Mít výtah až domů
Nikdo z nás nemládne. Je to škoda, ale je to tak. Proto vám přijde vhod výtah – nejen v bytovém, nýbrž i v rodinném domě. Je však tato varianta pro rodinný dům cenově únosná?
V bytovém domě představuje základní řešení osobní výtah – lanový nebo hydraulický. Několik ukázek zde uvádíme fotograficky. Pro rodinný dům však může být klasický osobní výtah skutečně problémem: jednak kvůli vysoké ceně, jednak kvůli prostorové náročnosti.
Celková rekonstrukce? S výtahem!
Domovní a domácí výtahy jsou sice určeny převážně pro soukromé instalace, ale především pro ty luxusnější a hlavně pro ty, které vyžadují celkovou rekonstrukci. I v případě rozměrově menšího domácího výtahu totiž platí, že náklady, které budete muset vynaložit na instalaci samotného výtahu, budou opravdu značné. Při celkové rekonstrukci rodinného domu, venkovské usedlosti či vily budou výsledné náklady pochopitelně ještě o hodně vyšší, ale instalace výtahu už se v nich skoro ztratí… Pokud ovšem nevlastníte luxusní nemovitost určenou k rekonstrukci, a přesto potřebujete svůj dům učinit ze dne na den bezbariérovým, nezoufejte. Jsou i levnější možnosti, jak prekérní situaci řešit.
Myslete včas na zadní kolečka
Než vám jednotlivé varianty předestřeme, hodí se konstatovat starou, ale stále platnou pravdu: Zdaleka nejlevněji vás výtah vyjde, když ho budete instalovat rovnou při stavbě domu! Platí to bez rozdílu pro bytové i rodinné domy. Nestyďte se přiznat, že jednou zestárnete a bezbariérové bydlení se vám pak bude náramně hodit. Technologie výroby a instalace domovního výtahu je vcelku jednoduchá, ale v rodinném domě je nutné účelně zkombinovat požadavky na kvalitu, spolehlivost a co nejmenší stavební prostor. A v čem se domovní a domácí výtahy liší od klasického osobního výtahu? Jednak menšími rozměry, jednak nižšími pořizovacími náklady. Jistě vás potěší, že nižší budou rovněž náklady na provoz výtahu.
Dvě varianty montáže
Každý výtah se nejsnáze montuje do stavebně připravené šachty, se kterou od začátku počítal projekt domu. Tato šachta může být betonová nebo vyzděná z pórobetonu či cihel. Druhou variantu představuje samonosná ocelová konstrukce pro vnitřní či venkovní instalaci. V případě dodatečné montáže výtahu bývá často venkovní provedení jednodušší, někdy jde dokonce o jedinou možnost realizace. Pohon výtahu může být lanový, hydraulický nebo šroubový. Ceny se zásadně neliší, záleží tedy spíše na vaší volbě.
Cena domovního výtahu
Pokud má domovní výtah spojovat jen dvě podlaží rodinného domu a zároveň má mít rozumnou nosnost (okolo 300 kg) a relativně pohodlné rozměry kabiny (90 x 120 cm), můžete celkovou realizaci pořídit za cenu od půl milionu výše. Počítejte s tím, že každá další stanice prodraží výtah nejméně o 50 000 Kč. Při dodatečné instalaci musíte leckdy investovat ještě do samonosné ocelové šachty, což je výdaj závislý na podmínkách staveniště. Orientačně lze počítat s navýšením částky o 200 až 300 tisíc korun, v komplikovaném terénu to však může být i podstatně více. Proto výrobci ceny obecně neradi uvádějí – cena realizace se vždy stanovuje individuálně pro konkrétní zakázku.
Ještě menší, ještě levnější
Skromnější, ale především levnější bezbariérové řešení nabízí hydraulický minivýtah. Ten má opravdu jen minimální nároky jak na prostor, tak i na spotřebu elektřiny. Velkou výhodou minivýtahu je, že jeho provoz v rodinném domě nevyžaduje instalaci strojovny: Pohon lze jednoduše umístit do nevelkého boxu vedle výtahu. Řešení je ve výsledku elegantní, což můžete posoudit z naší ukázky. Dalšími bonusy jsou relativně nízká cena (od 300 000 Kč), jednoduchá instalace (trvá zhruba jeden pracovní týden, probíhá důsledně zvenčí) a skutečně nízké provozní náklady.
Nejlevnější je plošina
Hledáte ještě levnější řešení? To už ale nebude výtah. Orientačně za polovic (cena 150 000 Kč) se dá pořídit pojízdná plošina s hydraulickým nebo lanovým pohonem. Lze ji nainstalovat buď svisle, nebo šikmo podél okraje stávajícího schodiště. V šikmé variantě kopíruje svým pohybem sklon schodiště a jako bezpečnostní prvek využívá zábradlí. Může mít i podobu pohodlné sedačky. Pokud vám během jízdy sklouzne noha ze sedačky dolů, pohyb plošiny se z bezpečnostních důvodů ihned zastaví. Instalace je možná na jednoramenná i víceramenná schodiště (pokud mají mezipodesty), pojezdy mohou být přímé nebo točité, zatáčka je možná o 90 i 180°. Tak vzhůru bez bariér!
text Vít Straňák
Datum vydání: 15. 4. 2021