Letní ložnice
Tak, jako obměňujete šatník s příchodem jara a léta, zaměřte se i na lůžkoviny. Teplé noci v ložnici vyžadují jiné přikrývky a povlečení, než jaké používáte v zimě. Nezanedbatelné jsou i zdánlivé maličkosti včetně údržby ložního prádla.
Aby se vám příjemně spalo během teplejší poloviny roku, vaše lůžkoviny musí být lehké, prodyšné a mají odvádět tělesnou vlhkost. Tomu je potřeba přizpůsobit zejména jejich gramáž a materiál.
Výběr přikrývky
Oblíbeným materiálem je termicky pojené duté vlákno pro své termoregulační vlastnosti i dlouhou výdrž. To platí jak pro zimní, tak i letní přikrývky. Rozdíl u sezonních přikrývek spočívá v plošné hmotnosti (gramáži). „Na léto doporučujeme vybírat gramáž 150 g/m 2 . Pro pohodlný spánek je důležité také prošití přikrývek, nám se osvědčila kombinace podélného a příčného prošití, díky kterému se rouno uvnitř tkaniny nepohybuje. Nejvíce rozšířeným povrchovým materiálem používaným pro výrobu přikrývek je tkanina z polyesterového mikrovlákna. Ideální volbou je tedy termicky pojené duté vlákno uvnitř a polyesterové mikrovlákno zvenku,“ radí odborník na textil a zakladatel písecké firmy Kvalitex Josef Handrejch.
Jaké povlečení?
Zapamatujte si univerzální radu, že lůžkoviny, které přijdou do přímého kontaktu s pokožkou, by měly být převážně z přírodních materiálů. Stoprocentní bavlna dobře saje a je prodyšná, dnešní bavlněné materiály se navíc vyrábějí z jemnějších přízí, a jsou tak velmi příjemné na omak. I bavlna má různé úpravy, v létě je například vhodný bavlněný satén. Jeho omak se přibližuje až k hedvábnému díky použití velmi jemných přízí, a to až o polovinu oproti standardním přízím z bavlny. Nezapomeňte ani na prostěradla, pro horké letní noci jsou praktická třeba z jersey pleteniny nebo opět z bavlněného saténu. A známé je, že pocitově dokáže ochladit i barva, vybírejte mentolovou, tyrkysovou nebo šedou. Optimistické jsou pak všechny květinové nebo pruhované vzory.
Kdy a jak prát?
Rozhodně je dobré dodržovat symboly údržby uvedené na etiketě výrobku. Existuje ale několik zásad, které platí univerzálně. Před prvním použitím povlečení vždy vyperte (stačí na 40 °C), abyste odstranili zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Během používání se v povlečení hromadí bakterie a roztoči, odumřelé kožní buňky, prach, plísně a další nečistoty. Ty mohou způsobovat nejrůznější potíže od ucpaných pórů až po kožní infekce, ale také dýchací problémy, a dokonce zhoršovat astma. Povlečení byste měli za normálních okolností měnit každý týden. Pokud budete dodržovat zásady správného praní, vydrží vám dlouho krásné a materiály si zachovají vlastnosti důležité pro kvalitní spánek.
Pozor na přesušení
Po vyprání dejte povlečení v co nejkratší době sušit, zapomenuté v pračce se zbytečně pomačká a mohlo by i zatuchnout. Bavlněné povlečení nenechávejte vysušit úplně, tzv. přesušit, bude se vám velmi špatně žehlit. Nevěšte povlečení na šňůru pouze za rohy, zahákněte celé okraje, aby nedošlo k vyvěšení a vytahání rohů. Ani je nesušte na ostrém slunci, mohlo by způsobit vyblednutí barev nebo vznik světlých skvrn. Pokud používáte sušičku, volte vždy delší program s nižší teplotou sušení.
Matrace patří na rošt
Aby bylo prodyšné a čisté i samotné lůžko, je třeba mít kvalitní matraci (pěnovou, latexovou, žíněnou) položenou na roštu, který zajistí její správné provětrávání. Výjimku tvoří matrace pružinové, které stačí položit na rovný podklad, ovšem ideálně s větracími otvory. Výrobci se v současnosti předhánějí v nejrůznějších materiálech matrací (včetně potahů), které zajišťují co největší prodyšnost matrací. Materiálům přiřazují pak speciální názvy a používají je tak, aby jedna strana matrace byla letní a druhá zimní. Takové výrobky uvítají v parných dnech nejen horkokrevní jedinci nebo lidé trpící nadměrným pocením.
Rady pro praní povlečení
- Před samotným praním obraťte povlečení naruby a zapněte všechny zipy, popřípadě knoflíky nebo patentky.
- Roztoče a bakterie můžeme zničit již při teplotě 57 °C. Z tohoto, ale i z jiných hygienických důvodů je důležité prát povlečení na 60 °C a s kvalitním pracím práškem. Vyšší teploty mohou naopak poškodit barvy.
- Prací prostředek volte podle barvy povlečení. Na praní barevného prádla nikdy nepoužívejte prací prášek na bílé prádlo s oxidačními účinky, barvy by vybledly. Naopak prostředek určený na barevné prádlo je dokáže oživit.
- Aviváž spíše vynechejte, protože může zejména u přírodních materiálů snížit cenné vlastnosti, jako je prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost.
Žehlit, nebo nežehlit?
- Žehlit můžete v podstatě všechny typy povlečení kromě krepového. Nesnášíteli žehlení, zvolte krep nebo nemačkavý satén. Bavlněný satén lze velmi snadno žehlit pro strukturu textilní vazby materiálu a hlavně také díky jemnosti přízí.
- Pokud ložní prádlo pověsíte dobře narovnané a trochu ho před věšením natřepete, lépe si udrží tvar a také se vám bude snadněji žehlit.
- Povlečení žehlete vždy naruby a v okolí zipového uzávěru postupujte opatrně. Nesnažte se žehlit za každou cenu na sucho, může dojít až k propálení a poškození tkaniny.
text Vanda Jesenská ve spolupráci s Kvalitex
foto se souhlasem firem Scanquilt, Idea nábytek, Bozer, Magniflex, Tchibo, Westwingnow, Kvalitex, Veba, Ikea
Datum vydání: 12. 7. 2021