Moderní tapety
Tapety nabízejí snad všechno. Mohou se tvářit jako mramor, můžete na nich mít jemně vykreslenou gejšu i panenku Kokeshi, exotické stylizované květy i realistické kytičky. Fresky, motýly, vodní svět, i fragmenty architektury. Ozubená kolečka i džungli. A také půvabné ženy…
Trendy, které nabízí svět tapet pro letošní rok, jsou tak pestré, že snad jen naprosto zapřisáhlý nepřítel tapetování by si nevybral. Skupiny se někdy prolínají, jindy doplňují, stojí proti sobě v příkré opozici, ale rozhodně nám dávají téměř nepřebernou možnost, jak si příbytek pěkně polepit.
Tapeta jako obraz
Když se na současnou podobu tapet podíváme, je jasné, že některé vzory mohou nahradit obrazy a grafiky, které dříve bývaly v rodinách samozřejmostí (stejně jako knihovny). Tím spíš, že někdy tapeta i jako malba na plátně či grafika přímo vypadá. V takovém případě stačí pruh, jedna úzká stěna, abychom ozvláštnili obývací prostor. Zajímavá je také kombinace hladké monochromní plochy a kousku něčeho výrazného. Jindy se k sobě skládají příbuzné vzory v jednom barevném tónu.
Důraz se klade na ekologii, do popředí se dostávají tapety, které jsou výrobou šetrné k životnímu prostředí, sází se opět na papír a na přírodní barvy.
Nejvíc se tapety prosazují v ložnici, a jako by jim stěny nestačily, zkoušejí to i na podlaze.
Inspirace staletími
Hedvábná stezka, rozvoj architektury a dekoru v sedmnáctém století, průmyslová revoluce, současnost, postmoderna… To všechno se na dekoru tapet projevuje. A pak je tu celý široký svět přírody, ztvárněný realisticky či v náznaku, v ostrých i jemných vodových barvách – tropy, středomoří i poušť. Samozřejmě nechybí stálice, svět geometrie s jasnými liniemi, ani svět minerálů, které jsou vzorem pro monochromní tapety. A samozřejmě stále je in efekt 3D, bez kterého by to snad ani nešlo…
Orient
Nejde jen o Čínu a Japonsko, ale o celkovou orientální atmosféru a kulturu zemí vycházejícího slunce. Najdeme tu Orient jako takový s jemnými květy, barvami a liniemi, lehce načrtnuté obrazy ptáků a rostlin, ale také třeba figury samurajů a výraznější pastelové barvy.
Trojrozměrnost
Momentálně velice módní záležitost. Cesta inspirace sedmnáctým stoletím vede ke starému módnímu stylu olejomalby, která vyvolává iluzi trojrozměrného prostoru a reálné hloubky. Původním označením pro tento jev je výraz „trompe l’oeil“, což přeloženo z francouzštiny znamená „oklamat zrak“.
Klasika
Co sem patří? Brokátové vzory, jemné i rozpité abstrakce, odvolávání se ke starým freskám, elegance, vše v moderním pojetí a moderními barvami…
Postmoderna
Zachycuje staré vzpomínky, sny, kresby a náčrty z oboru mechaniky a architektury.
Naturalismus
Znamená realistické kresby vodního světa s rybkami a korýši v zajímavých uskupeních, stejně jako kresby rostlin a živočichů z ptačí a hmyzí říše. Rostliny a plody jako z herbáře, v jemných, trochu vybledlých barvách.
Tropický svět
Zahrnuje dvojí pojetí barev: Lesy, rostliny, květy a zvířata, vše vykreslené v jemných vodových barvách. Protipólem této skupiny je druhá s jasnými barvami a bujnou vegetací. Zobrazují se celkem realisticky divoké šelmy, sloni i žirafy, stejně jako plameňáci, tukani, nebo také kaktusy a další rostliny pouště.
Ženský element
Jedním z výrazných trendů je tapeta s ženskou figurou či tváří. Může mít podobu klasické gejši jako od Kacušiky Hokusaie (japonský malíř a dřevorytec), vypadat jako akvarel, kresba, nebo černobílá fotografie, ale vždy by měla zachycovat ženský půvab.
Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: archiv firem a autorky
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 30. 5. 2017