Mezonet na horách
Vyvážený mix rustikálního a moderního interiéru. Střídmá barevnost v bílošedých tónech s použitím surového, přírodního dřeva v doplňcích a solitérních kusech nábytku vytváří ležérně útulnou dovolenkovou atmosféru.
Bylo třeba se vyrovnat se všemi specifiky rezidenčního bytu, a zároveň do podkroví dostat příjemnou, velmi přírodní a domácí atmosféru. Dřevěné stěny i nábytek, houně, lněné pohovky, kožešinové polštáře, kámen, prostě „regulérní horský srub“. A zároveň moderna dvacátého století v nových tvarech, nerezu a černé barvě – symbióza a protiklad v jednom.
Architekt Martin Frank, majitel studia ESPRIINTERIER, pro investora již navrhoval a realizoval více zakázek, například letní dům u moře a dům ve městě. Nyní šlo o projekt víkendového bydlení ve Špindlerově Mlýně. Původně majitelé přemýšleli o podnájmu, ale pak se rozhodli koupit si podkrovní byt v jinak zachovalé novostavbě. Dvoupatrový byt byl v katastrofálním stavu, zůstala pouze okna, takže šlo o totální rekonstrukci kompletně v režii ESPRIINTERIER. „S investorem jsme se shodli na jednom společném univerzálním multifunkčním obytném prostoru. Proto jsme nejprve ze spousty původních malých místností bouráním a stavbou vytvořili zcela novou dispozici. Majitel žije v zahraničí a je plně pracovně vytížen. Tak nám dal klíče od domu a za pět měsíců se chtěl nastěhovat,“ vypráví architekt.
Speciální přání majitelů
„Parohy jsou na každé myslivně, takže proč ne tady?!? Klasický prvek a úlet v jednom. Ale teď vážně, majitelé měli některá specifická přání z hlediska funkce, materiálu, a osobních věcí. V bytě chtěli mít funkční úložiště na lyže, všechny povrchy měly být odolné proti poškrábání, až jej někomu půjčí. Materiály pak vytvořit zřetelnou horskou atmosféru se vším všudy, včetně parohů v jídelně a koupelně. A skloubit vše s osobními věci ve formě obrázků, fotek, dekorací… Majitelka chtěla krb, ale ke komínu byl špatný přístup. Zvolili jsme proto krb na biolíh, který se kvůli šikmému trámu podařilo nainstalovat pouze nad jídelní stůl. Uložené dřevo vedle tak jen evokuje atmosféru klasického krbu,“ dodává architekt Frank.
Prozlacený a proteplený
Podkrovní byt je hůře zásoben denním světlem, proto architekt použil paletu bílošedých a černých tónů, jež světlo nepohlcuje, ale naopak rozptyluje. Pouze zlatavá barva starého dřevěného nábytku, rámů obrazů, plastik, mís a proutěných košů jako ústřední motto protepluje a zabydluje atmosféru prostoru. „Hrubé dřevěné kusy nábytku jsme nechali zhotovit v zahraničí z jilmového dřeva, které má svůj vlastní věk i rukopisný styl. Jimi interiér získává hloubku a osobitý charakter. Díky stoličkám a vlněným pufíkům si má každý příchozí kde sednout. Šedý kámen je pouze ve vstupu, v obložení sprchových koutů a na podlahách koupelen. Nerez na ostrůvku a digestoři je jediný technický materiál použitý v tom interiéru,“ vysvětluje architekt.
Bílá stokrát jinak
Různé odstíny bílé barvy se objevují na mnoha površích, včetně zamalovaného a kartáčovaného dubového dřeva. Díky kartáčování/drásání prosvítá jeho kresba na podlaze, dveřích, za kuchyňskou linkou, obložení u televize, i skříňky pod ní, v dětském pokoji i koupelnách. Bílé sedací a ložní potahy nábytku jsou pratelné, a tím velmi jednoduché na užívání i údržbu. Obrovské bílé šatní skříně jsou skryté v dřevěném obložení chodeb, volných poliček je zde velmi málo. Typové jsou pouze solitérní kusy, jako je sedačka, jídelní stůl a židle, křesílka v dětském pokoji. Vše ostatní je navrženo a vyrobeno na míru.
Schodiště v novém hávu
„Do horního patra bytu se šlo po standardní stavebnici vřetenového schodiště a ve stropní desce byl velmi malý otvor 1,5 x 1,5 m. Abychom nezvyšovali uměle náklady, hmotu schodiště jsme obalili, zakapotovali, a pak mu dali zcela nový design. Dispozici kolem schodiště jsme museli odstranit až na dřeň nosných konstrukcí, zároveň se vyhnout bytovým jádrům okolních bytů, a schodiště umístit centrálně. Získali jsme standardní podchozí plochy a mohli jsme do pokojů instalovat dvoumetrové dveře, které by se tam předtím nevešly,“ vysvětluje architekt Frank.
Zcela originální koupelna
V horní koupelně je na celou délku parapetu předsazená úložná i sedací dřevěná skříňka, přerušená jen stojícími umyvadly. Prostor prozařují a zvětšují světelné štěrbiny, vertikální za toaletou vlevo a horizontální nad skříňkou, a poslední u podlahy sprchového koutu. Moderní technické prvky a zařízení jsou změkčeny rustikálními, takže to nevyznívá chladně minimalisticky. „Jen pro zajímavost, corianová stojací umyvadla i baterie mají vedení – v podlaze, ne ve stěně, takže bylo nutné je tam nově vytvořit. Zrcadlo bylo kvůli nízkému stropu možné umístit pouze před trojúhelníkovým arkýřem, který je ale i třeba otevírat a umývat. My jsme to vyřešili tak, že se zrcadlo na čepu a kloubu otáčí kolem své osy. Každé umyvadlo je nasvětlené světelnou tyčí, které v noci neoslňují, ale svítí jen na danou pákovou baterii, což je velmi příjemné pro oči,“ vysvětluje architekt.
Foto: Lukáš Hausenblas pro Moderní byt
Datum vydání: 22. 5. 2015