Na hranách skel

Stavební sklo hraje klíčovou roli v moderní architektuře a konstrukcích. Nabídku lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: izolační skla a opracovaná skla. Obě kategorie nabízejí široké možnosti využití.

Sklo je nadčasový materiál, který se neomrzí, neokouká a vytváří zdravé prostředí pro alergiky. Dokáže oddělovat i spojovat prostory, umí propustit světlo, ale zadržet UV záření i hluk, působí křehkým dojmem, ale dokáže dlouhodobě odolávat žáru, mrazu i vlhkosti.

Velkoryse řešená podkrovní koupelna s vlastním krbem a saunou. Degradaci prosklení vlivem vlhkosti účinně brání antikorozní sklo Timeless. Foto Saint-Gobain Glass

Izolační skla

Běžná izolační skla na českém trhu zahrnují dvojskla a trojskla, výjimečně můžete narazit i na čtyřsklo. I dvojskla jsou však dnes navržena tak, aby efektivně splnila požadavky na tepelnou izolaci. Trojsklo se skládá ze tří vrstev skla, z nichž každá má svou specifickou funkci. Důležitým faktorem je jejich tloušťka a typ pokovení, který ovlivňuje, zda sklo tepelnou energii odráží, nebo propouští. To umožňuje optimalizaci vnitřní teploty a efektivní hospodaření s energiemi. Skla mohou mít další přidané hodnoty díky akustické nebo bezpečnostní fólii. Takto vylepšená skla zajišťují nejen tepelnou pohodu, ale také zvukovou izolaci a zvýšenou bezpečnost. Žádná z těchto vlastností nevylučuje jinou – kromě zásadní volby, zda chcete solární zisky potlačovat, nebo získávat.

 

Význam skleněných ploch

Prosklené plochy dnes představují významnou část konstrukce domu, zejména u moderních budov, kde okna a dveře zabírají až 20 % plochy. Okna jsou však stále nejslabším článkem obvodového zdiva, a proto je důležité zvolit kvalitní izolační skla, která vám zajistí komfort a úsporu energie. V letních měsících účinně brání přehřívání interiéru, což by bez skutečně kvalitního zasklení mohlo být velmi náročné. V zimním období vám izolační sklo šetří nemalé peníze za vytápění. Například trojsklo IZOS Energy+ vám dokáže ušetřit až 24 % topných nákladů. Speciální pokovy pracují se sluneční energií a zajišťují tak optimální tepelné podmínky v interiéru po celou zimu. V kombinaci s předokenními žaluziemi dosáhnete ideální rovnováhy mezi teplem a chladem během roku.

 

Opracovaná skla

Zvláštní kategorii tvoří opracovaná nebo dekorační skla. Zahrnují různé typy opracování – rozlišujeme skla ornamentní, pískovaná, smaltovaná a mnoho dalších. Navíc technologií digitálního potisku lze na sklo nanést obrázky či grafiky ve vysokém rozlišení, což otvírá dveře kreativitě ve vašich interiérech (např. skla IZOS Design). Tato skla se hodí do interiérových příček, sprchových koutů, kuchyní, skleněných schodišť nebo zimních zahrad. Ornamentní skla se výborně uplatní tam, kde je v interiéru žádoucí poskytnout mírně zastřené světlo a zároveň zajistit nezbytné soukromí. „Tato skla představují ideální spojení umění a funkce,“ připomíná Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti HELUZ IZOS. „Nabízejí totiž zároveň světlo, soukromí a designový prvek.“ Moderní výrobní technologie umožňuje vytvářet speciální velkoformáty a zakřivené tvary, ale rovněž vyřezávat potřebné otvory pro zásuvky či vypínače nebo designově zabrušovat hrany skel.

