Mezonet v podkroví
Vzdušný, rozlehlý mezonetový byt vznikl půdní vestavbou stoletého domu na rušné brněnské tepně. Upravil si ho sám pro sebe odborník na rekonstrukce půdních prostor.
Podkrovní mezonetový byt v pánském stylu, do kterého vás zveme na návštěvu, najdete v samém centru moravské metropole, ale vyjedete-li proskleným výtahem pod střechu do šestého patra, rázem se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnete ve ztišeném prostoru nad střechami okolních domů, nabízejícím překrásné vyhlídky na město. „Bydlení v půdním bytě jsem si vybral hlavně proto, že je atypické, každý byt je ve své podstatě originál se spoustou neobvyklých prvků, což se mi líbí, a to i v jiných oblastech života,” svěřuje se majitel bytu. Prostor pro tento byt nabídla původní půda. Projektant navrhl zvednutí jedné strany sedlové střechy, čímž získal zadní část bytu bez střešní šikminy a dvouúrovňovou terasu. Zaměřme se tentokrát především na to, jak je do podkroví přivedeno světlo.
PROSTORY PLNÉ SVĚTLA
Velkorysá dispozice bytu o rozloze 130 m2 nabízí ve dvou podlažích tři pokoje, kuchyňský kout, dvě koupelny, komoru a dvouúrovňovou terasu s výhledem na obě dominanty brněnského centra, Špilberk a Petrov. Všechny prostory jsou plné denního světla a za své kouzlo z velké části vděčí vhodně zvoleným a umístěným střešním oknům. V prvním patře najdeme pokoj pro hosty a ložnici, vybavené střešními okny, která se dají dálkově ovládat, lze je také naprogramovat, aby se otvírala a zavírala v určenou denní dobu. Součástí ovládání jsou i dešťové senzory, které automaticky zavřou okna v případě deště, i když majitel není právě doma. Díky tomu je prostor vždy optimálně vyvětraný a plný čerstvého vzduchu. V ložnici je netypický prvek, „slepý“ vikýř, který majitel také prosvětlil střešním oknem a vytvořil tak originální světelný efekt. Menší koupelnu umístěnou přímo u ložnice i větší koupelna s vanou prosvětlují fasádní okna.
Chcete jít na návštěvu do dalšího mezonetu? Podívejte se na Mezonet s moderní i nostalgickou duší.
Druhé patro nás hned uvítá prostorným obývacím pokojem s velkou kuchyní v bílém lesku, prosvětlenou třemi kyvnými střešními okny. Tato okna představují prověřenou klasiku, protože díky kyvnému otevírání a hornímu ovládání pod ně lze umístit nábytek. Na ochranu proti přehřívání jsou opatřena manuálně ovládanou venkovní markýzou, která dokáže snížit prostup slunečního tepla do interiéru až o 90 procent. Obývací prostor je prosvětlen prosklenou stěnou s výstupem na terasu otevírající krásné vyhlídky na historickou část Brna. Terasa má dvě úrovně a nabízí velmi příjemné posezení.
A JAK SE TU BYDLÍ?
Názor, že v půdním bytě je v létě horko a v zimě se prostory nedají vytopit, už dnes patří do říše předsudků. „Izolaci v celkové šířce 30 cm zaručuje, že v bytě bude v zimě teplo a v létě chládek,” vysvětluje majitel bytu. V půdních bytech je potřeba vzhledem ke zkoseným stěnám myslet i na úložné prostory. „Půdní byty jsou specifické, protože stavíte do prostoru, který je v podstatě daný. Celá dispozice včetně dostatku úložných prostor do značné míry záleží na kvalitě projektanta, který s tímto druhem staveb musí mít zkušenosti. Ve svém bytě mám dvě komory, jedna je v prvním patře vedle koupelny, kde mám umístěnou pračku, druhá vedle kuchyně.” Názorný příklad toho, že efektní minimalistické řešení bytu může být zároveň i velmi praktické.
Z podkladů firmy VELUX
Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 9. 12. 2015