Materiály nejen pro dřevostavby
Pro konstrukci stěn a stropů můžete dnes využít nepřeberné množství deskových materiálů na bázi dřeva, slámy, cementu či sádry. Představíme vám je fotograficky, abyste měli základní přehled.
Desky na stavebním trhu se liší svým složením, způsobem použití, vzhledem i cenou. V drtivé většině se jedná o čistě konstrukční ztužující prvky vertikálních nebo horizontálních konstrukcí, ale některé z nich jsou schopny zastat částečně také funkci tepelné izolace, případně i pohledovou funkci.
NA PŘÍRODNÍ BÁZI
Mezi nejvýznamnější konstrukční desky na bázi dřeva řadíme MFP, OSB a DHF desky. Jsou hojně vyžívány jako ztužující konstrukce na vnějších stranách stěn i stropů. Nebývají pohledové, ale například v případě desek OSB je pohledové využití v interiéru možné a dá se říci, že se dostává do módy. V sendvičových konstrukcích dřevostaveb se v posledních letech stále více uplatňují dřevovláknité desky a desky na bázi slámy, a to především díky svým velmi dobrým termoizolačním vlastnostem. Oproti polystyrenu jsou vyrobeny z přírodních materiálů, takže se jedná o ekologičtější a zdravější materiály.
CEMENT PRO NÁROČNÉ
Pro opláštění budov – tedy do náročného venkovního prostředí – jsou využívány cementotřískové a cementovláknité desky. Jedná se o kompaktní tvrdý materiál, který vám naformátují podle potřeby na specifické kusy. Tyto desky jsou hojně používány u moderních staveb – jako elegantní a trvanlivé opláštění nejen rodinných domů, ale třeba také administrativních budov. V současné architektuře jsou velice oblíbené: Nejčastěji je vídáme v různých odstínech šedi, ale nabízejí i efektní barevné varianty.
SÁDRA DO INTERIÉRU
Zvláštní kategorii tvoří sádrovláknité a sádrokartonové desky, které se využívají jednak v interiérových podhledech, jednak jako výplně nenosných vnitřních příček. Jejich nespornou výhodou je rychlá suchá výstavba a snadné opracování do složitých prostorových forem. Díky této specifické vlastnosti nacházejí hojné uplatnění v obytných i kancelářských interiérech. Mohou mít i řadu dalších specifických předností: zvukový útlum, odolnost vůči vodě, požární odolnost nebo zvýšenou únosnost. Tyto charakteristiky prozrazuje barevné značení sádrokartonu: zelený se hodí do koupelny, růžový nebo červený ke krbu, modrý vám ztiší ložnici.
PŘEKLIŽKY A BIODESKY
Vraťme se k přírodnímu dřevu. Klasická překližka je materiál, který se bez dokonalého povrchového krytí vůbec nehodí do venkovního prostředí. Výjimku tvoří vodovzdorná překližka, která se hojně využívá při konstrukci trupů sportovních lodí – ale u rodinného domu by její použití bylo asi zbytečným přepychem. Interiér, ve kterém místo sádrokartonu použijete překližku, bývá velmi náročný na kvalitu provedení všech detailů, ale když si dáte záležet, výsledek může stát za to! Přirozená textura dřeva totiž vdechne místu klid, harmonii a originální atmosféru.
TEXT: VÍT STRAŇÁK S VYUŽITÍM WEBU VENKOVSKÝ DŮM
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 24. 8. 2020