 

Podivuhodný materiál

Konstrukční prvky ze skla vám toho dovedou nabídnout víc než dost. Přivedou světlo do tmavých koutů interiéru, dovedou prostor odlehčit, provzdušnit a opticky spojit. Zároveň však mají schopnost zvukově i funkčně oddělit jak interiér od exteriéru, tak i jednotlivé zóny bytu. Interiér plný světla působí dojmem, že je větší. Sklo jako stavební konstrukce ovšem také reálně šetří místo, protože jeho tloušťka je neporovnatelná s tloušťkou klasické stěny. Použití skla je navíc zcela univerzální: Výborně se dá kombinovat s jinými materiály a rodinnému domu sluší stejně jako bytu v paneláku.

 

Ve velkém formátu

V rodinných domech se stavební sklo často uplatňuje jako velkoformátový prvek – ve formě luxferových stěn a zástěn, posuvných skleněných příček, celoskleněných dveří a oken na míru, ale také třeba ve funkci odlehčeného průhledného schodiště nebo jeho zábradlí. U velkých formátů však doporučujeme vždy použití tvrzeného skla, které stavebnímu prvku dodá potřebnou mechanickou odolnost. Problémem může být také vysoká hmotnost skla, případně jeho transport na místo určení. Pokud se transportované sklo nevejde do dveří či neprojde zákrutou úzké chodby, může jít o zásadní problém. Proto vše dopředu konzultujte se spolehlivým dodavatelem, který vám nejen navrhne vhodné řešení na míru a probere s vámi designové možnosti, ale pohlídá si rovněž praktickou proveditelnost zakázky. Pro maximální estetickou čistotu a plynulé propojení interiéru s okolím se v moderní architektuře uplatňuje také velkoformátové rohového napojení skel bez systémového rohového sloupku. Toto řešení ovšem vyžaduje maximálně odpovědný přístup jak od výrobce okenního prvku, tak i od instalační firmy.

 

Otvírání portálů

Velkoformátové prvky nabízejí hned několik možností otvírání. Kromě běžných otevíravých oken to mohou být například velkoformátové posuvně sklopné dveře (PSK portály). Maximální míru světlosti interiéru nabídnou zdvižně posuvné dveře neboli HS portály umožňující posuv křídla paralelně za pevné sklo. „HS portál je kromě standardního provedení k dispozici také ve variantě Slim, která má zúžený rám, a tedy větší plochu zasklení. V pevné části je sklo uloženo přímo do rámu,“ popisuje Milena Tomčíková ze společnosti Vekra. Co největší propojení s okolím podtrhuje subtilní nulový práh, který usnadňuje výstup na terasu či zahradu i pro hůře se pohybující členy domácnosti. Jeho izolační vlastnosti přitom zůstávají zachovány.

 

Laminované kalené sklo

V rámci běžných stavebních konstrukcí představuje nejodolnější variantu plochého skla laminované kalené sklo (nese označení VSG/ESG). Dvě nebo tři tabule kaleného skla se spojí k sobě a vytvoří mimořádně pevný blok. Ten lze použít nejen na celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru, ale také na balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště. Laminované kalené sklo je v normálním provozu takřka nerozbitné. Dokonce i v případě cíleného nárazu do rohu skla se rozbije jen na drobné tupoúhlé střepy, které nikoho neohrozí. Tloušťka konstrukcí z laminovaného skla se pohybuje od 8 mm (celoskleněné dveře malé šířky) až do 16 mm (balustrády, pochozí desky, schodiště). Přehled doporučených úprav pro jednotlivé stavební konstrukce ze skla najdete v rámečku níže.

