Máte starý byt? Může zazářit!
Jeden z problémů České republiky spočívá v tom, že bytový fond tu povážlivě stárne. A protože zároveň stárne i naše populace, je tento problém ještě palčivější: Starý člověk ve starém bytě – to není šťastná kombinace!
Zkuste stav svého bytu zlepšit, dokud na to máte dostatek sil. Čím dříve se k zásadní rekonstrukci odhodláte, tím lépe.
Co nahrává rekonstrukcím
Rekonstrukce jádra a vnitřních prostor bytů – to je téma pro nejbližší měsíce. Ptáte se proč? Nabízíme vám několik pádných argumentů:
• V období pandemie využívají Češi volnějšího času, navíc úpravy svého bydlení považují právem za rozumnou investici do budoucnosti.
• Ceny nemovitostí neustále rostou a počet nových stavebních povolení klesá. Logickým důsledkem je, že nově postavených bytů je stále méně, což vytváří tlak také na cenu stávající zástavby.
• Průměrné stáří bytového fondu u nás roste (v Praze již přesahuje 60 let). Místo čím dále dražší koupě nového bytu dá ovšem většina obyvatel přednost modernizaci svého současného bytu, aby jeho kvalitu přiblížila rezidenčnímu bydlení.
• Materiály, jako jsou například obklady a dlažby do koupelny, lze dnes snadno vybírat i online.
• Pandemie zlepšila situaci ohledně dostupnosti řemeslníků: Až pětina zákazníků se totiž obává zdravotních rizik.
• Rovněž situace na trhu úvěrů je stále velmi příznivá. Lze využít různé akce od stavebních spořitelen a v případě nákladnějších rekonstrukcí jsou zde zatím nízké sazby hypoték.
• Podmínky hypoték se navíc v budoucnu zřejmě budou zpřísňovat, pravděpodobně porostou i úrokové sazby.
• Jestliže pro vás bude pořízení nového bytu v nejbližší době nedostupné, je logické zhodnotit svůj současný byt. Toho dosáhnete kvalitní celkovou rekonstrukcí, která stále vyjde levněji.
Aby puzzle vytvořilo celek
Celková rekonstrukce bytového interiéru je jako puzzle, kde jednotlivé dílky do sebe musejí přesně zapadat. Aby se to skutečně stalo, je nutné stanovit si jasný plán, pořadí prací – a hlavně dodržet několik základních organizačních i technologických pravidel. V případě rekonstrukcí totiž často platí, že ty největší chyby se dělají právě u základních, zdánlivě banálních věcí a úkonů, na které se majitel nesoustředí, protože je považuje za samozřejmé či nepodstatné. Příkladem banální chyby s nepříjemnými následky budiž výměna staré vany za moderní sprchový kout: Je totiž nutné napojit se na stoupačku o patro níže. Komplikované to není, ale je třeba, aby po dobu realizace (v ideálním případě cca hodina) nikdo nad bytem, kde probíhá rekonstrukce, nepoužíval odpady – vše by jinak skončilo v rekonstruovaném jádru.
S garážovou firmou? Ne!
Pokud jste pod ekonomickým tlakem, budete dost možná v pokušení dát přednost nejlevnější nabídce. Rozhodně však neplatí, že každá firma odvede stejně kvalitní práci. Proto se nenechte zlákat levnou „garážovou firmou“. Vždy hledejte předchozí realizace vytipované společnosti, zjistěte si její odborné zázemí a snažte se získat maximálně věrohodné reference. Je to sice časově náročnější postup, ale vždy se vyplatí. Navíc většina firem, které se mají čím pochlubit, to dnes ochotně činí na svém webu! Přehnaně „škudlit“ byste neměli ani při volbě materiálů a konkrétních výrobků. Delší záruka znamená více než nízká cena.
Těžce na cvičišti…
…lehce na bojišti! Toto heslo zná pravděpodobně každý, kdo prošel vojenskou přípravou. Lze s ním však do puntíku souhlasit. Základ úspěšné rekonstrukce tvoří pečlivá příprava. I při částečné nebo postupné rekonstrukci musíte přemýšlet dopředu a v rámci stávající fáze prací si připravit kroky, na které pak navážete. A než si necháte byt „rozkopat“, nezapomeňte na stavebně technologický průzkum stavu objektu, technickou přípravu zakázky, smluvní i cenové ujednání. Smlouva a jasné podmínky jejího plnění pro obě strany, včetně přehledného rozpočtu po jednotlivých položkách, to je základní pilíř úspěšné realizace. Ve znění smlouvy nezapomeňte ani na záruky, servisní opravy a přesné platební podmínky.
V jádru dobrý byt
Kde s rekonstrukcí začít? Pokud jde o byt v panelovém domě, pak rozhodně přestavbou umakartového jádra. Jednak proto, že jde o nejslabší místo panelové výstavby, jednak proto, že právě od něj se bude odvíjet další průběh celkové rekonstrukce bytu (nová elektroinstalace a veškeré rozvody, otopná soustava, výměna podlah, oken a dveří…). Pro bezproblémovou realizaci většiny těchto prací musí být bytové jádro a jeho okolí předem připraveno. Navíc jde velmi často o stavebně nejnáročnější část. Už zdárné dokončení tohoto dílčího kroku zásadním způsobem zhodnotí kvalitu bydlení v paneláku.
Pro ticho v domě
Při navrhování bytových i rodinných domů se zapomíná na akustický komfort. Hluk má všem zásadní vliv na naši psychiku i fyzické zdraví. Proto začal HELUZ pro příčky mezi místnostmi vyrábět akustické cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená, jež díky vložené minerální vlně kromě výborné zvukové izolace (vzduchová neprůzvučnost R w = 57 dB) redukují i přenos konstrukčního hluku. Tak nechte děti řádit!
text Vít Straňák, foto: firmy Dřevojas, Ptáček, Heluz
Datum vydání: 16. 4. 2021