Lázně doma
Proč utrácet za drahé wellness pobyty, když si můžete své soukromé spa na míru nechat postavit doma a využívat jej, kdy se vám zlíbí?
Bazén a sauna ve sklepě rozlehlé novostavby stejně jako malá vířivka či infrakabina v bytě – zasloužený odpočinek si doma může dopřát každý. Vše záleží na prostoru, který máte k dispozici, vaší představě té nejlepší a vašemu zdraví nejprospěšnější relaxace a samozřejmě též na vašich finančních možnostech.
ZDRAVÍ SKRZE VODU
Slovo spa, kterým se nazývají nejen klasické lázně, ale též „vodní“ relaxační soukromé zóny, je odvozeno od názvu belgického města. Vděčí za něj Římanům, kteří toto místo pojmenovali Aquae Spadanae, a místní železitá voda se tu užívala jako lék už od středověku. Avšak SPA může být též zkratka pro latinské Sanitas Per Aqua (zdraví skrze vodu) a v poslední době se toto slovo vžilo nejen jako obecné označení prostoru, kde se můžete „vodně ozdravovat“, ale také jako název malých bazénků osazených různými typy hydromasážních trysek. SPA, vířivka či chcete-li anglicky whirlpool nebo jacuzzi je kříženec mezi bazénem a hydromasážní vanou, ve kterém si sice nezaplavete, ale zato se tu příjemně zrelaxujete a vodní proudy vás namasírují. Vynález vířivky spatřil světlo světa ve Spojených státech, konkrétně v rodinné firmě italských přistěhovalců, která se původně zabývala leteckou technikou. Jeden z bratrů Jacuzzi, Roy, v roce 1956 vymyslel pro svého nemocného syna první hydromasážní zařízení, jež se vkládalo do obyčejné vany. V roce 1968 firma začala prodávat první vany s integrovaným systémem trysek, které se velmi rychle staly symbolem luxusního životního stylu. Bratři Jacuzzi pokračovali ve vývoji a začátkem sedmdesátých let už měly jejich hydromasážní vany integrovanou filtraci i ohřev vody.
LÉK NA BOLAVÁ ZÁDA
S bazénem má vířivka společného to, že se nevypouští jako vana a používá se do ní obvykle bazénová chemie a filtrace. Vířivky se prodávají většinou s kompletním příslušenstvím – s čerpadlem a dmychadlem s malou úpravnou vody. Venkovní model můžete mít v létě na zahradě nebo na terase, odkud jej vypuštěný snadno po sezoně přemístíte dovnitř, do tepla, což se vám s bazénem jistě nepodaří. Další výhodou je, že na rozdíl od relaxace v masážní vaně může být ta ve vířivce tak trochu společenskou událostí. Ve vířivce si užijete příjemně strávený odpočinek s partnerem, s rodinou nebo s přáteli a sklenkou sektu v ruce. Atmosféru podtrhne použití některé ze speciálních vonných esencí a správně umístěné LED osvětlení. Ale nejde jen o relax, vířivka má též léčivé účinky. Teplá voda uvolňuje zatuhlost svalů, tlak proudu vody má masážní účinek a zároveň prokrvuje pokožku, což má za výsledek mimo jiné rychlejší odbourávání škodlivých látek z těla. Výhody whirlpoolu jsou tedy zřejmé. Jak ale vybrat ten nejlepší? Při výběru vířivky není důležitý jen počet trysek, ale hlavně jejich uspořádání tak, aby přinášely určitý typ masáže. Intenzitu proudu vody v tryskách byste měli mít možnost nastavit, ale musíte si uvědomit, že není přímá úměra mezi silou vodního proudu a intenzitou masáže. Důležitá je též možnost nasměrovat trysky na místa těla, která potřebují ulevit nejvíce. Většina vířivek je vybavena tzv. dvouproudovou hydromasážní rotační tryskou, kterou oceníte, pokud vás trápí zablokovaná páteř. Další možností jsou jemné trysky pro klouzavou masáž podél celé páteře. Vířivky mohou být vybaveny též speciální sadou trysek pro uvolnění krční páteře a ramenou. Praktický je tzv. masážní talíř, který se umísťuje do středu vířivky a umožňuje masáž nohou. Pro rodinné použití se nejlépe hodí menší whirlpooly pro 1 až 4 osoby, na větší „párty“ ty pro 5 až 6 osob. Vybírat můžete také podle tvaru – vířivka může být oválná, kulatá, hranatá a při nedostatku místa je praktická rohová. Lze si pořídit též nafukovací vířivku, jejíž výhody jsou jasné – nízká hmotnost, snadná manipulace a samozřejmě i nižší cena. Zároveň však i kratší životnost.
