Mnoho tváří domovní fasády

Domovní fasáda funguje podobně jako šaty u člověka, ale s jedním výrazným rozdílem: domy na zimu nepřevlékáme a jedna fasáda musí dobře sloužit po mnoho let, v létě i v zimě.

Fasáda funguje jako plášť, který zabraňuje přírodním živlům, aby poškodily či narušily obvodové zdi domu. Dům by přestal plnit svou funkci a statisícové investice by přišly za pár let vniveč. Druhé hledisko je estetické, kde se otevírá velký prostor pro architekty, a bohužel někdy i pro lidovou tvořivost. Teprve tehdy začne člověk chápat oprávněnost požadavků, které některé obce vznášejí vůči stavebníkům na barvu fasády.

2

Klinkerová fasáda Brons Rustiek vtiskne domu nádhernou patinu, ovšem zajímavé jsou také tepelně izolační i akusticko izolační vlastnosti klinkerů. WIENERBERGER

3

 

OBLEČENÍ PRO DŮM 
Chcete mít dřevostavbu obloženou kamenem nebo zděný dům obložený dřevem? To vše je možné, hlavně díky pokročilým technologiím za použití ucelených fasádních systémů. Výrobci a prodejci vás dnes zahrnou bohatou nabídkou fasádních systémů. Je pravděpodobné, že budete mít problém si vybrat z velkého množství tradičních i supermoderních kvalitních materiálů, specializovaných fasádních hmot či systémů. Oblíbené úvahy o rozumné ceně a kompromisu mezi užitnými vlastnostmi fasády a estetickou představou vás dnes při výběru fasádního systému také mnoho neposunou kupředu. Zkrátka musíte vzít v potaz i takové parametry, které se před třemi desítkami let vůbec neřešily. Na mysli máme takové vlastnosti jako schopnost fasády dýchat a její tepelně izolační vlastnosti. Závěr je jednoznačný: fasádu je třeba vybrat s dostatečným předstihem a za pomoci zkušeného projektanta.

DOMY V KOŽICHU 
Rostoucí náklady na vytápění si vynutily zateplování budov. A právě použití fasádních zateplovacích materiálů odstartovalo před pár lety vývoj nových fasádních systémů. Zateplené fasády se díky tomu staly velmi rozumnou investicí, ovšem pouze za podmínek, že je kvalitní omítka udrží v suchu.

8

5 6

7

Expresní fasádní systém Ceresit Ceretherm Express díky vylepšenému lepidlu Ceresit CT 84 Express a bílé lepicí a stěrkové maltě Ceresit CT 87 zkracuje dobu realizace zateplení až o pět dnů a současně přináší nižší náklady na 1 m2 systému. HENKEL

 

FASÁDNÍ SYSTÉMY 
Zateplovací systémy dělíme na dvě skupiny, tedy na kontaktní a bezkontaktní. U kontaktních systémů se tepelná izolace (polystyren nebo minerální vlna o tloušťce 10 až 20 cm) upevňuje pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Tento způsob se ovšem neobejde bez krycí vrstvy obvykle tvořené omítkou na speciální armovací síťce a penetračního nátěru. Vlastní povrch fasády mohou tvořit keramické klinkerové pásky, cihelné obklady nebo pásky z břidlice či jiného druhu obkladového kamene. Jinou možností, jak zakončit lícový povrch zateplovacího fasádního systému, jsou probarvené tenkovrstvé omítky. U zateplené fasády není jiná než tenkovrstvá omítka vhodná, protože klasická jádrová omítka se štukem by mohla na izolaci popraskat.

ZAVĚŠENÁ FASÁDA
Bezkontaktní skupina fasádních zateplovacích systémů je zastoupena především tzv. zavěšenými fasádami. Zjednodušeně popsáno: nejprve se na zeď upevní izolační vrstva z tvrzené pěny nebo z desek z minerálních vláken, která se pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání proti působení počasí. Stavbaři zavěšené fasády označují jako fasády tvrdé. Tyto fasády se pak dále odlišují použitými materiály i technologiemi. Častým důvodem, proč si majitelé domů vyberou zavěšenou fasádu, je snaha o zvýšení estetické hodnoty domu. Většina typů zavěšených fasád pochází ze Skandinávie či Kanady a vzhledem k tomu, že se jedná o země s tradičně studeným podnebím, tak můžete jejich tepelně izolačním schopnostem věřit. V této souvislosti se tyto promyšlené systémy označují různými přívlastky, např. provětrávané, samonosné, se zadní ventilací, s plošným přisáváním vzduchu, bezmaltové atd. Jednou z výhod zavěšených fasádních systémů je to, že je můžete v případě potřeby rozebrat, svěsit a po opravě či přestavbě je znovu instalovat. Díky zavěšené fasádě můžete jako mávnutím kouzelného proutku proměnit například dřevostavbu na nedobytně vyhlížející kamenný dům nebo vilu s keramickým obkladem.

