Letní pohoda u jezírka
Každý, kdo má zahradu, jistě aspoň jednou uvažoval o zahradním jezírku nebo rybníčku s krásně čistou vodou – kolem spousta rostlin, květin, keřů, motýlů a ptáčků… Zkrátka nádhera a potěšení.
Přesně takovou romantickou scenérii lze vybudovat docela snadno. Před zahájením prací si jen musíte ujasnit několik důležitých věcí. Rozmyslete si, k čemu má jezírko sloužit – jestli chcete, aby bylo pouze okrasné anebo i na koupání, jestli v něm budete pěstovat vodní rostliny, nebo dokonce chovat rybičky. Samotné založení jezírka není tak náročné, důkladnější a systematický postup ale vyžaduje následná péče o umělou vodní plochu a její případnou vegetaci.
POD STROM, NEBO KE SKALCE?
Čím je jezírko větší, tím stabilnější je kvalita vody. Ideální terén pro jezírko rozhodně nebude v příkrém svahu nebo pod vzrostlými stromy, ať už jehličnatými nebo listnatými. Oboje vám přidělá velké starosti – opadavé listí i padající jehličí vodu velice zanáší. Částečným řešením může být natažení husté sítě přes vodní hladinu, alespoň v době největšího znečišťování. Orientujte se podle světových stran – nejméně vhodný je čistě jižní svah. Voda se totiž přehřívá a teplo je jak stvořené pro bujení vodních řas. Vhodnější místem jsou východní, jihovýchodní nebo severní strany. Důležité také je, aby jezírko bylo v létě během dne alespoň tři až čtyři hodiny ve stínu, ale na druhou stranu celodenní stín mu také neprospívá. Ani jeho umístění ve spodní části zahrady (nejnižším bodě pozemku) není správné – při deštích se do něho bude splavovat povrchová voda se zbytky všech okolních hnojiv a případných postřiků. Stromy kolem jezírka si ale nemusíte zcela odpustit. V dostatečné vzdálenosti už žádné škody nenapáchají. Ideální jsou vlhkomilné druhy, ale dejte pozor na prorůstající kořeny, které mohou poškodit břeh jezírka nebo proděravět fólii či zbytečně odčerpávat vodu. Také by mohly extrémně vysušit břehy, což by negativně ovlivnilo růst jezerní vegetace.
CHCETE SE I KOUPAT?
Koupací jezírko lze částečně srovnat se zahradními bazény, vypadá ale mnohem lépe, přirozeněji, a navíc se o kvalitu vody nemusíte tak často starat. S údržbou totiž pomáhají vodní živočichové a rostliny, které ji pročišťují samovolnými přírodními procesy. Postup výstavby je v podstatě stejný jako u fóliových jezírek, jen je nutné myslet na větší rozlohu. Tři tempa od jednoho konce k druhému uspokojí asi málokterého plavce.
Pár rad pro dokonalé jezírko
◗ Neumísťujte ho na jižní svah.
◗ Kolem by neměly být listnáče ani jehličnany.
◗ Použijte pouze ekologické materiály (ideálně jíl).
◗ Dbejte na estetické souznění se zahradou (dokonale zamaskujte břehy).
◗ Ve vegetačním období natáhněte přes jezírko ochrannou síť (ušetříte si tím spoustu starostí a práce).
◗ Hlídejte prorůstání kořenů z okolních stromů.
ODOLNÉ A PLASTOVÉ
Nejčastějšími materiály, které se k udržení vody v jámě používají, jsou plast, fólie, beton nebo jílové podloží. Základním předpokladem je samozřejmě nepropustnost tohoto materiálu i jeho dlouhá životnost a ovšem i ekologičnost. Jednoduchým řešením mohou být již hotové nádrže z termoplastických látek, které jsou testované na odolnost proti UV záření i mrazu, navíc odolávají prorůstajícím kořenům a vyrábějí se až do hloubky 100 cm. A když potřebujete z jakéhokoliv důvodu umístění jezírka změnit, nádrž vyjmete a přenesete jinam.
