Moderní toalety
Pokud byste si chtěli odskočit v Japonsku, přezujte si před návštěvou toalety boty. V Rusku vás přivítá miniaturní místnost, ale zouvat se nemusíte. V arabském světě zase nečekejte toaletní papír. Ačkoli podoba nepostradatelné místnosti, jakou toaleta je, se u jednotlivých národů liší, trendy jsou všem společné. Tím hlavním je především komfort a úspora.
Pro našince může být návštěva takové japonské toalety malým překvapením. Drží se zde zásady oddělování WC a koupelny. Obě místnosti jsou přitom navýsost sofistikované, vybavené nejmodernějšími technologiemi, na uživatele už zbývá snad skutečně jen ta jediná činnost… V zemi vycházejícího slunce jsou například oblíbené bidetové toalety s rozmanitým nastavením možností čištění a vyhřívání sedátek, případně se zabudovaným elektronickým programováním funkcí. Japonsko v tomto ohledu možná pomalu, ale jistě dohání celý svět. Jak ukázal nejen letošní veletrh ISH ve Frankfurtu, onu místnost ovládají sprchové toalety a bidetová sedátka, která pomocí nejmodernějších technologií zajišťují uživateli při té nejzákladnější lidské potřebě maximální komfort. Své pohodlí a následnou očistu už dnes i v našich zeměpisných šířkách můžete ovládat dálkovými ovladači, či dokonce pomocí mobilního telefonu!
Silné tradice Japonců se pak projevují i na toaletě – bez ohledu na to, zda jste doma, v restauraci nebo v zaměstnání, je potřeba se před vstupem na onu místnost přezout do speciálních toaletních přezůvek, obvykle gumových a viditelně označených, aby bylo jasné, k jakému účelu slouží, a nebylo možné je zaměnit. „V této zemi je totiž toaleta považována za místnost plnou bakterií a nečistot a přezouvání má zabránit jejich šíření do prostor považovaných naopak za čisté,“ vysvětluje Radka Prokopová ze společnosti Alca plast.
Na hygieničnost a čistotu stejně jako snadnou údržbu ale kladou důraz i evropští (a nejen ti) výrobci sanitární keramiky, včetně WC mis a bidetů. Pokročilé materiály a povrchové úpravy doslova odpuzují nečistoty všeho druhu, sofistikované systémy oplachování neponechají centimetr vnitřní plochy bez očisty, běžné jsou samočisticí funkce těchto zařízení.
NEPOUŽÍVAJÍ PAPÍR
V arabských zemích nehledejte toaletní papír. Více se tu nosí bidetové sprchy. „Jedná se o ruční hlavici s kontrolovatelnou spouští vodní trysky umístěnou hned vedle toalety. Na rozdíl od klasického bidetu však nedisponuje samostatnou mísou a používá se pro omývání přímo nad toaletou,“ komentuje Radka Prokopová. Bidetové spršky se rovněž zabydlují i u nás. Jsou praktickým řešením na půli cesty mezi samostatným bidetem a sprchovací toaletou či bidetovým sedátkem, kterým lze WC mísu vybavit.
SKROMNÍ RUSOVÉ?
Je to možná překvapivé, ale tak významná a často velkomožná světová velmoc, jakou je Rusko, je v oblasti toalet skromná. „Typická ruská koupelna se částečně podobá té, kterou známe z českých malometrážních bytů. Koupelna a WC představují dvě malé oddělené místnosti pouze s nezbytným vybavením. Bývají umístěny poblíž vchodu do bytu či domu a také v bezprostřední blízkosti kuchyně kvůli snazší instalační konstrukci a údržbě,“ uzavírá cestování po světových toaletách Radka Prokopová. I v malých koupelnách je ovšem také znát pokrok. Nejenže do miniaturní místnosti dnes můžete bez potíží „nacpat“ WC i bidet v jednom, výrobci pamatují i na kvalitu ovzduší, která zde bývá všelijaká. Standardní jsou tak třeba technologie, které zajistí eliminaci nepříjemného zápachu.
JAK JE TOMU U NÁS?
Snad kromě přezouvání v tradicemi svázaném Japonsku nejsou žádné z uvedených charakteristik pro ten který národ zavazující. Co osobnost, co domácnost, to jiný interiér a nejspíš i toaleta… Někde je to malá místnůstka s tím nejnutnějším, jinde máte při posezení na míse třeba výhled do lesa, v dalším případě sedíte uprostřed rozlehlé koupelny, od níž jste odděleni jen polopříčkou atd.
ÚSPORNÁ ÚLEVA
Světový trend u všech toalet vyspělých zemí i českých domácností je přitom jednotný. Jednak jsou to moderní technologie, které mají zvýšit komfort užívání této místnosti, ale zároveň přispívají k naplnění druhého důležitého požadavku, kterým je úspora energií, v tomto případě především vody. A závazná je ovšem také hygieničnost. Budete-li zařizovat svou novou toaletu, tyto tři podmínky by měla splňovat.
WC, 00, TOALETA
WC je zkratka anglického Water Closet, tedy vodní záchod (close – v angličtině zavírat), základní význam by se dal vyjádřit jako „uzavřená místnost s vodou“.
Označení 00 – dvě nuly, nikoliv dvě písmena O, vzniklo pravděpodobně v 19. století v německých hotelích. Záchody byly stavěny u schodiště a v blízkosti výtahů jako nultý pokoj, a aby se zdůraznila exkluzivita místnosti, přidala se navíc druhá nula.
Toaleta – pochází z francouzského toilette; původně označení pro lněnou pokrývku položenou přes stolek určený k ukládání šperků, později slovo označovalo všechny věci, které se na tomto stolku nacházely, následně se užívalo pro pokoj spojený s ložnicí, případně i s koupelnou a šatnou, až se ujalo jako ušlechtilé označení místnosti ze záchodem.
PISOÁR A URINÁL
Pisoár (lidově nazývaný též mušle, močítko) je hygienické zařízení určené k močení pro muže vestoje.
Slovo pochází z francouzského pisser (močit), které je však chápáno jako neslušné až sprosté. Příhodnější francouzský výraz pro močení je uriner, z něhož pochází i výraz „urinál“.
BIDET
Bidet je nízko umístěný typ umyvadla uzpůsobený pro omývání intimních partií nejčastěji po použití toalety.
Slovo pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně jako na tomto druhu koně.
Text: Kateřina Nová, s využitím podkladů Alca plast, s. r. o.
Foto: archiv firem)
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 6. 2017