4

Ražená dekorativní omítka imituje různé druhy materiálů, například dřevo, cihlu, pískovec, žulu nebo břidlici. CONDECOR

FASÁDNÍ NÁTĚRY
Nátěrové hmoty pro fasády rozlišujeme podle pojiva na akrylátové a silikátové. Akrylátové fasádní barvy můžete nanášet prakticky na jakýkoliv podklad, i na staré nátěry, tedy pokud mají dobrou přilnavost. V případě, že se podklad drolí, je nutné ho před aplikací akrylátového nátěru odstranit. Životnost nátěru se počítá kolem patnácti let. Další skupinu fasádních nátěrů tvoří silikátové barvy. Ty se používají pouze na podklady obsahující křemík, například na minerální omítky nebo staré silikátové nátěry. Výrobci uvádějí životnost těchto nátěrů kolem dvaceti let. Silikonové barvy mají střední paropropustnost a masivní vodoodpudivost. Proto jsou vhodné pro stěny, které jsou orientované na „dešťovou“ stranu nebo do silnice. Hlavní výhodou je schopnost silikonových barev přilnout na soudržný podklad prakticky jakéhokoliv druhu. Také životnost barev s přísadou silikonu je vyšší a počítá se kolem třiceti let.

NETRADIČNÍ FASÁDY 
Plášť domu nemusí tvořit pouze klasická omítka, ale může ji zdobit kamenný, dřevěný, cihlový či keramický kabát. Pokud potkáte dům, který je obložen např. dřevem, máte tu čest se zavěšenou fasádou. Znamená to, že se izolační vrstva pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání proti působení počasí. Technické provedení zavěšených fasád spočívá v použití rastrů z dřevěných latí nebo kovových profilů a kotev, na které se fasáda upevní. U systémů firem Novabrik či Marmorock se dokonce jedná o samonosné konstrukce, které zvyšují pevnost obvodového zdiva. Např. systém Novabrik se uplatní u rekonstrukcí starších objektů, protože dokáže zaretušovat i velké nerovnosti původní fasády.

OZDOBNÁ FASÁDA 
Na připravené rastry se pak upevňuje vnější plášť, například ve formě desek s vrstvou minerální omítky, vláknocementových prvků, profilovaných prken, plastových či kamenných panelů, betonových kamenů, ale třeba i kovových či skleněných tabulí. Nejčastějším důvodem pro zavěšenou fasádu je snaha o estetické umocnění domu. Takový dům se potom může stát díky citlivě navrženému plášti ozdobou ulice. Díky dobře vybranému fasádnímu systému se může i nevýrazný a tuctový dům proměnit v zajímavou a hodnotnou stavbu.

1

Klinkerové cihly či pásky pro zdění režného, tedy neomítaného, zdiva uplatníte nejenom na domovních fasádách, ale dají se použít také na komíny, sloupky, ploty a zídky, venkovní krby nebo ozdobné prvky v interiérech.

9

Moderní architektura považuje dřevěné fasády za významný stylistický a energii spořící prvek. K obkladům se hojně používají palubky ze sibiřského modřínu nebo smrku. Palubková dřevěná fasáda vypadá ale dobře i v kombinaci s režnými cihlami. SECA

DŘEVO NA FASÁDĚ 
Fasáda obložená masivním dřevem se sice řadí do vyšší cenové kategorie, ale na domě vypadá skvěle. Dřevěný obklad navíc časem získá nádhernou stříbřitou patinu, proto se k tomuto řešení architekti obracejí již mnoho let. Dřevo pro obklad fasády musí být tříděné, vyzrálé, ošetřené proti hnilobě a z rubové strany by mělo být opatřeno drážkami, které zabrání pozdějšímu kroucení obkladů. Možností je zde celá řada – fasádu můžete obložit palubkami spojenými na pero a drážku či si můžete zvolit tzv. překládané peření. Další variantou mohou být spáry kryté latěmi a pohrát si můžete též se členěním obkladů, ať už zvolíte vodorovné, svislé nebo šikmé členění. Ošetříte-li dřevěnou fasádu lazurovací barvou s UV filtrem, vynikne přirozená textura dřeva.