PRO PLAVCE
Pokud máte dostatek prostoru, vodní masáž si můžete dopřát i v bazénu, v němž si zároveň zaplavete. Jde o kombinaci protiproudu a hydromasážních trysek. Tento hybrid, který vypadá jako velká vana, najdete pod názvem swimspa. Také v klasickém bazénu se můžete namasírovat – část osadíte tryskami, například schodiště se zónou pro sezení. Avšak masážní účinky může mít též samotný protiproud. Zvýšení průtoku vody na výstupní trysce spojené s provzdušněním vody umožní nejen sportovní plavání na místě, ale též účinnou masáž zad. Při použití masážní hadice vám navíc protiproud umožní drenážní masáž. Pokud byste si přáli přidat protiproud na váš již existující bazén, ani to není problém. Prodávají se totiž také protiproudy závěsné. Bazén v interiéru lze používat celoročně bez ohledu na počasí. Další výhody? Voda se neochlazuje tolik jako ve venkovním bazénu a nepadá do ní listí a další nečistoty ze zahrady. Častou námitkou proti vnitřnímu bazénu je nedostatek slunce, ale ten lze jednoduše řešit posuvnou prosklenou stěnou do zahrady nebo ještě lépe při stavbě domu bazén situovat mimo základní půdorys a pak jej díky posuvným okenním dílům za hezkého počasí kompletně otevřít z více stran. Oblíbené je také umístění bazénu do suterénu, zejména kvůli úspoře místa. Pokud máte podsklepený celý dům, můžete si pod zemí vybudovat plnohodnotné wellness centrum. Asi namítnete, že u plánování novostavby není tak složité počítat s bazénem v interiéru, ale co když už váš dům stojí? Bylo by pak přece nutné celý sklep rozkopat. Ani tento argument neobstojí. Existuje možnost stavby bazénu ze ztraceného bednění, díky němuž si můžete i v nepříliš velkorysých suterénních podmínkách dopřát bazén jakéhokoli tvaru a velikosti. Při jeho stavbě se využívá samonosná železobetonová konstrukce a kompaktní bazénový skelet, který eliminuje jakékoli úniky vody. Odpadá též kopání potrubí, neboť bazén může využívat tzv. bezpotrubní filtraci.
JE LIBO PARNÍ LÁZEŇ?
Pokud vám saunování nic neříká, možná ve vašem soukromém wellness oceníte parní kabinu. Na její zabudování myslete už při návrhu domu. Na rozdíl od infrakabiny, kterou si můžete pořídit kdykoli, je parní kabina obvykle stavební součástí interiéru. Obklad se nedoporučuje z přírodního kamene, neboť by jej mohly poškodit minerální soli z aromatických esencí. Nejvhodnějším materiálem na obklad je keramická mozaika. K té správné relaxační atmosféře přispívá také osvětlení. Co si takhle nechat udělat pomocí LED bodovek parní kabinu s „hvězdným nebem“ na stropě? Parní lázeň stejně jako sauna podporuje pocení, i když při nižších teplotách (43 až 46 stupňů Celsia) a mnohem vyšší vlhkosti (až 100%). Páru si dopřávali ve starověkém Řecku i Římě, populární byla také v Turecku (hamam) a Rusku (banja). Pokud si chcete zařídit páru doma, musíte si pořídit výkonný generátor páry a parotěsnou kabinu, aby vlhkost neunikala do ostatních místností. Kontrolní systémy v parní lázni automaticky zabraňují výkyvům teploty, dodávají páru, vpouštějí do kabiny čerstvý vzduch a odvádějí ten vydýchaný.
INSPIRACE ZE SEVERU
Asi nejvíc však pro své zdraví uděláte, pokud si do svých domácích lázní pořídíte saunu. Saunování, tedy střídání horka a chladu, má na náš organismus blahodárný účinek – výrazně posiluje imunitu, uvolňuje svaly, prokrvuje pokožku a navíc se během pobytu v sauně uvolňují do mozku endorfiny, tudíž funguje jako antidepresivum. Finská sauna se před použitím musí vyhřát na 80 až 110 stupňů Celsia. Pro to, jak dlouho být na jeden „zátah“ v sauně, neexistuje jasné pravidlo, zpočátku se doporučují krátké série po třech až čtyřech minutách. Ve chvíli, kdy vám je horko v sauně nepříjemné, se jděte zchladit – nejlepší je skočit do ledového bazénku, postačí ale i studená sprcha nebo se můžete vyválet ve sněhu. Stylové jsou ochlazovací dřevěné kádě a sudy. Nezapomeňte, že nedílnou součástí sauny je odpočívárna, kde by mezi saunovacími cykly a po saunování měla probíhat relaxace. Její povinnou výbavou jsou tudíž pohodlná lehátka a deky. Víte, že ve skandinávských zemích, zejména ve Finsku, je sauna běžným vybavením bytu? Najdete ji vedle koupelny i v mnohapatrových domech. Ač mají saunu v bytě čtyři z pěti finských