Malé domy a tiny house: Úsporné bydlení, modulové domy a trendy soběstačnosti
Chcete bydlet za rozumné peníze v souladu s přírodou, ale netoužíte po alternativě typu jurty nebo domku krytého zeminou? Můžete zvolit montovanou dřevostavbu, nebo vsadit na ještě rychlejší modulovou výstavbu – například malometrážní domek z lodních kontejnerů.
Pro malé a zpravidla skromné modulové domy se vžil anglický termín „tiny house“. Devizou těchto domků není (až na výjimky) komfort bydlení. Cení se především rychlost pořízení, dostupná cena, odbourání byrokracie, mobilita, bližší kontakt s přírodou a soběstačnost.
Udržitelná budoucnost
„Soběstačnost je výsadou těch, kteří ovládají moderní technologie: solární panely, baterie k uložení energie, filtry pro čištění vody… Nezávislost na sítích se zdá jako jeden ze snů, který nepatří jen malé skupině nadšenců soběstačnosti,“ tvrdí Radek Váňa, autor knihy Tiny House, která v loňském roce představila 35 minimalistických domků v České republice a na Slovensku. „Pozadí probíhajících diskuzí o energetické krizi těmto snům přidalo na naléhavosti. Ochrana klimatu jde s tímto směrem ruku v ruce, a také proto je tento trend opodstatněný, a tudíž také hodný následování.“
Šetrnost jako životní styl
Dovolíme si ještě dvě citace ze zmíněné knihy. „Dnešní generace se poučily životem svých rodičů. Ti za komunismu žili v relativním nedostatku a po revoluci měli pocit, že si musí všechno vynahradit. Pochopitelně ne všichni, ale mnozí si začali stavět paláce. Jejich děti to už vnímají jinak – alespoň tak mi to připadá. Šetrnost pro ně není nouze, ale životní styl,“ tvrdí v knize Zdena Zlatová, zakladatelka projektu Blokki. Ten nabízí různě velké domy kontejnerového typu, které však mají jedno společné: Dají se jako celek naložit na korbu náklaďáku a přemístit na libovolný pozemek, který máte k dispozici. Ty menší lze dokonce umístit na automobilový přívěs jako klasický domek na kolečkách. Dalším českým „originálem na kolečkách“ je mobilní plechový domek Mobile Hut, jehož autoři – Jan Gabriel a Jakub Vlček z ateliéru Artikul – se snaží uvést nový životní styl do souvislostí: „Hnutí tiny house v Americe nebo na Novém Zélandu souvisí s finanční krizí a lidé tam mnohem častěji takto fungují. V Německu stojí celé tiny house vesnice. U nás začal boom přicházet v roce 2018.“ Ať tak, či onak, ten trend je chytrý. Máte-li parcelu v krásné přírodě, není cílem postavit na ní velký dům, který nepotřebujete. Jde o maximální využití přírodní lokality k účelnému bydlení, které vám zajistí dostatek soukromí pro relaxaci. Koneckonců i z hlediska údržby je menší dům výhodou.
Nejlevnější start
Jste mladí, chcete začít život ve dvou a máte dostatek sil a odvahy ke skutečně alternativnímu způsobu bydlení? Pak vyzkoušejte klasický námořní kontejner. Jeho výška se pohybuje od 197 do 279 centimetrů, šířka od dvou do tří metrů, standardní délky činí něco přes 6 metrů (20 stop) nebo přes 12 metrů (40 stop). Cena použitého velkého kontejneru (délka 12 metrů) bez jakýchkoli úprav začíná v českých bazarech přibližně na částce 50 000 Kč, zateplený kontejner ovšem pořídíte od 200 000 korun výše. Pokud má být navíc osazen vstupními dveřmi a základním způsobem uzpůsoben k bydlení, vyšplhá se cena přibližně na půl milionu. Daleko rozšířenější je však obchod s obytnými kontejnery v Číně. Tam můžete sehnat nový obytný kontejner, který je už vybaven v moderním západním designu. Jeho vyjednávací cena sice rozhodně částku půl milionu přesáhne, ale zkuste si za takovou cenu pořídit klasické bydlení!
Jen pro štíhlé
Patrně největší minus bydlení v kontejneru představuje fakt, že po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště zůstane interiér opravdu hodně úzký. Jako logické řešení se nabízí propojit více kontejnerů a rozšířit prosklení. Tím si však ztížíte schvalování stavby: V případě domku se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů totiž nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby. Dům z velkého lodního kontejneru v plné délce nebo atypický dům z více kontejnerů je již běžnou stavbou, která vyžaduje minimálně ohlášení.
Mobilní alternativy
Pokud se rozhodnete pro mobilní dům, rozhodují nejen jeho rozměry, ale také hmotnost. Domky s celkovou hmotností do 3 500 kg mohou na kolečkách zůstat a umožní vám „kočovat“ bez zbytečné byrokracie z místa na místo (nemusí přitom jít o klasický mobilheim). Druhou variantu představují domy, které už nesplňují požadavek „muší váhy“, ale díky šířce do čtyř metrů je lze jako nadrozměrný náklad převézt po silnici jako celek a umístit na předem zvolený pozemek. Na střechu mobilního domku lze každopádně umístit nejen fotovoltaické panely, ale také malý větrník jako zálohu pro dny bez slunce.
Kolaudace pro trvalé bydlení
Malé mobilní domky bývají základním způsobem zateplené a uvnitř plně vybavené, často nabízejí i patro na spaní. To vše můžete pořídit za cenu již okolo dvou milionů. „Zateplení Blokki v základním provedení je vhodné pro celoroční užívání,“ ujišťuje Zdena Zlatová, zakladatelka projektu Blokki. „Ovšem v případě, že bude vaším záměrem stavbu kolaudovat pro trvalé bydlení, je třeba přiobjednat vybrané prvky, jejichž souhrn zajistí zařazení stavby do kategorie nízkoenergetických staveb třídy B. Jedná se o kombinaci těchto prvků: zesílení hlavní izolační vrstvy na tloušťku 120 mm na stěnách a 140 mm v podlaze i nad stropem, zasklení oken a vstupních dveří izolačními trojskly a střešní fotovoltaické elektrárny.“
text Vít Straňák
foto Coldwell Banker, Tiny glamp, Vinařství Příroda, Blokki, Artikul
Datum vydání: 14. 1. 2025