Moderní domov v panelech
Panelové domy se zateplují, získávají novou fasádu, opravují se balkony… Nemenší změny však probíhají i uvnitř samotných objektů, kde se často značně zanedbané byty proměňují v moderní a útulné bydlení.
Přestavba panelákových bytů může mít různou podobu. Někde dochází pouze k výměně bytového jádra či posu nutí nenosné příčky, jinde jsou změny podstatně razantnější. Nezáleží však pouze na představě investorů a jejich solventnosti. Dispoziční úprava nesmí v prvé řadě narušit statiku panelového domu.
NEJVĚTŠÍ SLABINA – PANELÁKOVÉ JÁDRO
Základem většiny rekonstrukcí z důvodů hygienických, estetických i bezpečnostních (elektro instalace neodpovídá současným normám a čas to bývá v dezolátním stavu, což je v mokrém pro vozu nebezpečné) však téměř vždy bývá přestavba panelákového jádra. To kromě toho, že bývá ve značně amortizovaném stavu, je na hony vzdáleno současným představám o moderních hygienických a zároveň i relaxačních prostorech. Ne vhodným materiálovým složením a provedenými detaily se postupem času stalo jednou z nej slabších částí panelových bytů. V panelových bytech se můžeme nejčastěji setkat s prefabrikova nými jádry, jejichž konstrukci tvoří dřevěný rám, do něhož jsou vloženy polystyren a umakartové desky. Podstatně méně často se používala jádra s železobetonovou konstrukcí. Ta měla sice delší životnost, ale svojí značnou hmotností komplikovala výstavbu.
JAK NA TO
Rozhodnete-li se pro kompletní rekonstrukci bytového jádra, je nutné si ujasnit, jak by asi mělo vypadat a kolik do rekonstrukce vlastně můžete investovat. Dále je třeba se rozhodnout, zda se do přestavby pustíte sami, nebo ji svěříte specializované firmě. Nejste-li stavební odborník a nemáte-li ani dostatek času, který si vyžádá shánění několika subdodavatelů a odborníka, který pohlídá kvalitu prováděných prací, jednoznačně doporučujeme druhé řešení. Specializované firmy vám pomohou nejen se samotným odstraněním umakartového jádra a výstavbou nové koupelny a toalety, ale nové hygienické místnosti i navrhnou. Většina studií (firem) dnes dokáže vypracovat návrh úpravy vašeho jádra spolu s 3D vizualizací. Návrh většinou obsahuje možná dispoziční řešení, materiály a předběžnou kalkulaci. Dalším krokem je vyplnění zadávacího listu , kde je jasně specifikován požadavek na řešení typických detailů. Zadávací list poslouží jako podklad pro zaměření stávající stavu odborníkem, který zároveň zajistí veškeré podklady související s úpravou vody, kanalizace, elektroinstalace a vzduchotechniky. Následně přichází na řadu podrobný položkový rozpočet, který tvoří přílohu smlouvy o dílo, na kterou se nesmí zapomenout. Spolu s nabídkovým rozpočtem se podle rozsahu prací stanoví celková délka realizace.
STAVEBNÍ ÚŘAD ANO, ČI NE?
Před zahájením samotné rekonstrukce je třeba se rozhodnout, jak razantní přestavbu hodláte podniknout, neboť na tom záleží, zda máte povinnost ohlásit rekonstrukci příslušnému stavebnímu úřadu a zda se obejdete bez stavebního povolení. V souvislosti se stavebními úpravami bytu, a tedy i rekonstrukcí bytového jádra, mohou nastat tři situace: K její realizaci potřebujete stavební povolení, stačí pouhé ohlášení nebo se obejde bez stavebního povolení i ohlášení. Chceme-li realizovat přestavbu bytového jádra bez stavebního povolení i bez ohlášení stavebnímu úřadu, je třeba splnit dvě základní kritéria: Za prvé se musí se jednat o výměnu stěn bytového jádra za materiál o stejné nebo velice podobné hmotnosti, za druhé musí být zachována původní dispozice bytu, kterou vytvářelo bytové jádro.
Zajímáte se o přestavbu bytového jádra? Přečtěte si i článek Nové jádro, nový byt!.
Ohlášení přestavby bude stavební úřad vyžadovat v případě stavebních úprav, kterými dochází ke změně v užívání části stavby, kterými se ale nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžaduje se posouzení vlivů na životní prostředí. Jedná se například o případ, že v rámci stavebních úprav hodláme rozšířit koupelnu či přesunout WC například do prostoru předsíně, což může být vykládáno jako změna v užívání části stavby. Je zde ovšem jedno podstatné „ale“: V případě přestaveb bytových jader obvykle dochází k částečné nebo úplné změně vnitřního uspořádání příček bytu, tzn. k jinému než kolaudovanému dispozičnímu řešení. Při přestavbách je sice vždy snahou nezasahovat do nosných konstrukcí domu, ovšem k jejich statickému ovlivnění dochází, například přetížením stropních nebo svislých konstrukcí, a tím i základů celého domu. Z toho důvodu je vhodné informovat se včas u příslušného stavebního úřadu, zda stavební úpravy budou vyžadovat stavební povolení nebo ohlášení či zda se bez nich zcela obejdete. Navíc požadavky jednotlivých stavebních úřadů se značně různí. Plánovanou rekonstrukci bytu či bytového jádra je rovněž třeba včas ohlásit majiteli bytového domu, společenství vlastníků, bytovému družstvu apod. Pokud někdo nemá čas nebo nemá rád jednání s úřady, měl by se obrátit na firmu, která má v balíčku nabízených služeb i vyřízení potřebných povolení. Před zahájením rekonstrukce je rovněž třeba informovat obyvatele domu o termínu zahájení a dokončení stavebních prací, uvést název provádějící firmy a telefonický kontakt na koordinátora stavby.
HARMONOGRAM REALIZACE
Při přestavbě panelákového bytového jádra lze využít více stavebních materiálů, ale nejčastěji se používá ytong. Důvodem je snadnější výstavba než z klasických pálených materiálů (jednotlivé tvárnice se spojují pomocí speciálního lepidla, není potřeba malta), přijatelná hmotnost, průzvučnost a dlouhá trvanlivost. Tento materiál má i potřebné zdravotní atesty a dobře na něm drží obklady. Přednost však můžete dát například speciálnímu sádrokartonu vhodnému do vlhkého prostředí. Realizace obvykle trvá zhruba deset dnů, ale záleží na rozsahu prováděných prací.
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 16. 12. 2015