Moderní partner staré roubenky
O pozemek se starou roubenkou, nacházející se na návsi obce Česká Bříza, pár kilometrů od západočeské metropole Plzně, neměl dlouhý čas nikdo zájem. Důvodem byla jeho nevhodná orientace. Nejhezčí výhled z něho byl na sever, zatímco jižní stranou byl nasměrován do ulice. To vše bylo v rozporu se současným trendem stavět energeticky co nejúspornější domy. Na parcelu nešel posadit katalogový dům. Musel na něm vyrůst jedině dům podle individuálního projektu – přímo na míru, ale ani to se nezdálo snadné.
Nakonec však i tento značně problematický pozemek přece jen získal svého majitele. „Zpočátku se všichni známí, sousedé a příbuzní domnívali, že starý roubený dům zbouráme nebo přestavíme. To by ale byla ta největší chyba! Pouze novostavba může nabídnout tepelně-technický komfort, který je dnes vyžadován,“ říká ing. arch. Jiří Zábran, který s manželkou parcelu koupil.
VŠECHNO JINAK
Důvodem, proč se rodina rozhodla postavit si zcela nový dům, však nebyla pouze snaha, aby nový domov nabízel komfort třetího tisíciletí. Šlo o mnohem víc: „Mrzí mě demolice starých usedlostí a necitlivá výstavba mimo historickou stopu v českých vesnicích. Starý dům se většinou strhne, na jeho místě se postaví nový. Je sice hezké, že vypadá podobně jako ten původní, ale jeho vypovídající hodnota je zcela nulová. Tento projekt ukazuje cestu, jak řešit a vyřešit moderní dům ve stávající zástavbě české vesnice a přitom vycházet z místních principů urbanismu a architektury. Dokazuje, že i zdánlivě špatně zastavitelná parcela má při respektování přírody a kulturního dědictví co nabídnout. Chtěl bych propagováním této stavby upozornit na jinou cestu zastavování intravilánu obcí. V tomto případě je novostavba domu navržena jako vertikální partner dřevěné horizontální roubenici s moderní uvolněnou dispozicí,“ vysvětluje své krédo majitel domu a autor jeho projektu v jedné osobě. Stará roubenka pocházejíci z počátku 19., možná dokonce z přelomu 18. a 19. století, se v tomto případě nezbourala ani nezrekonstruovala, ale pouze se opravila a zakonzervovala, aby bylo zachováno kulturní dědictví našich předků. Z velkého okna obytného prostoru je na ni úžasný pohled. Starý dům má ale i své využití – nabízí další užitný prostor.
INSPIRACÍ STARÉ STODOLY
„Zastávám názor, že každý nový dům by měl pochopit lokalitu, vycházet z jejího ducha. V případě této zachovalé vesnice jsem se snažil maximálně navázat na místní tradici,“ říká architekt. Sám čerpal inspiraci v okolních hmotách. Dům má čistou hmotu se sedlovou střechou s úhlem 45 stupňů bez přesahu, ale vlastní soudobé materiály a dispozici – žije se v něm na třech podlažích. Objekt navazuje i na tradici jednoduchých vesnických domů. Jeho materiály stárnou, patinují. Titanzinková střecha přirozeně šedne, nenatřená okna patinují, dřevěná fasáda bledne, stříbří a pomalu „srůstá“ se zahradou, kam se podařilo tento dům vklínit bez kácení letitých stromů. Co se týče stavebního materiálu, zvítězila klasika – pálená cihla, a to hned ze dvou důvodů. Byla výrazně levnější než dřevostavba a stavba domu probíhala svépomocí. „Protože zdivo provedené svépomocí nemusí být dokonale sestaveno a dům má ve zdivu vedeno mnoho sítí (topení, voda, cirkulace, odpad, elektrika, slaboproudy, plyn), nesoustředil jsem se na tepelnou izolaci ve vlastním zdivu, ale na izolaci v plášti,“ vysvětluje Jiří Zábran.
