Na domácí třídění
Česko se v třídění odpadu dlouhodobě drží mezi evropskými zeměmi na špici. Možnosti, jak třídit, se navíc stále rozšiřují. Přibývá kontejnerů, přibývá i barev a třídit je tak možné více materiálů na více místech. Přinášíme pár zajímavých tipů a rad do domácnosti, které vám možná pomohou k ještě lepšímu třídění.
MALÉ OPAKOVÁNÍ
Pokud si někdy nejste jistí tím, jak s obaly naložit, než je vhodíte do tříděného odpadu, zde malé připomenutí:
Plastové lahve nebo nápojové kartony není nutné zbavovat víček, nezapomeňte je ale sešlápnout, do kontejneru se jich tak vejde čtyřikrát víc.
Obaly není nutné vymývat dočista, měly by být ale řádně vyškrábány.
Neměly by být mastné, například od oleje, ten totiž komplikuje následnou recyklaci.
Použitý olej jako takový byste měli odnést do sběrného dvora. Můžete tak učinit, až se jej nahromadí více.
CO NELZE RECYKLOVAT
Do směsného odpadu patří:
- obal na vejce – díky nízké kvalitě materiálu je jeho další zpracování velmi složité
- tuba od zubní pasty – nejspíš obsahuje její zbytky a také hliník
- dětské pleny a papírové kapesníky – především z hygienických důvodů
- CD, magnetofonové kazety a diskety – jen v malém množství, více kusů najednou odevzdejte do sběrného dvora
- molitan – jen v menším množství, větší musíte odvézt do sběrného dvora
- účtenky z termopapíru – kvůli velké pravděpodobnosti, že obsahují bisfenol
- vše ostatní – kromě elektroodpadu, baterií, světelných zařízení, nebezpečného a objemného odpadu, se kterým se musí nakládat zvláštním způsobem (například zbytky léčiv)
ZÁKLADNÍ POJMY
RECYKLACE
Recyklace je jakýkoli způsob využití odpadů, kterým je odpad znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, ať pro původní, nebo jiné účely jejich použití, včetně přepracování organických materiálů. Recyklací odpadů není energetické využití a zpracování na výrobky, materiály nebo látky, které se používají jako palivo nebo zásypový materiál.
UPCYKLACE
Prostřednictvím upcyklace přetváříme odpad nebo použité části výrobků v nový předmět, který má jinou (může mít i vyšší) užitnou hodnotu a vlastnosti.
RE-USE (ZNOVUPOUŽITÍ)
Jedná se o znovupoužívání již existujících výrobků. Nejčastěji se termínem rozumí opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit. Může se jednat o nábytek, zařízení bytu, nádobí, obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace, květináče, mechanické domácí spotřebiče atd. Ale třeba i mediální produkty (CD, DVD, videokazety, knihy, časopisy) či hračky, sportovní vybavení…
Zdroj: samosebou.cz
JAK JSME NA TOM?
- V České republice je více než 413 000 barevných nádob na tříděný odpad.
- Průměrná vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad je 91 metrů.
- Možnost třídit odpad má 99 % obyvatel, a to v 6131 obcích celé České republiky.
Odpad třídí 73 % obyvatel. - Za loňský rok se podařilo zrecyklovat a znovu využít 71 % všech obalů, které byly uvedeny na trh.
- V loňském roce bylo díky třídění odpadu zachráněno 2 226 973 stromů.
Zdroj: jaktridit.cz
UŽ MÁTE KOMPOSTÉR?
Samostatnou kapitolou domácího třídění je kompostování. Organicky rozložitelný odpad tvoří obvykle 40 až 60 % z obsahu našich košů se směsným odpadem. Kompostér přitom dnes můžete mít i v bytě a kompost využít pro pokojové rostliny, do truhlíků na balkón i na trávník před domem. Víte ale, co do kompostu můžete a nemůžete ukládat? Patří do něj veškerý odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu, tedy například zbytky potravin, odpad ze zeleně, čajové sáčky, skořápky od vajec a další. Nepatří sem zbytky z masa a kostí nebo tekuté a velmi mastné potraviny, dále pecky a slupky z tropického ovoce, plevele a rostliny napadené chorobami, zvířecí a lidské exkrementy.
UŽITEČNÉ WEBY
jaktridit.cz
samosebou.cz
trideniodpadu.cz
ekodomov.cz
kompostuj.cz
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 4. 9. 2019