Máte už svého miláčka?
Jenom prachovka nestačí. Ani smeták. Někdy je třeba zabrat víc. A od toho tu jsou pomocníci, kteří vysávají, smýčí, vytírají, a někteří dokonce i sami jezdí…
Možná se chystáte do obchodu pro nový vysavač. A víte, na co byste se měli při jeho výběru nejvíce zaměřit? Rozhodně na sací výkon, kvalitu vysávání, snadnou obsluhu, filtraci prachu, ale i hlučnost a spotřebu elektrické energie. Na trhu je spousta výrobků, které vás mohou oslnit atraktivním vzhledem, ale když dojde na samotné vysávání, zklamou na celé čáře. Dobrý vysavač nemusí být zrovna ten nejdražší, pamatujte si, že o jeho kvalitě nerozhoduje ani tak výkon motoru a množství filtrů, jako spíš již zmíměný sací výkon a samotné mechanické provedení přístroje.
PRO DOKONALÝ ÚKLID
Smyslem vysávání je důkladně odstranit z podlah a koberců prach a ostatní nečistoty, uzavřít je do prachového sáčku nebo nádoby, které se potom snadno a bez víření vyprázdní. K tomu je nezbytné mít takový vysavač, který má opravdu velký sací výkon. O jeho skutečné hodnotě se informujte u vyškoleného prodejce, nespoléhejte na to, že to poznáte sami. Jestli si myslíte, že čím hůře jde „odlepit“ hubice vysavače od podlahy, tím větší sací výkon, mýlíte se. Sací výkon je nezávislý na příkonu vysavače. Ale ani samotný sací výkon vám nezajistí perfektní vysátí všech nečistot (prach, chlupy, vlasy, zvířecí srst…), svoji roli totiž hraje i konstrukční řešení hubice. Také záleží na tom, jestli častěji luxujete tvrdou podlahu nebo koberce, jestli máte domácí zvířata a podobně. Někteří výrobci mají v nabídce i modely určené do domácnosti se zvířaty, které mají ve vybavení tzv. turbokartáč právě na psí a kočičí chlupy. Jiní zase nabízejí speciální hubice na tvrdé podlahy, ale ani ty nezaručí bezchybný úklid. Často stačí kvalitní univerzální hubice, s kterou v příslušném režimu zvládnete vysát podlahu raz dva. Všechny funkce vysavače si proto ještě v obchodě vyzkoušejte, na všechny detaily se dobře zeptejte a také si vysavač potěžkejte, i jeho hmotnost hraje důležitou roli.
TIŠE A OCHOTNĚ
Podle odborníků je jednou z podstatných priorit u výběru vysavače jeho hlučnost; zákazníci ji prý často dokonce stavějí na první místo. A výrobci se snaží… Není problém koupit si opravdu tichý vysavač, který dosahuje maximálně 65 dB u samotného těla přístroje a 60 dB ve vzdálenosti kolem pěti metrů. 60 dB je přitom hodnota hlasitosti běžného hovoru. Při výběru se ale neorientujte pouze číselným údajem, každý hluk má svoji barvu a intenzitu – některý kousek může nepříjemně pískat či hvízdat, ač dosahuje minimální hladiny zvuku.
CO JE AKČNÍ RÁDIUS?
Znamená součet délky přívodního kabelu, vysavače, hadice, trubky a hubice. Čím vyšší, tím lepší. Délka přívodního kabelu by měla mít alespoň pět metrů, existují ale i desetimetrové. Praktickou pomůckou je i automatický naviják, který odvine a zase navine přesně takovou délku kabelu, jakou potřebujete.
SÁČEK, FILTR, VÝFUK…
Sáčkový vysavač, který pracuje na principu nasávání nečistot do sáčku, má ještě další filtry na výstupu, kterými dočišťuje vzduch proudící ven z těla přístroje. Kolik filtrů je celkem ve vysavači, tolikanásobnou filtraci výrobce uvádí. Tyto filtry bývají většinou vícevrstvé, elektrostatické, antibakteriální, uhlíkové nebo takzvané Hepa. Ty se staly u většiny vysavačů téměř samozřejmostí. Jsou velmi efektivní a zvládnou zachytit i malinkaté částečky prachu, ale jejich účinek je nulový, pokud prach z vysavače vylétá jinudy. Pátrejte proto po modelu, který dokáže eliminovat množství prachových částic vylétávajících z výfuku na minimum. Ideálním sáčkem zachycujícím nečistoty je vícevrstvý sáček z netkané textilie, který po každém vysávání vyhodíte (i když to není příliš ekonomické), nejhorší variantou je plátěný, který se nevyměňuje, ale jen „vysypává“. Tím nic neušetříte, spíše riskujete zdraví. Kvalitní vysavače mají ukazatel naplněnosti sáčku – když je plný, jednoduše ho vyhodíte – což je dobrý kompromis.
