Myslete na chytrou domácnost už v projektové fázi

Chytré bydlení, nebo jinak řečeno systémová elektroinstalace, vyžaduje elektroinstalační projekt. A pokud chcete bydlet „smart“, všechno začíná právě u něj.

Tak jako si před stavbou domu plánujete počet místností i konkrétní dispozici, a tomu pak odpovídá stavební projekt, je třeba si už v projektové fázi pečlivě rozmyslet požadovanou automatizaci domu. K té se pak musí vypracovat elektroinstalační projekt, který například uvádí, kde a kolik ovladačů i zásuvek potřebujete. A proto je nutné předem vědět, co všechno v domě toužíte ovládat automaticky a podle vámi navolených požadavků chcete nechat pracovat samostatně.

aplikace pro ovládání chytré domácnosti

Aplikace HDL ON je určena pro ovládání chytré domácnosti. Máte tak svůj dům neustále pod kontrolou. Aplikace pracuje i v českém jazyce, umožňuje úpravu pozadí a ikon dle vlastních fotek. Foto: HDL

Co všechno automatizovat?

Které funkce domu lze zapojit do systémové elektroinstalace? Jmenujme několik příkladů: Určitě uvítáte, když se při příchodu domů automaticky rozsvítí v předsíni, spustí se topení na vyšší teplotu, závěsy se zatáhnou a začne hrát oblíbená skladba. Anebo když opouštíte dům, zmáčknete pouze jedno tlačítko a zhasnou se všechna světla, vypnou vybrané spotřebiče a po zaklapnutí dveří se za vámi zamkne.

Projekt jako základ

Projekt vám může dodat vybraná elektroinstalační firma nebo elektroprojektant, Projektant s praxí v oblasti chytrých budov ohlídá vzájemnou provázanost a možnost integrace jednotlivých autonomních systémů zabezpečení, vytápění atd. V dané fázi je vhodné si ujasnit, zda zvolíte kabelový, nebo bezdrátový systém, protože rozvody datové sběrnice jsou samozřejmě součástí projektu. Důležitou vstupní informací také je, zda budete chytrou domácnost ovládat přes aplikaci v mobilu nebo nástěnnými ovládacími panely. Nevylučuje se ani varianta použít oboje.

ovládací prvky chytré domácnosti

Chytrou domácnost lze ovládat nástěnnými ovladači. Na snímku řada designových ovládacích panelů, většinou ve skleněném nebo kovovém provedení, s volbou barevného podsvícení a gravírování tlačítek. Foto: HDL

Samotná realizace

Elektroinstalační firma by měla podle projektu zajistit nákup jednotlivých prvků automatizačního řešení. Většinou už projekt bývá napasován na určitého dodavatele. V případě systémové elektroinstalace s distribuovanou logikou (tzn. modulární systém bez centrální jednotky, kdy se parametrizuje každý prvek systému samostatně) si lze vybrat z okruhu poskytovatelů určité technologie. Daný systém navíc umožňuje doplňovat prvky postupně, tzn. rozložit investici v čase, ovládat v první fázi třeba jen osvětlení a vytápění a další funkce typu stínění nebo zabezpečení integrovat později.

Záruky a servisování

Systémy automatizace budov mají standardní dvouletou záruku. Spolehlivá elektroinstalační firma a dodavatel se ale o zákazníka starají i poté a informují ho o možných vylepšeních systému. Určitě lze doporučit si projít nejenom technická řešení, ale i reference a nechat se inspirovat.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem HDL, Niceboy, Netatmo, Obzor Zlín

 

Datum vydání: 24. 10. 2023

Edit: