Možnosti tepelných čerpadel
Tepelná čerpadla jsou zařízení využívající energii země, vody či vzduchu k vytápění a ohřevu vody. Ke své činnosti využívají elektrickou energii, které však spotřebují několikanásobně méně, než kolik energie vyrobí.
Co všechno tepelná čerpadla zvládnou?
Tepelná čerpadla nabízejí maximální komfort, technologie jsou stále efektivnější a postupně i zlevňují. S pomocí tepelného čerpadla je možné dosáhnout nulové spotřeby energie i u domu, který nesplňuje pasivní standard.
Velmi efektivní je jejich využití u větších domů a stále častěji se využívají i u domů bytových.
Vysokoteplotní čerpadla, která dokáží ohřát vodu na teploty obvyklé u klasických otopných soustav, zvládnou nahradit staré nevyhovující kotle i bez rekonstrukce otopné soustavy. Na výměnu kotle za tepelné čerpadlo je možné získat kotlíkovou dotaci, která může pokrýt až 65 % nákladů na jeho pořízení.
Tepelná čerpadla v úsporných domech
I v domech, které potřebují k vytápění jen minimum energie, jsou tepelná čerpadla častým řešením, přestože jsou náklady na jejich pořízení stále relativně vysoké.
U domů s teplovzdušným vytápěním se uplatňují tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Není pak třeba instalovat samostatnou větrací jednotku.
Častá jsou i čerpadla napojená na teplovodní soustavu, důvodem je komfort, který toto řešení poskytuje, a zejména, že levně ohřívají i užitkovou vodu. Pro snadnou instalaci jsou oblíbená zejména čerpadla vzduch-voda.
Další možností je využití čerpadel určených pouze pro ohřev vody, na který
v úsporných domech připadá relativně vysoké procento z provozních nákladů.
Jak jsou tepelná čerpadla efektivní?
Tepelná čerpadla pracují na principu uzavřeného chladicího okruhu, teplo odebírají z vnějšího prostředí. Přestože využívají k získávání tepla přírodní zdroje, potřebují ke své činnosti elektrickou energii.
Poměr mezi množstvím spotřebované a získané energie topný faktor (COP) vypovídá o jejich účinnosti. Není veličinou stálou, ale závisí na teplotě prostředí, ze kterého teplo odebírá, a na požadované výstupní teplotě. Čím menší je mezi nimi rozdíl, tím je topný faktor vyšší. Obvykle se topný faktor pohybuje mezi hodnotami 3 až 5. Na skutečnou spotřebu energie, a tedy na účinnost tepelného čerpadla, má vliv i spotřeba elektřiny pro oběhové čerpadlo a další prvky, kvalita instalace i účinnost samotné otopné soustavy.
Text: Miloslava Perglová
Foto: se svolením firem Buderus, Nibe, Dimplex, Impromat-klima, Junkers
Datum vydání: 8. 3. 2019