr určil hloubku lakovaných skříněk na ukládání různých drobností. Pro objemnější věci slouží hlubší dřevěné skříňky, které jsou zavěšeny. Tento detail se objevuje i na nočních stolcích, nábytek díky tomu působí velmi vzdušně. Hlavní úložný prostor zde nabízí šatní skříň s posuvnými dveřmi v kombinaci dřeva v hliníkovém rámu, k ukládání věcí je využita i postel s odklápěcími lamelovými rošty. Mladý muž ve svém studentském pokoji kladl ještě větší důraz na úložný prostor. Objemná skříň musí pojmout rozmanitou sportovní výstroj i výzbroj se všemi potřebnými taškami a vaky. Neméně důležitá je plocha stolu, na kterou se musí vejít počítač s nepostradatelným vybavením, tiskárnou a všemi dalšími nezbytnostmi dospívajícího muže. Nadstandardní jsou i rozměry postele – 140 x 200 cm. Postel je kvůli radiátoru odsunuta ode zdi, a proto opatřena nejen pevnou dřevěnou bočnicí, ale v čele oporou pro hlavu. A samozřejmě objemnou zásuvkou. V předsíni je barevně zdůrazněn překlad, jako opakující se prvky zde najdeme bíle lakovaná dvířka skříně a hliníkový rám, na botníku se zaskví dub stejně jako na podlahách v obytných místnostech. Světlé dřevo příjemně oživuje šedou dlažbu. Koupelna byla před příchodem ZAKIdesign studia prakticky hotová, stačilo jen vyrobit skříňku pod umyvadlo a na špinavé prádlo.

Černá, šedá a světlé dřevo je barevnou kombinací studentského pokoje. Velkokapacitní skříň, velký stůl a široká postel vyhovují přáním mladého muže.

ZHODNOCENÁ INVESTICE

Majitelé bydlí v takto zařízeném bytě již téměř dva roky a za celou dobu nepřišli na nic, co by zde chtěli měnit. „Rádi se sem vracíme, bydlí se nám tady opravdu příjemně,“ říkají. Jsou si vědomi toho, že takto zařízený byt získal daleko vyšší hodnotu, než kdyby si ho zařizovali sami sériovým nábytkem. Pochvalují si, že měli možnost během přípravy o návrhu diskutovat, byli vtaženi do procesu tvorby, ale starostí s hledáním řešení a jeho praktickou realizací byli ušetřeni.

Miloslava Perglová
foto: Robert Žákovič

Datum vydání: 14. 6. 2020

Edit: