Lehká střecha není povětrná
Jaké důvody vás mohou vést k volbě lehké střešní krytiny? Například skutečnost, že minimálně zatěžuje krov. Ušetříte i na dopravě, práci a skladování materiálu.
Mezi lehké střešní krytiny můžeme zařadit nejen plechové, plastové, asfaltové či vláknocementové střechy, ale také tradiční šindelové krytiny. I když přírodní šindel zdaleka není tou nejtypičtější lehkou krytinou, buďme ekologičtí a dejme mu ve výčtu přednost.
DŘEVĚNÝ ŠINDEL
Pro svůj specifický půvab se přírodní šindelové krytiny používají převážně na střechy dřevěnic a památkových objektů, ale v poslední době si nacházejí cestu také na stěny provětrávaných fasád moderních ekologických domů. Nejlevnější je šindel řezaný, ale zvolte štípaný. Vydrží totiž až třikrát déle! Důležité je, aby si šindel uchoval svůj vysoký standard – hustotu dřeva, ruční způsob opracování i přesný výsledný tvar. Ručním štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je velmi podstatné jak pro vzhled, tak pro kvalitu a životnost materiálu: Dřevo štípané po vláknech má hladký uzavřený povrch, takže voda nemůže vzlínat dovnitř, nýbrž rychle odtéká po vláknech dolů ze střechy. Ruční strouhání po vláknech do konečného tvaru je pracné, vyžaduje sílu i zručnost, což se projeví na ceně – ale vyplatí se to! Základní dělení je na alpský šindel (zpravidla z trvanlivého modřínového dřeva, dvojité či trojité krytí v řadách, jednotlivé šindele se přibíjejí kadmiovanými nebo pozinkovanými hřebíky, které vždy překryje horní řada) a valašský šindel (zpravidla ze smrkového dřeva, spoje na pero a drážku, jednoduché či dvojité krytí). Nejdelší životnost (až 80 let) vám nabídne štípaný alpský šindel z modřínu (cena od 1 200 Kč/m2). Na rozdíl od valašského šindele nevyžaduje pravidelnou údržbu.
KOVOVÉ KRYTINY
Moderní vzhled a řadu odstínů nabízejí plechové střešní krytiny, které dnes představují nejčastější volbu mezi lehkými krytinami. Jsou opravdu lehké: Jejich plošná hmotnost se pohybuje jen kolem 5 až 10 kg/m2. Proto je kovový povrch střechy vhodný v případech, kdy chcete maxi málně odlehčit krov. Zároveň však platí, že v horských podmínkách a v oblastech bohatých na sníh se rovněž s úspěchem uplatní hladký plech ve strmém sklonu, protože sníh pak ze střechy průběžně sjíždí (například kvalitní falcované krytiny). Díky své tvarové přizpůsobivosti se kov hodí i pro členité střechy, u moderních novostaveb oceníte možnost pokládky na šikmou střechu s minimálním spádem (již od 7°). Lákavá je jak rychlá a pohodlná pokládka, tak i příznivá cena řady plechových krytin. V tomto bodě však buďte ostražití: U plechových krytin narazíte na poměrně značné rozdíly v ceně i kvalitě. Zatímco životnost levných pozinkovaných ocelových plechů je nanejvýš 20 až 30 let (i během této doby vyžadují údržbu), falcovaná krytina se speciální povrchovou úpravou vás bezpečně přežije (vydrží až 100 let). Nevýhodou levnějších plechových střech je také systém uchycení hřebíkem přes krytinu do podstřešní konstrukce. S přibývajícími lety tak může vlivem větru, vlhka, mrazu a sněhu docházet k uvolňování plechu. Kvalitní plechové krytiny jsou sestavovány z hliníkových, ocelových nebo dokonce měděných šablon opatřených falci a ve střešní ploše jsou pokládány technikou falc na falc, takže nejsou perforovány hřebíky. Díky tomu odolají i silnému větru, dešti a sněhové nadílce.
