Možnosti teplovzdušných rozvodů v domě
Rozhodli jste se pořídit si krbová kamna nebo obestavěnou krbovou vložku a vytápět jimi celý dům? S dostatečným výkonem a napojením na teplovzdušný rozvod to je možné. Přečtěte si, jakými způsoby můžete teplovzdušný rozvod realizovat.
Uzavřený rozvod
Teplý vzduch od krbu do dalších prostor v domě můžete rozvádět buď pomocí uzavřeného rozvodu, nebo pomocí rozvodu otevřeného. Uzavřený rozvod funguje tak, že teplý vzduch proudí z krbové komory do dalších místností kanály, jež necháte předem vytvořit ve stěnách. Poté, co potrubní systém rozvede sálavé teplo z topidla a předá je pomocí teplosměnných ploch (výdechových mřížek ve stěně), se ochlazený vzduch vrací zpětnými kanály do krbové komory. Cirkulace vzduchu v uzavřeném systému je zcela přirozená: teplý vzduch stoupá vzhůru, po ochlazení se vrací dolů ke krbu. Má to ovšem háček: jestli se chcete vyhnout zbytečným nákladům a komplikacím, musíte s instalací takového rozvodu počítat již v projektu, nejpozději na počátku stavby domu.
Otevřený rozvod
Jestliže váš dům už stojí a vám se logicky nechce do bourání zdiva, nabízí se stavebně jednodušší otevřený rozvod. K jeho vybudování sice potřebujete řadu komponentů (pevná i ohebná potrubí, rozbočky, spojky, izolace, ventilátor, filtry, ventilační mřížky nebo talíře, regulaci, termostat, případně opláštění pro rozvod vzduchu), ale zdi vašeho domova zůstanou pohromadě. Pro vytápění se používají dva systémy: nucený a samotížný (přirozený).
Nucený systém
Tento systém dodatečného teplovzdušného rozvodu zajišťuje ventilační jednotka, která potřebuje připojení k elektrickému proudu. Ventilátor se zapíná, když vzduch dosáhne teploty nastavené na termostatu. Pro realizaci nejsou téměř žádná zásadní omezení, jen délka jedné větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 metrů.
Samotížný systém
Proč se samotížný systém nazývá systémem přirozeným? Protože se svým způsobem blíží uzavřenému rozvodu. Také zde teplý vzduch stoupá z topidla zcela přirozeně, takže ventilátor není zapotřebí. Tímto systémem ovšem lze vytápět pouze místnosti v patře nad krbem, kde se teplo šíří obvykle pomocí tenkého izolovaného potrubí obdélníkového profilu vedeného podlahou. Samotížné vytápění vyhřeje místnosti v horním podlaží sice pomaleji, ale velmi spolehlivě. Teplo z podlahy je navíc příjemné a prostor prohřívá téměř rovnoměrně – nevytváří zónu tepla pod stropem.
Systémy rozvodu od kamen
U krbových kamen vás čeká volba mezi tažným a tlačným systémem teplovzdušného rozvodu. Běžnější je tažný systém. Ventilátor se umístí nad kamna, napojí se na jejich teplovzdušné vývody a odsává teplý vzduch, který je pak potrubím tažen do jednotlivých místností. V nich bývá zpravidla zakončen ventilačním talířem či mřížkou se žaluzií.
Tlačný systém má ventilátor umístěn ve spodní části kamen, nasává studený vzduch z místnosti a vhání ho do mezipláště a teplovzdušného výměníku. Ohřátý vzduch pak vychází ze zadní části kamen, kde je vyveden do dvou objímek. Na ně lze napojit větve teplovzdušných rozvodů a potrubím vytápět i vzdálenější prostory.
Řízené větrání
Chcete vytápět nejen ekonomicky, ale také ekologicky? A jste ochotni něco do otopné soustavy investovat? K účinnějšímu vytápění s úsporou energií vám dopomůže systém řízeného větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla, jehož integrovaný výměník dokáže předat teplo z odváděného odpadního vzduchu tomu čerstvému příchozímu. „Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zabezpečuje nepřetržitý přívod čerstvého venkovního vzduchu do interiéru, přičemž ten je v chladných zimních měsících odváděným vzduchem z interiéru ohříván,“ popisuje Ing. Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder. „Vzájemné předávání teploty mezi odváděným a příchozím vzduchem má za následek výraznou energetickou úsporu. Pokud je dům dobře utěsněný, může správně navržený větrací systém snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 %. V běžných moderních domech tak větrací systém ušetří 30 až 50 % tepelné energie potřebné na vytápění.“ Účinek řízeného větrání pak ještě dokáže zdokonalit klimatický modul. Získat kontrolu nad teplotou vzduchu v interiéru umožňuje například klimatický modul Zehnder ComfoClime, který je nadstavbou pro rekuperační jednotku ComfoAir Q. Tento modul je speciálně navržen pro dodatečnou úpravu teploty přívodního vzduchu podle venkovních podmínek – v zimě dohřívá, v létě podle potřeby dochlazuje.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Korado, Venta, Zehnder
Datum vydání: 14. 2. 2024