Na cestách zahradou
Smyslem cesty je obvykle spojovat dva body. Cesta zahradou ale často plní i jiný úkol – umožňuje procházku, obhlídku, potěšení – a klidně končí v místě, kde začala. Můžete se po zahradě procházet po vyšlapaných pěšinkách, udržované zahradě ovšem bude více slušet cesta zpevněná.
Čím je zahrada menší, tím méně cest potřebuje, a také unese. Čím je však pozemek větší, tím spíše ho budou křižovat pěšinky, chodníky a stezky všeho druhu. Povaha těchto cest a cestiček by se měla odvíjet od charakteru zahrady i domu, k němuž náleží. Neměla by působit rušivě nebo na sebe strhávat pozornost, a odvádět tak zájem od krás zahrady.
CESTA NENÍ NAHODILÁ
Aby pěšina zahradou přestala být pouhou pěšinou, je třeba ji zpevnit. Ale pozor! Vedení takové cesty, zejména v případě nových či kompletně rekonstruovaných zahrad, nemůže být nahodilé. Než takovou pěšinu zpevníte dlažbou, kameny, dřevem či jakýmkoli jiným materiálem, chvíli vyčkejte. Ne náhodou i stavitelé velkých sídlišť v době nedávno minulé nechali obyvatele nových domů nejprve týdny chodit po staveništi a teprve poté v místech, kde si stovky lidí vyšlapaly cesty, zbudovali chodníky. I vaše zahrada si o cestu nakonec řekne. Dáte-li tomu čas, sami uvidíte, kudy chodíte nebo se procházíte nejčastěji.
JAK ŠIROKÁ?
Šířka obhlídkové cesty zahradou nemusí být nijak velká, stačí, pokud po ní pohodlně projde jedna osoba, což bývá nejčastější. K zastavení skupinky můžete vybudovat na cestě odpočívadla, půjdete-li ve dvojici, může druhý člověk jít za vámi či výjimečně mimo zpevněnou cestu, to trávník unese. Přístupová cesta k obydlí by už měla být širší, aby po ní mohly jít pohodlně dvě osoby vedle sebe, případně jeden člověk s břemenem. V číslech to představuje šířku alespoň 1,2 metru (počítá se s 60 centimetry na člověka), u často používaných cest lépe 1,5 metru. K zahradním cestám patří i cesty příjezdové. Ty dimenzujte podle toho, kolik a jakých vozů je bude využívat.
NOHAMA PEVNĚ NA ZEMI
Škála materiálů, z nichž můžete při zpevňování zahradních cest vybírat, je velmi široká. Ten nejvhodnější vybírejte nejen podle charakteru domu a zahrady, ale i podle využití cesty. U pouze vycházkových okruhů není například nutné přemýšlet o tom, jak z nich budete v zimě sklízet sníh, u tras využívaných při každodenním provozu ale tuto skutečnost berte v úvahu. Lépe se bude sněhová nadílka odklízet ze zpevněných ploch, jejichž povrch bude rovný. Dalším důležitým praktickým aspektem je bezpečnost – leštěný kámen, glazovaná dlažba a podobné materiály budou v zimě kluzké. Proti tomu na zámkové dlažbě, cihlách či na písku nebezpečí uklouznutí nehrozí.
VELKÝ VÝBĚR
Jako základní materiál se pro zpevňování cest nabízí kámen – štípaný či řezaný, který je jedním z nejoblíbenějších a nejčastějších řešení. Může mít podobu luxusního, drahého a opracovaného kamene, ale využít můžete i nesouměrné kusy pocházející z blízkého lomu, jimiž příjemně propojíte svou zahradu i s rázem okolní krajiny.
Při budování cesty ovšem můžete použít i dřevo (na cestu po české zahradě třeba český modřín či akát), nádherná, i když nákladnější bude cesta z dřevěných špalíků. Krásu dřeva a lepší užitné vlastnosti nabízejí dnes moderní dřevoplasty prodávané pod různými obchodními jmény, které však bývají častější volbou na terasy, do pergol či pro okolí bazénu. Oblíbená je pak zejména u vstupních prostor do domů zámková dlažba. Výrobky jsou v nabídce v široké paletě barev i tvarů. Zajímavé může být řešení cesty vystavěné z použitých, ale i nových pálených cihel, ze starých pražců či jejich betonové napodobeniny. Netradičně bude vypadat kombinace dlažebních kostek a kamene. Chcete cestu, po které chodili zámečtí pánové? Ti se procházeli po mlatové cestě, která působí dojmem ztvrdlého písku. K častým řešením ovšem patří venkovní dlažba různých formátů, zatravňovací dlažba, případně kačírek, který je vhodnější použít v menší frakci, kdy je nejen příjemnější při používání, ale i lépe vstřebává vlhkost. Velmi častou volbou je dnes i beton, který s úspěchem napodobuje přírodní materiály v celé jejich kráse včetně nedokonalostí.
To ještě není možnostem konec. Moderní řešení představuje povrch (ať již cest, teras či bazénového okolí) pokrytý vrstvou drceného mramoru a pryskyřice, která vytvoří jednolitou plochu. Barevně lze tuto směs přizpůsobit potřebám zahrady i domu. Vytváří celistvý, pevný a vysoce odolný povrch beze spár a lze ji položit na nový nebo starý beton, kámen, anhydrid, asfalt či dlažbu.
Typy cest
-
plně zpevněné – keramická dlažba, celistvá kamenná či betonová dlažba, litý beton apod.
-
částečně zpevněné – hrubý štěrk, oblázky, nášlapné kameny, pražce atd.
-
nezpevněné – písek, mulčovací kůra…
Datum vydání: 9. 6. 2015