ZAJIŠTĚNÍ TEPELNÉ POHODY
Dům navzdory zcela nepříznivé orientaci spadá do kategorie „nízkoenergetický“, čehož se podařilo dosáhnout celou řadou důmyslných opatření. Celý objekt je nejen zateplen izolací ISOVER, ale ještě „oblečen“ do difuzní fólie VARIO zajišťující mu větrotěsnost. Dokonalé ochrany vlastní tepelné izolace se docílilo tím, že veškeré spoje a napojení této fólie (hlavně u oken) jsou lepeny. Fólie je černá, odolná vůči UV. To, že je v 50 % vystavena slunečnímu záření, se za slunečných dnů pozitivně projevuje na tepelné pohodě v domě. Mnoho času bylo věnováno pozorování místních slunečných podmínek na staveništi. Novostavba je záměrně výrazně prosklená z jihozápadu do vzrostlého ořechu. Ořech na jaře pozdě obráží listy a na podzim brzy opadá. Tím je zajištěno přirozené stínění a přirozené zimní pronikání slunce do domu. Udělalo se zde maximum pro to, aby se v domě minimalizovala spotřeba elektrické energie a objekt zároveň neubližoval svému okolí. „České obce mají středověkou parcelaci. Těžko se na nich budou stavět pasivní domy, které se mají od roku 2020 v Evropské unii výhradně stavět,“ vyjadřuje svůj názor architekt. Asi by stálo za to se zamyslet, zda množství spotřebovaných kilowatthodin je vždy to nejdůležitější.
ZAJÍMAVÁ DISPOZICE
Nemenší pozornost než architektonickému stylu domu a použitým materiálům byla věnována dispozičnímu řešení domu, které vychází maximálně vstříc potřebám svých obyvatel – velkých i malých. Na první pohled zaujme propojení domu se zahradou a jeho otevřenost, a to nejen od přízemí do podkroví, ale i jednotlivých místností. Zajímavá je například koupelna rodičů, poskytující nejen výhled do kraje, ale tím, že je směrem do interiéru prosklena, i přehled o dění v domě. Dům nepostrádá ani knihovnu, která se v rodinných domech stává ohroženým druhem obytných místností. A zaujme i prostor věnovaný dětem. Obě děti mají malý vlastní pokojík, ale velkou společnou hernu. Zajímavý je i vzhled a vybavení interiéru, v němž opět hlavní role připadla přírodním materiálům, kterým byl ponechán jejich výraz. Jde o dřevo, beton sklo, marmoleum… Je zde minimum nábytku, úložné prostory mají většinou vestavnou podobu.
MODERNÍ ARCHITEKTURA RESPEKTUJÍCÍ TRADICI
Stavba byla nominována na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2010 pro příkladný způsob, jak uvažovat při výstavbě v intravilánu vesnice. Odborná porota na jeho adresu uvedla: „Rodinný dům svým chováním v území předjímá zákonitou tendenci zahušťování a mírného zvyšování hladiny zástavby stávajícího sídla. Novostavba, přestože se jedná o moderní dům s dnes obvyklým moderním komfortem, je po všech stránkách s přehledem navržená a dobře provedená, nepopírá hmoty tradiční venkovské zástavby a vytváří půvabný komorní, a přesto moderní obytný prostor.“ Dalším úspěchem domu je prvenství v celostátním kole soutěže společnosti ISOVER – Energy Efficiency Best of Awards 2011 – a to, že nás bude reprezentovat v celoevropském kole ve Španělsku.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Realizace: Rodinný dům Česká Bříza
Autor projektu: Ing. arch. Jiří Zábran
Dispozice: 4 + k. k. – uvolněná
Užitná plocha: 165 m2
Stavební materiály: zdivo – cihla pálená děrovaná, zatepleno minerální izolací, plášť dřevěný smrkový impregnovaný, vodorovné konstrukce – nad 1. NP pohledový železobeton, nad 2. NP dřevěný pohledový trámový strop
Okna: dřevěná, borovice máčená v octové lázni bez povrchové úpravy
Střecha: titanzinek přírodní – materiál RHEINZINK leskle válcovaný
Podlahy: marmoleum, keramická dlažba
Připravila Alena Vondráková
Foto: Marta Černická
Datum vydání: 10. 5. 2020