PŘESNĚ PODLE VÁS
Jinou možností jsou poměrně cenově dobře dostupné fóliové vodní plochy. Jejich tvar a velkosti si můžete zvolit libovolně, můžete si dokonce vytvořit nejen jezírko, ale i kaskády (díky pružnosti fólie). Stejně jako u hotových nádrží i u této fólie platí odolnost proti UV záření, mrazu a chemikáliím, méně proti kořenům. U této vodní plochy dbejte především na estetické zakomponování do terénu; vyčnívající fólie nevypadá hezky a není ani praktická. Použít můžete PVC fólii, gumokaučukovou fólii (EPDM) nebo tužší variantu z polyetylenu (PE). Fólii je dobré natahovat a modelovat za teplejších dnů, kdy mírně změkne a perfektně se přizpůsobí terénu. Pod fólii je nutné ještě natáhnout netkanou geotextilii, která zabraňuje kořenům a kamenům v jejím poničení. Můžete si pořídit i speciální fólii s potiskem, který připomíná rybniční dno.
Krok za k rokem Co budete potřebovat?
hotovou nádrž, vodováhu, krumpáč, rýč, lopatu a kolečko, několik koleček písku, dekorativní štěrk, hadici s přípojkou vody, doplňky (kameny, LED osvětlení, případně vodotrysk, rybičky, vodní rostliny…)
Postup
1) Nádrž položte na místo a její okolí (tvar nádrže) označte linií z písku. Tím si lépe určíte hloubky a všechny rozměry, protože výkop musí přesně kopírovat tvar jezírka. Dno výkopu musí být o 10 cm hlubší, než je hloubka nádrže.
2) Vykopejte jámu a proveďte zkoušku, jestli je pro nádrž ideální.
3) Jámu dosypte pískem asi do výšky 10 cm (usnadníte tím vyrovnání nádrže a dodáte ji stabilitu; po naplnění vodou bude velmi těžká).
4) Písek zarovnejte do vodorovné plochy.
5) Napusťte trochu vody a pomocí vodováhy se přesvědčte, že je nádrž rovná. Pak dopusťte vodu do jedné třetiny a opět zkontrolujte vodorovnost usazení.
6) Pískový lem kolem jezírka pečlivě uhlaďte a začistěte.
7) Okraje jezírka můžete dosypat dekorativním štěrkem nebo oblázky a dopusťte zbytek vody.
8) Nainstalujte nezbytné příslušenství (máte-li nějaké) a můžete začít vysazovat rostliny.
9) Čerpadlo zapojte až poté, co se usadí kal.
NA BETON, ČI NA JÍL?
Beton se jeví jako nejméně vhodný z několika důvodů. Jeho nepřítelem je mráz, betonové stěny působí pěkně pouze tehdy, jsou-li dokonale maskovány nebo se potáhnou vodní patinou. Navíc vyžadují ochranný nátěr. Také při odstraňování betonové vany se nadřete mnohem víc. Mnohem praktičtější jsou jezírka s jílovým podkladem. Budování jílového podloží je ale náročnější a zdlouhavější, než když do jámy zapustíte plastovou vanu. Je to také poněkud dražší způsob, ale výsledek vypadá opravdu přirozeně. Aby jílové jezírko bez problémů splňovalo požadavky na správný sklon a perfektní utěsnění spár, mělo by mít ideální velikost kolem 35 až 40 m2 vodní plochy.
A CO SI VYSADÍME?
Něco rozhodně ano, vyplatí se to. S pomocí vodních rostlin se totiž v jezírku upraví fungující výměna látek. Rostliny odčerpávají z vody živiny a tím brání vzniku řas. Kromě toho fungují i jako zásobárna kyslíku a poskytují úkryt vodním živočichům. Jezírko plné rostlin je nejlevnější a bezproblémovou variantou pro zahradu – nemusíte se o ně příliš pravidelně starat ani není nutné používat chemické prostředky na čištění vody.
Datum vydání: 2. 7. 2016