Luxujeme snadno a rychle
Když už se odhodláme k úklidu, proč si jej neužít? Například s dokonalým vysavačem, klasickým nebo robotickým, to opravdu jde. Úklid bude bleskový, zábavný a přitom efektivní. A ten výsledek…
Současný trh nabízí spoustu skvělých vysavačů, které se od sebe odlišují nepatrnými detaily, ale jedno mají všechny společné – většinou si spolehlivě poradí s úklidem, ať už koberce nebo tvrdé podlahy, některé typy zvládnou i vysát tekutiny nebo vytřít.
Co ovlivňuje kvalitu luxování
Podstatnými parametry pro úspěšné luxování je především sací výkon a příkon přístroje. Příkon se pohybuje zhruba mezi 1000 až 2000 W, skutečný sací výkon ale odpovídá pouze zlomku příkonu, asi jedné čtvrtině. Samozřejmě, že výkon vysavače s naplněním prachové nádoby klesá, proto je nutné ji pravidelně kontrolovat a vyprazdňovat. Při výběru vysavače vám prodejce předloží technické údaje o výkonu i příkonu, ale ideální by bylo nechat si přístroj předvést přímo v akci. Ne vždy totiž platí v povědomí lidí rozšířená rovnice, že čím vyšší výkon motoru, tím vyšší účinnost vysávání – to, jestli váš vysavač uklidí podlahu dokonale, závisí také na konstrukci kobercové hubice, rotačního kartáče i samotného těla vysavače. Vše by mělo být v naprostém souladu a jedině tak bude vysavač fungovat na 100 %. Samotný výkon motoru prostě není jediná věc, kterou byste měli sledovat.
Údaje nejsou všechno
Někteří výrobci udávají informace o sacím výkonu, který byl naměřen u vstupu do těla vysavače, což je ale nepřesné a zavádějící, protože právě průchodem přes hubici, trubky a hadici se může snížit. Rozhodující je tedy výkon naměřený přímo u hubice, na ten se informujte. Nenechte se zmást superlativy o příkonu a výkonu, důvěřujte spíše doporučení odborníků, kteří vysavač skutečně otestovali a jsou ve svém hodnocení objektivní. A nepodceňte také možnost regulace výkonu; ovladač je buď na těle vysavače, nebo na madle trubice.
Hygiena na prvním místě
I ten nejdokonalejší vysavač potřebuje pravidelnou údržbu. Ve sběrné nádobě (nebo sáčku) se usazují veškeré nečistoty z podlahy – prachové částice, vlasy, chlupy, drobečky z jídla a podobně. Klasický textilní prachový sáček má sice dlouhou životnost – stačí ho vysypat a hned ho můžete zase používat, ale z hygienického hlediska to není zrovna nejlepší řešení. A pokud máte jednorázové papírové sáčky, musíte je stále dokupovat. Záchytná nádoba (u bezsáčkových neboli cyklonových vysavačů) zase ušetří peníze, ale manipulace s ní není také žádná sláva. Nevěšte hlavu, na každém způsobu můžeme najít nějaké výhody i nevýhody, záleží čistě na nás, kterému řešení dáte přednost. Vyzkoušet můžete i vysavač s vodní filtrací, u kterého je nasátý vzduch odváděn do nádrže s vodou, kde se smáčením oddělí většina nečistot. Jemný prach a pyly odstraní sekundární filtry (HEPA), které jsou odstupňované podle účinku – maximální ochranu a účinnost vysávání (až 99,5 %) poskytuje stupeň 13. Nejen proto jsou vysavače s vodní filtrací ideální pro alergiky. Vodu s nečistotami ale musíte vyměnit již 20 minut od začátku vysávání a také má nižší sací výkon, oproti klasickému vysavači, aby se zamezilo nasátí vody do motoru.
Jeden, nebo více filtrů?
Papírový prachový filtr (sáček) slouží jako první filtr vysavače, který zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za ním následují filtry před a většinou i za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače ven. Vrstvy papírového filtru, který může být dvou- až třívrstvý, se započítávají do celkové filtrace vysavače, kterou výrobce uvádí. Počet filtrů není to nejdůležitější, pokud jde o schopnost vysavače zadržovat prach – opět zde hraje velkou roli konstrukční těsnost přístroje s takzvanými vzduchovými proudy, které mohou prach odnášet mimo filtr zpět do místnosti.
Vybírejte vysavač přesně pro vaše potřeby
Nejprve zvažte velikost prostoru – v malých bytech si vystačíte s kompaktním vysavačem, a pokud se někdy přestěhujete do většího, výborně vám poslouží jako doplňkový pro rychlý úklid hlavně tvrdých podlah. Na koberce se zase lépe hodí klasický vysavač s větším sacím výkonem, větším prachovým sáčkem a dokonalejší konstrukcí hubice či kartáče. Až budete hubici či kartáč vybírat, všimněte si, jak se přisaje na podklad a jestli nečistoty nasává celou svou šířkou. Za zmínku stojí i takzvané rotační kartáče, které jsou oproti klasické hubici účinnější, především na koberci. Na tvrdé podlaze si bohatě vystačíte s klasickou hubicí.
- U bezsáčkového modelu zvolte přístroj o výkonu minimálně 300 W s objemem sběrné nádoby 1,5 litru.
- U sáčkového vysavače odborníci doporučují zvolit výkon nad 1100 W.
Zdroj: Spořílek
Nechce se vám uklízet?
A máte velký byt? V tom případě je dobrým řešením robotický vysavač – měli byste ale vědět, že jeho hlavním úkolem není naprostá náhrada za klasický podlahový vysavač. Hlavní výhoda spočívá v úklidu bez nutnosti vaší přítomnosti. Můžete ho používat velmi často a tím maximálně snížit množství prachu a nečistot. Zvládne hravě jak tvrdé podlahy, tak koberce. Trochu práce je s jeho údržbou – nádoba na prach není příliš objemná a musí se často vyprazdňovat, stejně tak musíte pravidelně a důkladně čistit i kartáčky a „oprášit“ čidlo na těle přístroje. Z těchto důvodů si zvolte takový robotický vysavač, který je uživatelsky co nejpříjemnější a snadno se ovládá.
Jak robotický vysavač vysává
Robotický vysavač má na spodní straně rotační kartáč, s jehož pomocí nametá nečistoty pod sebe a sacím otvorem je nasává. Některé modely mají i boční kartáčky, které dokonale vymetou pavučinky z každého rohu. Opět i zde si dejte pozor při výběru – podezřele levné kousky mohou nadrobit víc nepořádku než úklidu – kartáčky se točí příliš rychle a prach jen kolem sebe rozmetají. Součástí každého modelu je dobíjecí stanice i tzv. virtuální zeď, která vysílá infračervený paprsek a zamezí, aby robot zajel někam, kam nechcete. Kvalitní robotické vysavače mají i senzory proti pádu ze schodů.
Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 24. 4. 2015