 

Luxfery vedou světlo

Chcete mít v obytném interiéru skutečně masivní, takřka nerozbitnou formu stavebního skla? Pak vsaďte na staré známé luxfery. Tyto průsvitné, ale neprůhledné tvárnice ze skla odvozují svůj název od dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu luxfer. Díky kombinaci světelné propustnosti, pevnosti, stability a kvalitní tepelné izolace se luxfery stávají opravdu perspektivním stavebním materiálem. Jejich výborná tepelná izolace je dána už způsobem výroby: Jde o duté skleněné tvárnice, u nichž vznikne při výrobě podtlak a vy tak získáte obdobu vakuovaných oken. Proto mají luxfery lepší tepelné parametry než běžné izolační dvojsklo. Navíc si pro interiér můžete vybrat jejich odstín i dekor. Základní realizaci luxferové stěny zvládne každý šikovný kutil. Ale jestli není stavařina vaše hobby, klidně si nechte dodat prefabrikované panely z luxfer – hotové stavební bloky, které se na místě stavby osadí jako celek. Speciální interiérové aplikace pak umožňují luxfery termoizolační, protipožární nebo dokonce pochozí.

 

Designové detaily

Sklo ovšem nemusí zdobit jen velké plochy. Přesvědčivě to dokazují drobné designové „třešničky na dortu“ jako skleněné kliky nebo rámečky elektroinstalace. Skleněná klika může buď dokonale splynout s dveřmi, nebo naopak vystupovat a přitahovat pozornost jako vzácný šperk. Další podstatný detail ze skla, který zdobí a zároveň je plně funkční, tvoří zrcadla či zrcadlové galerky v koupelně. Rovněž vypínačům a zásuvkám propůjčuje sklo elegantní vzhled. Dobře si to uvědomuje například český výrobce Obzor Zlín. Z jeho nabídky jsme již dříve prezentovali moderní řadu Decente, ale sklo využívá také řada Retro, jejíž elegance je opravdu nadčasová.

 


Konstrukce ze skla – doporučená úprava

• Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
• Celoskleněné dveře z plochého skla – laminované kalené sklo, tloušťka 8–12 mm.
• Výplň dveří z plochého skla – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–5 mm.
• Obklady stěn – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–6 mm.
• Neprůhledné příčky z luxfer – běžná tloušťka luxfery je 80 mm.
• Skleněné desky stolů – bezpečnostní kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
• Zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo, tloušťka 10–16 mm.
• Skleněné venkovní stříšky – bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií, celková tloušťka 13–17 mm.


foto Shutterstock

Při výběru skla myslete na ptáky

– Jen v České republice ročně zahyne téměř milion ptáků v důsledku nárazu do skla. Naštěstí existují způsoby, jak ptáky před nárazem ochránit, například v podobě skel s nízkou reflexí a speciálními vzory. Myslet na ochranu ptáků před nárazem do skel byste však měli již při návrhu zasklení.
– „Prevenci nárazů ptáků může pomoci sklo se sníženou reflexí, a to pod 15 %, u kterého je neklame odraz okolní přírody, v kombinaci se vzorem, který ptákům jasně signalizuje přítomnost překážky,“ vysvětluje Pavel Nečas ze společnosti Saint-Gobain Glass.
– Saint-Gobain Glass vyrábí speciální sklo s vyleptaným vzorem, které nijak výrazně nenarušuje estetiku budov.
– Fakt, zda sklo skutečně ptáky chrání, se zkouší v technické laboratoři a vhodný produkt je pak certifikován. Jde o tzv. tunelovou zkoušku, kdy se do speciálního tunelu vypustí hejno ptáků a sleduje se, kolik ptáků proletí. Zkoušky jsou zabezpečeny tak, aby při nich žádný pták nezahynul.
– „V praxi se ukazuje, že nejlépe chrání ptáky rastr s vyleptanými tečkami v rozsahu 5–10 cm, ptáci tak jsou schopni rozpoznat překážku,“ vysvětluje Pavel Nečas.
– Důležité je zabývat se i způsoby zatemnění a venkovního osvětlení. V noci totiž ptáky k proskleným plochám přitahuje odraz umělého světla.


 

 

 

text Vít Straňák

foto Izos, Obzor Zlín, Keraservis, Vekra, Dřevojas, Arden Homes, Saint-Gobain Glass a Shutterstock

Datum vydání: 7. 2. 2025

Edit: