Myčky šetří ruce, vodu i energii
Snad každý se dnes snaží ušetřit na energiích nebo na úspoře vody. K tomu pomohou též myčky nádobí, když se ovšem správně používají. Přinášíme důležité poznatky k výběru tohoto domácího pomocníka.
Časopis dTest v únoru otestoval dalších 18 myček nádobí. Celkem 13 z nich spadá do nejrozšířenější kategorie plně integrovaných (vestavných) myček s šířkou 60 cm. Další pětice pak patří mezi volně stojící myčky. U všech výrobků testoval účinnost mytí a sušení, měřil délku mytí, spotřebu vody a elektrické energie nebo hlučnost. Posuzoval také snadnost obsluhy a kvalitu dílenského zpracování. Výsledky jsou potěšující: Pokud si vystačíte se základními funkcemi, nemusíte za tento spotřebič platit desetitisíce. Kvalita mytí se totiž v nejpoužívanějších režimech mezi jednotlivými modely výrazně nelišila, a to nehledě na cenovku. Větší rozdíly byly zaznamenány v oblasti sušení (například horší výsledek při kratším cyklu). Potěší, že ekologické programy vám mohou ušetřit i desítky procent nákladů za elektřinu a vodu, ale počítejte s tím, že toto šetrnější mytí se časově znatelně protáhne. Automatické programy, kdy si myčka vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí nebo různé speciální programy pak nabízejí většinou dražší modely.
Jak myčky myly
Zkoušky účinnosti mytí mají na celkové známce tu největší váhu. „Ve výsledcích hlavního a úsporného programu jsme však větší rozdíly našli spíše vzácně. Všechny udělené známky byly dobré nebo alespoň uspokojivé. Není ani pravidlem, že by hlavní program byl intenzivnější a potažmo účinnější. Narazili jsme jak na myčky, které lépe myly ve standardním režimu, tak i na spotřebiče, jimž se více dařilo v eko módu. Mezi oběma programy u jednotlivých modelů rovněž nelze vysledovat výraznější rozdíly. Vypočítaná mycí účinnost se u naprosté většiny produktů pohybovala mezi 70 a 80 %. Neznamená to ale, že by 30 až 20 % nádobí zůstalo neumyto,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Jednotlivé talíře, skleničky, příbory i všechny ostatní kusy nádobí byly totiž kontrolovány zvlášť. V případě perfektního umytí bylo uděleno pět bodů. Pokud byla zaznamenána nedokonalost, byl bodový příděl ponížen. Výsledná procentuální účinnost tak odpovídá poměru získaných bodů vůči maximálnímu možnému počtu (tedy situaci, kdy by veškeré nádobí bylo umyto naprosto dokonale). Nejvíce bodů laboratoř strhávala v případě připečené špíny na hrncích a pánvích.
Kterak sušily
V případě zkoušek sušení nebyly očekávány větší komplikace a výsledky to potvrdily. Výpočet účinnosti sušení do jisté míry napodoboval postup při hodnocení účinnosti mytí. Nejčastěji udělovanými známkami byly velmi dobrá a dobrá. U velmi dobře sušících myček účinnost běžně přesahovala 95 %.
Mějte trpělivost!
Není žádným tajemstvím, že se výrobci ve snaze snížit spotřebu uchylují ke kompromisům, jako jsou poměrně dlouhé mycí cykly v základních režimech. Většina spotřebičů disponuje i rychlejšími programy, slouží však buď k rychlému oplachu lehce zašpiněného nádobí, nebo jde o intenzivní módy, ve kterých ovšem spotřeba povážlivě narůstá. „Ekologické programy pak byly podle očekávání ještě citelně delší. Všechny myčky bez výjimky za délku mycího programu dostaly nedostatečnou známku. Relativně nejhezčí ‚pětku‘ si odnesla plně integrovaná myčka s časem 3 hodiny a 13 minut a nejhorší ‚pětku‘ vestavné myčky s časem 5 hodin a 12 minut. Lze však říci, že pokud se smíříte s delším programem, zpravidla ušetříte na provozních nákladech,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.