A CO TO ZKUSIT BEZ SÁČKU?
I to je možné. Pořiďte si tzv. cyklonový vysavač, který funguje podobně jako odstředivka. Nasáté nečistoty se odstředivou silou dostanou na stěnu nádoby, kde se separují a přes výstupní filtr ještě dočistí. Sací výkon by měl dosahovat minimálně 300 W, aby byl účinek dokonalý. Vyzkoušet můžete i vysavač s vodním filtrem, který funguje podobně jako bezsáčkový cyklonový, jen místo rotujícího proudu vzduchu používá vodu, která prach zachycuje. Po každém vysávání je nezbytné vodu z filtrační nádoby vylít, jinak by se v ní začaly tvořit plísně a bakterie. Některé typy fungují zároveň i jako čistička vzduchu se zvlhčovačem.
CO JE TO HEPA FILTR?
HEPA filtr (High Efficiency Particularte Air) je opravdu kvalitní filtr pro filtrování vzduchu. Používá se právě ve vysavačích, filtry mají své třídy účinnosti (od 10 do 17) – například účinnost HEPA filtru třídy 13 (ten mívají všechny kvalitnější vysavače) je 99,97 %, tedy z každých 10 000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen tři částice. Dokáže odfiltrovat i roztoče, viry, výkaly roztočů i spory plísní. HEPA filtr může být omyvatelný nebo ne, rozhodně se doporučuje jej každý rok vyměnit. V konstrukci vysavače je řazen jako poslední (výstupní), aby zachytil ty nejjemnější částice, které předchozí filtry propustily. Zdroj: www.vysavace-domacnost.cz
ANEBO ROBOTA?
Sen o téměř bezpracném luxování se může změnit ve skutečnost, pokud si pořídíte robotický vysavač. Jejich ceny už nejsou tak závratné, ikdyž ne nízké, kvalitní a spolehlivý kousek pořídíte třeba kolem 7000 Kč. Na co si dát při výběru pozor? Podstatné jsou funkce, které vysavač nabízí, a filtrační systém. Některé modely jsou vybaveny například filtry s nanostříbrem, které mají antibakteriální účinky. Nepodceňte ani výšku přístroje, která by měla být co nejnižší – jedině tak se snadno dostane i pod nábytek. Důležitý je také výkon a výdrž baterie. Podle odborníků není u tohoto typu vysavače tak rozhodující sací výkon, jako u běžného, protože robotický pomocník přejíždí všechna místa na podlaze několikrát a tím zaručuje kvalitní úklid. Kvalitní robotický vysavač zvládne jak hladké povrchy (dřevěné podlahy, parkety, linolea, dlažbu…), tak i koberce s délkou vlákna do 1,5 cm. V místnosti se orientuje pomocí infračervených paprsků a dotykových senzorů, takže se snadno vyhne nábytku a jiným překážkám ani nenarazí do zdi. Systém chytré navigace ochrání vysavač před pádem ze schodů, u některých modelů lze nastavit tzv. virtuální zeď, která zabrání, aby přístroj přejel z jedné místnosti do druhé. Při výběru vašeho robůtka zohledněte i velikost plochy, kterou bude vysávat – a podle toho volte model s konkrétní velikostí sběrného koše a odpovídající výkonností baterie na jedno nabití. Údržbě robotického vysavače se nevyhnete. Spočívá v pravidelném vysypávání sběrného koše a péči o čistotu kartáčů. Manipulaci s nimi (zda jsou snadno vyjímatelné) si vyzkoušejte ještě v prodejně a zvolte si co nejjednodušší variantu, jinak čas, který jste ušetřili vysáváním, strávíte právě péčí o kartáče. Ověřte si také dostupnost náhradních dílů, záruční a pozáruční servis.
Datum vydání: 15. 10. 2015