ASFALT A BITUMEN
Podobnými vlastnostmi jako plechové střechy si získávají přízeň také krytiny asfaltové a bitumenové (například kanadský šindel). Jednak se snadno přizpůsobí členitému povrchu střechy, jednak mají nízkou hmotnost (okolo 10 kg/m2). Díky tomu jsou ideální pro rekonstrukci starších staveb, jejichž krov nemá potřebnou únosnost pro betonové či pálené tašky. Oproti plechu nabízejí asfaltové šindele lepší zvukovou izolaci. Výroba je na principu dvacetivrstvé laminace s vlákny orientovanými v podélném směru. Asfaltové lehké střešní krytiny neobsahují azbest ani formaldehyd, takže jsou zdravotně nezávadné. I zde je však dobré mít se na pozoru: Nejlevnější krytiny mají krátkou životnost.
VLÁKNOCEMENTOVÉ ŠABLONY
Kdysi hojně užívané azbestocementové krytiny dnes nahradil zdravotně nezávadný vláknocement. Tyto krytiny mohou být lisovány jako velkoplošné vlnité desky, ale v této podobě nedosahují životnosti svých předchůdců s azbestem. U rodinných domů se však častěji jedná o elegantní skládanou krytinu na bázi cementu armovaného vláknem. Díky své tvarové i barevné rozmanitosti a propracovanosti detailů se hodí jak pro tradiční, tak i pro moderní rodinné domy. Vláknocementová krytina je nehořlavá, mrazuvzdorná, paropropustná a schopná odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Nízká hmotnost (běžné šablony 13,5 kg/m2) předurčuje skládanou vláknocementovou krytinu také k použití na rekonstrukce. O něco více váží speciální šablony do horského prostředí (Cembrit Horal), v případě atypických šablon se může hmotnost blížit 25 kg/m2.
RECYKLOVANÝ PLAST
Na vzestupu jsou plastové střešní krytiny, které se u nás vyrábějí už přes 20 let. Doménou Česka je výroba kvalitních krytin z recyklovaného plastu, čímž dostávají odpadní plasty další dlouhodobý smysl. Většinou se jedná o maloformátové šablony, které lépe či hůře imitují různé přírodní materiály (šindel, břidlici), případně betonové tašky nebo původní eternit. Patrně nejrozšířenější je plastová břidlice. Na český trh je dodávána v několika odlišných formátech. Výhoda plastu je zde zřejmá: lehkost materiálu (10 až 15 kg/m2) a nižší pořizovací náklady ve srovnání s přírodním originálem. To vede k častému použití při rekonstrukcích či pokrývání střech se subtilním krovem. A když vám výrobce nabídne záruku 30 let, už nekupujete „zajíce v pytli“.
VÝBĚR: PRO A PROTI
- Pokud chcete lehkou přírodní krytinu bez údržby, musí to být štípaný alpský šindel z modřínu, který je však zároveň nejdražší variantou. Rozhodně nedoporučujeme levný řezaný šindel!
- U plechových střech je výhodou vysoká trvanlivost a minimální hmotnost, nevýhodou je horší akustika a vyšší cena kvalitních krytin (existují značné rozdíly).
- Asfaltové a bitumenové krytiny nabízejí tvarovou přizpůsobivost a nízkou cenu, nevýhodou je menší trvanlivost, nižší tepelná stabilita a většinou i krátká záruka (jsou výjimky).
- Vláknocementové krytiny upoutají originálním vzhledem, ale jejich slabinou může být menší pevnost.
- Plastové střešní krytiny jsou v běžných podmínkách prakticky nezničitelné; jejich problémem může být odolnost vůči ohni a UV záření. Volte delší záruku.
ŽIVOTNOST LEHKÝCH STŘEŠNÍCH KRYTIN
- Štípaný valašský šindel: až 60 let
- Štípaný alpský modřínový šindel: až 80 let
- Kovové krytiny tvarované: až 30 let
- Kovové krytiny hladké: až 60 let
- Falcované krytiny (ocel, hliník): až 100 let
- Bitumenové: až 40 let
- Asfaltový šindel: až 30 let
- Vláknocementová: až 60 let
- Plastová: až 50 let (odhad)
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 16. 6. 2020