Voda i elektřina
Překvapující je fakt, že kapacita myčky nemusí jednoznačně souviset s výší spotřeby. Produkt, který pojme 16 sad nádobí, může být klidně ekologičtější a ekonomičtější než myčka s kapacitou 12 sad. „Objem spotřebované vody v hlavním programu se pohyboval mezi 9,8 l a 16,8 l. Necelých 17 litrů je v případě moderní myčky nevyhovující číslo a promítlo se v dostatečné známce. V úsporném programu se spotřeba ve většině případů snížila řádově o litry. Skutečně velkou úsporu představují ale ekologické programy po stránce spotřebované elektrické energie. Rozdíl mezi hlavním a eko režimem se běžně pohyboval v desítkách procent. V eko programu se všem myčkám podařilo spotřebu stlačit pod hranici jedné kilowatthodiny,“ dodává šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Druhy myček
Myčky můžete vybírat v různých základních provedeních. Vestavné myčky (tzn. plně vestavné neboli plně integrované) mají ovládací prvky situovány na horní hranu výklopných dveří, které jsou zcela zakryté dvířky kuchyňské linky. Částečně vestavné (polointegrované) myčky lze z větší části také schovat za desku v provedení kuchyňské linky, ale obslužný panel umístěný v horní části dvířek zůstane viditelný. Podstavné i mnohé volně stojící myčky lze postavit (ne tedy vestavět) pod kuchyňskou linku. Všechny podstavné modely umožňují demontáž vrchní desky spotřebiče, ovládací prvky mají umístěné na přední straně dveří. Počet sad nádobí, které se do myčky vejdou, pak závisí na rozměrech přístroje. Sada nádobí přitom zahrnuje talíře, hrníčky, sklenice a příbory (do počtu sad se nezapočítávají hrnce a jiné nádobí, které do myčky budete dávat a které zabere velké množství místa). Úzké modely šířky cca 45 cm pojmou 8 až 11 sad, široké modely šířky cca 60 cm obsáhnou 12 až 16 sad. Výška myček se pohybuje kolem 85 cm (u volně stojících modelů) a 82 cm (v ostatních případech); hloubka je nejčastěji v rozmezí 55 a 63 cm.
Lidé bez myčky v Česku denně spotřebují ručním mytím o 163 462 500 litrů vody více, než kdyby myli nádobí v myčce. Pro představu: Denní spotřeba Prahy je 147 917 000 litrů. Za jeden den tak zbytečně proteče českými domácnostmi takové množství vody, které by vystačilo celé naší metropoli. Vodou však často plýtvají i lidé, kteří mají myčku, a to předmýváním nádobí. Z dat vyplývá, že české domácnosti ročně předmýváním spotřebují přes tři miliardy litrů vody. To je objem největšího přírodního jezera v Česku – Černého jezera.
zdroj: Reckitt pro ČR a Slovensko
Průměrné roční náklady myček na elektřinu
Měřeno u jednotlivých kategorií myček nádobí otestovaných od roku 2021
(počítáno je se zastropovanou cenou elektřiny ve výši 6,05 Kč/kWh).
(Vysvětlivky: HP – hlavní program, ÚP – úsporný program)
Plně integrované myčky
spotřeba při jednom mycím cyklu – HP 0,98 kWh, ÚP 0,71 kWh
cena za 100 mycích cyklů – HP 593,30 Kč, ÚP 430,60 Kč
cena za 365 mycích cyklů – HP 2 165,40 Kč, ÚP 1 571,90 Kč
Plně integrované myčky úzké
spotřeba při jednom mycím cyklu – HP 0,70 kWh, ÚP 0,56 kWh
cena za 100 mycích cyklů – HP 421,50 Kč, ÚP 341,20 Kč
cena za 365 mycích cyklů – HP 1 538,40 Kč, ÚP 1 245,40 Kč
Volně stojící myčky
spotřeba při jednom mycím cyklu – HP 1,03 kWh, ÚP 0,74 kWh
cena za 100 mycích cyklů – HP 623 Kč, ÚP 449,80 Kč
cena za 365 mycích cyklů – HP 2 273,90 Kč, ÚP 1 641,70 Kč
Volně stojící myčky úzké
spotřeba při jednom mycím cyklu – HP 0,9 kWh, ÚP 0,66 kWh
cena za 100 mycích cyklů – HP 544,70 Kč, ÚP 400,10 Kč
cena za 365 mycích cyklů – HP 1 988,10 Kč, ÚP 1 460,40 Kč
Polointegrované myčky
spotřeba při jednom mycím cyklu – HP 0,98 kWh, ÚP 0,71 kWh
cena za 100 mycích cyklů – HP 592,30 Kč, ÚP 429,50 Kč
cena za 365 mycích cyklů – HP 2 161,80 Kč, ÚP 1 567,30 Kč
zdroj: dTest 2/23
Základní programy myček:
Hlavní (normální nebo standardní) program: Nádobí se myje při teplotě v rozmezí od 50 do 70 °C. Je určený pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí.
Úsporný (bio, eko) program: Používá nižší teplotu mezi 45 a 55 °C. V ideálním případě spotřebuje méně elektrické energie i vody, samotný mycí cyklus trvá však výrazně déle.
Intenzivní program: Mytí probíhá za teploty 70 až 75 °C. Je určený na mytí silně znečistěného nádobí.
Rychlý program: Je určen k mytí běžně zašpiněného nádobí (bez zaschlé špíny), délka se pohybuje mezi 30 a 45 minutami při teplotě 35 až 70 °C.
text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest foto archiv firem
Datum vydání: 2. 5. 2023