Moderní obdélníkový dům obložený plechem

Dvojpodlažnímu rodinnému domu sousedé přezdívají Plecháč. Kabátek z vlnitého plechu mladistvé pohodlné stavbě velmi sluší – je až občerstvující, když se mezi všemi klasicky omítnutými a na současné „dřevěné vlně“ jedoucími realizacemi objeví také trochu jiné ztvárnění fasády. Domácí mají svůj dům moc rádi, slouží jim k plné spokojenosti.

Mladí manželé si před čtyřmi lety pořídili na klidném okraji Prahy pozemek, který se nápadně podobal džungli. Po vymýcení nevítaných divokých křovin získal na zahradě zasloužený životní prostor starý ořešák, který se stal nevyřčeným patronem domu. Majitelé i jejich architekti z ateliéru Sféra dobře věděli, že starý strom u domu je učiněný poklad, věřte, že ne každá novostavba má takové štěstí…

Dům je vystavěn v zadní části zahrady, při jeho situování autoři maximálně využili potenciál daného pozemku. Přízemí je v zadní severní části částečně zahloubené do svahu. Architekti naštěstí nemuseli dodržet uliční čáru, a umístěním domu do nejzazšího možného místa vytvořili majitelům na zahradě „chráněné území“, od komunikace oddělené elegantní betonovou zdí se strohou kovovou bránou.

1

3

Moderní dům si s okolní starší zástavbou překvapivě dobře rozumí. Ač opatřený plochou střechou a netradiční fasádou, dřívější zahradní chatičku na pozemku důstojně nahradil.

Architekt Tomáš Stránský vysvětluje: „Půdorys objektu je navržen jako podlouhlý obdélník orientovaný delší stranou k ulici s ohledem na kvalitní proslunění hlavní jihozápadní fasády. Při východní hranici směrem k sousednímu pozemku je umístěna garáž, která je součástí hmotového řešení objektu. Dům je navržen jako dvoupatrový nepodsklepený s plochou střechou krytou z pohledových stran atikami. Vzhledem ke svažujícímu se pozemku v zadní části zahrady je dům zezadu částečně zahlouben s ohledem na soulad s výškou vůči okolní zástavbě, která je vyšší.“ Architekti se hodně natrápili s ideálními rozměry markýzy v prvním podlaží – přechází do horního líce okenních nadpraží – účelem bylo, aby se ocitla v ideální výšce, ale zároveň aby její hloubka zabránila přehřívání interiéru vysokým letním sluncem. Nízké zimní hřejivé slunce se dovnitř dostane bez potíží.

4 5

VÝBĚH PRO DĚTI

Zahrada je ideálně propojena s interiérem, obytná část v jihozápadní části domu těsně navazuje na zahradu. Do přízemí architekti umístili obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pracovnu, která slouží také jako pokoj pro hosty, hygienické zázemí a technickou místnost s kotlem, zásobníkem vody a pračkou.

Paní Lucie si pochvaluje: „Jsme rodina se dvěma malými dětmi, dva a čtyři roky, a nejen díky tomu jsme doma docela hodně a rádi. Přistěhovali jsme se z panelákového 3+kk a nejvíc jsme se těšili na prostor, zahradu a propojení bydlení co nejvíc s prostorem venku, což nám perfektně zajišťuje terasa a velké okno v obýváku a také jakési kryté „zápraží“ podél celého domu. Jakmile začne být teplo a jsme doma, necháváme dveře otevřené a terasa je jakousi předsíní do zahrady a obráceně. A protože je skoro celá stěna okno, můžeme od snídaně pozorovat ptáky na zahradě, já zevnitř dobře vidím a slyším děti, jak si hrají venku a v průběhu dne i roku pozorujeme proměny přírody na našem dvorku s ořešákem.“

6

Propojení hlavního obytného prostoru a přilehlé zahrady oceňují všichni majitelé rodinných domů, ani tady nedošlo k výjimce.

7

Ostrůvková kuchyně je středobodem rodinného života. Obklad žlutým lacobelem poukazuje již na ladění horního patra.

8

RADOST POHLEDĚT

Dispozičně je dům rozdělen do tří částí. Garáž, která je součástí domu, přízemní obytná část a v patře zóna klidová. Fasádní členění zdůrazňuje horizontalitu domu. Architekti pracovali s elegantními odstíny šedi: „Horizontalita je podpořena i materiálovým řešením, vnější skořápka je obložena vlnitým hliníkovým plechem. Další ustoupené plochy jsou navrženy v tmavě šedé probarvené omítce, sjednocují okenní otvory ve větší celky. Ostatní povrchy fasád jsou navrženy ve světlé omítce.“ Tmavě šedé plochy zasahují efektně přes rohy domu, působí jako spojité celky. Kvalitní hliníková okna odstínem korespondují s tmavošedou fasádou a podporují zamýšlený vizuální záměr.

9

10

Subtilní zábradlí je hustě vypleteno ocelovým lankem. Světlý prostor schodiště je protnut výrazným tmavým zábradlím, které barevně koresponduje také s rámováním oken.

11

NAHOŘE JE KLÍDEK

Do patra se stoupá po dvouramenném schodišti, obloženém marmoleem v teplém žlutém odstínu. Zábradlí důkladně vyplétal ocelovým lankem sám majitel domu! Všimněte si zaobleného rohu naproti schodišti, zdánlivé drobná úprava pěkně přispívá k příjemné atmosféře. V patře jsou tři ložnice a společné hygienické zázemí. Okna z ložnic mají parapet v sedavé výšce, navazující v jedné úrovni na venkovní zelenou střechu. „Jsem ráda, že jsou okna velká i v prvním patře s pokoji, a navíc je zde žluté marmoleum. Tady trávíme naopak víc času v zimě, a dostatek světla a žlutá na mě působí optimisticky.“ Dům je završen střechou krytou kačírkem (vymývané kamenivo).
Na svém milovaném domě by majitelé neměnili nic, nemají důvod. „Z praktických řešení v domě si cením podlahového vytápění, vestavné skříně a uspořádání kuchyně s ostrůvkem, vlastně takovým středobodem našeho běžného provozu. A nesmím zapomenout na shoz prádla z koupelny do dolní technické místnosti s pračkou.“

13

Shoz na prádlo z horní koupelny do technické místnosti najdete v lavičce vedle umyvadlové skříňky. Stačí nadzvednout víko a šup!

14

Naše fotografie je barvami trochu matoucí, i v koupelně totiž vybírali architekti z palety šedých odstínů. Tmavě šedý obklad je tu doplněn světle šedou spárovačkou. Perfektně rozpracovaný spárořez sice řemeslníky úplně nepotěšil, ale dokonalý výsledek, jak vidíte, stojí za těch několik hodin práce navíc.

15

16

17

18

V patře je ve všech místnostech položeno žluté marmoleum. Optimistická nálada i v deštivých pošmourných dnech je pozitivní barvou pojištěna.

Foto: Robert Žákovič

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Save

Datum vydání: 28. 6. 2016

Edit: