Modelace terénu
Zahrada ve svahu – pro někoho téměř neřešitelný problém, pro jiného vítaná výzva, při jejímž řešení může popustit uzdu své kreativitě a vdechnout prostoru zcela novou tvář. S její úpravou vám pomohou zdi a zídky vytvořené z různých druhů materiálů. Pokud chcete pozměnit tvář zahrady, abyste její plochu mohli daleko lépe využívat, budete potřebovat vybudovat nejrůznější opěrné zdi a zídky, které vám pomohou s modelací terénu, se zpevněním svahů i s vytvářením různě velkých oddělených ploch či skrytých zákoutí. Vaše zahrada se tak rázem stane daleko zajímavější, členitější a bude poskytovat také daleko více soukromí.
S prostorem zahrady si však můžete zajímavě pohrát, i když je její pozemek rovinatý. Nebojte se rozdělit její prostor na menší oddíly pomocí různě vysokých optických předělů, tvořených nejen stavebními prvky, ale třeba také rostlinami – buď vzrostlejšími solitérními kusy, nebo pásem rostlin stejného druhu.
Jak na modelaci terénu
Než se pustíte do práce, nejprve si vše důkladně naplánujte, vyměřte a rozkreslete. Nemáte-li v tomto směru zatím příliš zkušeností, vyplatí se přizvat k poradě renomovaného architekta či zahradníka, kteří vám pomohou s projektováním zahrady i s výběrem vhodných stavebních prvků. Pro zpevnění svahů a vytváření optických předělů či zídek výborně poslouží kamenné i betonové bloky, svahové tvarovky, gabiony, dřevěné a dřevoplastové palisády, obrubníky či keramické obkladové pásy a další. K propojení jednotlivých teras vzniklých ve svahu a překonání výškového rozdílu mezi nimi bude nutné vybudovat také schodiště či několik stupňů, které jej budou s úspěchem suplovat.
Menší či větší převýšení
Je-li sklon terénu na vaší zahradě malý, nemusíte složitě zpevňovat terén a vystačíte si jen s pozvolně se zdvihajícími a klesajícími terénními vlnami. Vybudované zídky budou spíše estetickým prvkem, proto nemusí být ani příliš vysoké.
Spádovitý pozemek s prudším sklonem a několikametrovým převýšením, jenž z důvodu snazší dostupnosti vyžaduje rozčlenění prostoru na několik teras, si žádá již daleko bytelnější řešení. Hrozí zde riziko, že nezpevněný svah se vlivem působení dešťové vody sesune. Proto je nutné zabezpečit svažité části terénu vybudováním opěrných zdí a zídek, které problém s případnou erozí bezpečně vyřeší. Můžete je vystavět buď na sucho – a to z kamenů či jiných prvků volně naskládaných na sebe a prokládaných zeminou (z důvodu ještě většího zpevnění je vhodné do půdy nasázet rostliny), nebo opěrnou plochu vyzdít.
Podle výšky i podle zatížení
Co se týče materiálů, máte na výběr z několika možností. K nejpoužívanějším patří v současné době beton, ať již litý nebo v podobě prefabrikátů, které jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, velikostech i barevném provedení. Některé svahové tvarovky, jak se říká části betonových zahradních prvků určených ke zpevnění terénu, lze osázet také rostlinami, čímž vznikne příjemně působící zelený svah nebo stěna.
Gabiony, ocelové klece ve tvaru kvádru nebo krychle naplněné oblázky či štípaným kamenem, se na soukromých pozemcích těší stále větší oblibě. Pokud z nich poskládáte zeď nebo plot, odmění se vám svým dekorativním vzhledem a zejména dlouhou životností.
Dekorativní varianty
Přírodní kámen naopak vede v případě, že chcete mít na zahradě nižší zídku ve stylu krajiny francouzského venkova v Provence. Pokud kameny prosypete zemí a takto vzniklou zídku osázíte půdopokryvnými trvalkami či skalničkami, získá vaše zahrada útulnější tvář.
Dřevěné palisády a plůtky pak slouží spíše jako optické předěly v prostoru, než aby mohly být plnohodnotnou opěrnou zdí terénní vlny. Mají význam zejména tam, kde chcete pozemek rozčlenit do několika zón určených k odlišným účelům, nebo vytvořit iluzi soukromí. Na rozdíl od výše zmíněných materiálů nemá dřevo takovou životnost a také není bezúdržbové. Podobně jako dřevěný zahradní nábytek bude vyžadovat pravidelnou péči minimálně jednou za dva roky.
Oproti tomu dřevoplast, který se často používá na zhotovování bezúdržbových plotů, vaši péči potřebovat nebude a bez problémů odolá i povětrnostním vlivům. V porovnání s přírodním dřevem však rozhodně není tak pohledný.
Foto: archiv firem a Shutterstock
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Uložit
Datum vydání: 24. 10. 2016