FASÁDA Z LATÍ 
Osobitý charakter získá váš dům použitím laťové odvětrávané fasády, která je vhodná pro moderní dřevostavby. Jedná se o předsazenou stěnu sestavenou z přesných latí kosodélníkového průřezu, a to tak, že mezi latěmi je ponechána mezera. Mezi laťovou fasádou a vnitřní fasádou tak vznikne 150 cm dutina, která chrání vnitřní fasádu před působením povětrnosti a která dokáže ukrýt okapní svody, vodiče bleskosvodu či instalaci posuvných okenic nebo stínicích rolet.

10

Základem technologie Thermowood je speciální tepelná úprava dřeva, která výrazně zlepšuje jeho trvanlivost. Tento materiál je předurčen pro obklady fasád, na výrobu zahradních staveb a zahradního nábytku, teras… THERMOWOOD

DECH FASÁDY 
Funkčnost fasádní omítky je mimo jiné podmíněna prodyšností celého systému. To se vztahuje i na výběr fasádního nátěru. Použijete-li na správně sestavenou fasádní skládačku nevhodný fasádní nátěr, pak můžete celý systém odepsat. A to je důvod, proč dát přednost ucelenému systému, který počítá i se systémovým fasádním nátěrem.

KERAMIKA A LÍCOVKY
Trvanlivá a krásná fasáda z lícových cihel dokáže každému domu vtisknout moderní, přirozený a zároveň nezaměnitelný vzhled. Lícové zdivo se vyrábí v několika modifikacích a odlišuje se způsobem výroby. Cihly ražené většinou mají osobitý vzhled, každý kus je svým způsobem unikát a ve výsledném celku vytváří nezaměnitelnou mozaiku na jakékoli ploše každého domu. Oproti tomu cihly vyráběné tzv. tažením působí jednolitě a čistě. Fasádní lícovky se vyrábějí v mnoha barevných odstínech, kromě klasické cihlové barvy je to barva písková, bílá, šedá, růžová či černá. Lícové cihly používáme také v kombinaci s klasickou omítkou rozmanité barvy i struktury. Právě i toto srovnání podtrhuje nezaměnitelnost a originalitu každého takového domu. Pokud upřednostňujete jiný typ konstrukce obvodového zdiva, než je provětrávaná fasáda, můžete zvolit fasádu z lícových pásků, které vzhledově plní stejnou funkci jako cihly – jen s rozdílem, že se lepí přímo na jádro omítky nosné zdi nebo v případě sanace přímo na stávající fasádu. Pro funkcionalistické domy či větší domy je vhodný keramický závěsný systém ArGeTon, jenž svou konstrukcí funguje jako provětrávaná fasáda, která poskytuje uživatelům skvělý komfort při velkých výkyvech teplot a počasí. Rozměrová rozmanitost a nabídka barev je velkou devízou tohoto materiálu.

RAŽENÁ OMÍTKA
V poslední době se na našich domech začíná objevovat tzv. dekorativní ražená omítka, která svým vzhledem nahrazuje přírodní kámen či zdivo. Díky své snadné použitelnosti, technickým vlastnostem i nízkým nákladům na pořízení je ražená omítka oblíbenou alternativou pro vnější povrch stěn, plotů, kamenných zídek apod. Ražené omítky se zhotovují za použití polyuretanové raznice, kterou se „tiskne“ přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Ražené omítky lze použít v exteriéru i interiéru, a to téměř na jakýkoli povrch – dřevo, beton, zdivo, sádrokarton, keramiku, skelnou vatu, linoleum, sklo atd. Autentičnost povrchu pak zvýší probarvení směsi i raženého povrchu. Omítky pak díky raznici obdrží tvar skládaného zdiva ze selského kamene, skládaného kamene, tesaného či surového kamene, horského kamene nebo cihelného zdiva. Barevná škála ražených omítek není nijak omezená a barvy mohou být libovolně kombinovány. Tak vzniká nepřeberné množství variací a výsledný povrch je možné přesně barevně sladit s okolím – fasádou, cestami, stavebními prvky, a to od hrubého rustikálního povrchu až po moderní hladké plochy.

11

Vláknocementové fasádní desky Cembrit jsou primárně určeny pro obklady provětrávaných fasád. Jejich hlavní výhodou je architektonická rozmanitost, dlouhá životnost a funkčnost, rychlá a jednoduchá celoroční montáž, snadná údržba, tepelně i zvukově dobré izolační vlastnosti, nehořlavost a zdravotní nezávadnost. CEMBRIT

12

Jednou z možností, jak vytvořit zajímavý fasádní obklad s atraktivním vzhledem a dlouhou životností je použití cementotřískových desek Cetris. Sortiment je široký – od základní desky Basic bez povrchové úpravy přes desky s fasádním nátěrem Finish až po desky s posypem z mramorové drtě Dolomit. CETRIS

Datum vydání: 2. 7. 2015

Edit: