Na domácí natírání
Čeká vás i letos natírací akce? Ať už v zahradě oprava plotu či lavičky, nebo doma obnova staré stoličky, nočního stolku či oken? Zejména dřevěné prvky potřebují pravidelnou údržbu. Že nevíte jak na to? Obavy jsou zbytečné! Na dřevo si dnes troufne každý.
Martin Čížek,
zástupce značky Primalex
Stále platí, že nátěr dřeva v exteriéru je nutné obnovovat co dva roky?
„Nikoli. Záleží na použitém materiálu, místě, kde je dřevo používáno, a povětrnostních podmínkách. Tyto všechny aspekty ovlivňují životnost nátěru. Dodržet je však třeba několik zásad. Dřevo by mělo být suché, maximální vlhkost do 20 %. Doporučuji použít v první řadě napouštědlo, které chrání dřevo proti plísním, modrání, černání, škůdcům a také otevře póry dřeva pro lepší zakotvení a proniknutí vrchního nátěru. Není však vhodné pro tvrdé a exotické dřeviny, a to kvůli nízké nasákavosti a uzavření pórů. Pro ploty, dřevěné stavby a vše kolem domu poté použijte tenkovrstvou lazuru, pro truhlářsky stabilní materiály (okna, dveře) lazuru silnovrstvou. Tato ochrana vydrží na povětrnosti pět až šest let, poté stačí provést jen jeden údržbový nátěr.“
Natíráme novou dřevěnou lavičku. Jaké jsou dnes možnosti?
„První by mělo být napouštědlo, poté tenkovrstvá lazura. Existují ale už přípravky 3v1, které napouštědlo obsahují. Odpadá díky nim jeden pracovní postup a nutnost nákupu napouštědla. Přípravek se nanáší jen ve dvou vrstvách. Lazura může být tónovaná do různých odstínů, ale zanechá jasně viditelnou strukturu dřeva. Druhou možností je ošetření lavičky olejem a třetí použití krycí barvy – pokud nepotřebujete zachovat viditelnou strukturu dřeva. Krycí barvu si také lze nechat na přání natónovat do konkrétního odstínu.“
DŘEVO UVNITŘ
Michal Řeboun,
zástupce značky Balakryl
Interiérové nátěry by měly být v první řadě zdravotně nezávadné. Co to znamená?
„Nezávadnost je dána maximálním využitím zdravotně nezávadných surovin, zejména použitím vody. Pozor je potřeba dát na množství biocidů (látky zajištující ochranu vodou ředitelných produktů proti mikrobiologické kontaminaci). Limity pro jejich bezpečný obsah v barvách byly v poslední dekádě několikrát sníženy.
Nátěry dětského nábytku a hraček tvoří samostatnou skupinu. Děti mohou v nestřežený okamžik začít předměty „ochutnávat“. Proto musí nátěry splňovat přísné normy na obsah škodlivých látek. Alternativně se rozvíjejí i cesty bez-biocidních barev. Ty mohou být řešením pro uživatele trpící kombinovanými alergiemi, ale je jich na trhu zatím menšina.“
Jakým směrem se ubírají technologie v oblasti interiérových nátěrových hmot?
„Za zmínku stojí přerod od oděruvzdorných za mokra (omyvatelných) po čistitelné. Omyvatelné barvy jsou vhodné do vlhkých až mokrých prostor, kde vydrží kontakt s vodní párou a opakovaný kontakt s tekoucí vodou. Typické použití je v koupelnách. Lze z nich omývat i lehčí povrchová znečištění. Oproti tomu čistitelné barvy dovolují čištění i od agresivnějších skvrn a zašpinění, které u běžných barev pronikají do hloubky nátěru. Dříve se používaly pololesklé – satinové nátěry, které se u nás netěší příliš velké oblibě, proto byly vyvinuty specializované matné barvy. Ty lze zbavit znečištění mnohem lépe než standardní voděodolné nátěry. Jinou zdokonalovanou vlastností je odolnost proti plísním. Vznikají speciální otěruvzdorné nátěry s dobrou kryvostí, které likvidují plísně a současně mají i preventivní protiplísňový charakter. Jsou vhodné do vnitřních vlhkých nebo špatně větratelných místností (koupelny, WC, sklepy, chodby a tak dále).“
Výhodou vodou ředitelných nátěrů je kromě ekologičnosti snadné použití bez přítomnosti zápachu, snadné čištění pomůcek i potřísněných rukou bez použití ředidel, a také krátká doba schnutí. Moderní vodou ředitelné nátěry přitom nabízejí pružnost, odolnost proti popraskání, a to i v náročnějších podmínkách, například při použití na plotových plaňkách.
SYNTETICKÉ NÁTĚRY
I syntetické barvy ale mají své přednosti. Většina z nich je od výrobce připravena k okamžitému použití bez nutnosti ředění. Zatímco vodou ředitelné přípravky nabídnou dobrou službu při ošetření nového dřeva, syntetické nátěry bývají dobrou volbou při renovacích již natíraných povrchů.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 22. 5. 2019