domácností, přesto i tady existují sauny veřejné. Ale ruku na srdce, není přece jen mnohem příjemnější saunovat se v soukromí? První popisy sauny jsou z 11. a 12. století a už ve století 16. hrál sever Evropy v saunování prim. Sauna tu byla v každé vesnici. Šlo o tzv. kouřovou saunu, kdy se při jejím vyhřívání kouř valil do místnosti, která pak byla celá od sazí. Po zahřátí kamenů v kamnech se přestalo topit, sauna se vymyla od sazí a mohlo se začít saunovat. Saze v tomto případě fungovaly jako dezinfekce. Dnešní sauny, které si můžete pořídit domů, již s touto svou prababičkou nemají nic společného. Nejběžnějším materiálem na jejich stavbu je dřevo ze skandinávského smrku či kanadského jedlovce, ve Finsku se často používá „kouzelné“ dřevo abachi (africká vrba), které ani při vysokých teplotách nepálí. Specializovaná firma vám vyrobí saunovací kabinu na přání i z dalších druhů dřeva. K vytápění se používají saunová kamna, která mohou být na dřevo (není nad pohled do plamenů přes skleněná dvířka), ale většina domácností volí ta elektrická. V nabídce je také řada saunovacích doplňků. Nezbytný je teploměr a vlhkoměr či přesýpací hodiny. Důležité je též vědro s naběračkou na polévání rozpálených kamenů. Někdo využije i dřevěný podhlavník, praktické jsou pak různé kartáče, metličky a další masážní pomůcky, abyste se nemuseli jako praví Finové při saunování švihat březovými metlami s listím. Nejde jen o to ještě lépe při saunování prokrvit pokožku, ale i o aroma, které se z listí uvolňuje. To dnes můžete nahradit použitím některé z vonných esencí. Finské domácnosti mají saunu i v paneláku a ani u nás není problém pořídit si ji do malého prostoru. Ty nejmenší sauny pro jednoho potřebují jen 2 m3, přesto je příliš nedoporučujeme. Nevýhodou minisaun je to, že se v nich může pouze sedět, což není pro prohřátí celého těla a správnou cirkulaci krve tak vhodné jako poloha vleže. Proto, pokud máte prostor, počítejte raději s tím, že vám sauna pro dvě až čtyři osoby zabere 5 až 8 m3.
SAUNOVACÍ MINIMUM
Na jednu stranu je sauna velice zdraví prospěšná, na druhou mu může škodit. Proto je při jejím používání potřeba dodržovat určitá pravidla. Do sauny byste neměli chodit příliš unavení, s horečkou ani pod vlivem alkoholu, i když na správný pitný režim musíte při saunování dbát. Pobyt v sauně může být nebezpečný zejména pro kardiaky a osoby s chorobami krevního oběhu. Ačkoli blahodárně působí na pokožku, nedoporučuje se ani při některých kožních potížích. Do sauny byste měli vstupovat osprchovaní, ale v žádném případě ne mokří. Při saunování dýchejte ústy a při pocení si masírujte pokožku. Po zhruba 8 až 15 minutách byste se měli zchladit studenou vodou (pokud možno i s hlavou) a pár minut odpočívat na lehátku při pokojové teplotě. Aby měla sauna ty správné léčebné účinky, cyklus opakujte třikrát a po posledním saunování si relax dopřejte delší, alespoň půlhodinový. Děti sice nemají saunování zakázáno, jen na ně dávejte dobrý pozor, neboť dětský organismus se může přehřát mnohem rychleji.
BLAHODÁRNÉ PAPRSKY
Saunu jsme sice vychválili jako jednu z nejzdravějších možností relaxace, přesto však není pro každého. Někomu je horko příliš nepříjemné, jiný ji nemůže používat ze zdravotních důvodů, další na ni nemá vhodný prostor. V takovém případě doporučujeme její modernější a čím dál rozšířenější variantu, infrakabinu – vynález, který vyvinuli v Japonsku při experimentech s blahodárnými účinky infračerveného záření na zdraví. K léčebnému pocení v infrakabině dochází při nižších teplotách, již kolem 50 stupňů Celsia, což vyhovuje těm, kteří nemají rádi velké vedro. Zároveň díky tomu infrakabina šetří energii, lze ji zapojit do obyčejné 220 V zásuvky a elektřiny spotřebuje zhruba jako rychlovarná konvice. Jedna hodina provozu (tedy jeden cyklus) tak vyjde zhruba na pět korun. Další výhodu infrakabiny ocení zejména stydlivky. Může se do ní i v oblečení, neboť infračervené paprsky nemají problém látkou proniknout. Vzhledem k tomu, že kabina nevytváří páru ani vysokou teplotu, nepotřebuje odvětrávání, a tak je ji opravdu možné umístit kamkoli. Navíc není v jejím dosahu nezbytně nutné mít zdroj vody, neboť se po jejím použití na rozdíl od finské sauny nemusíte zchladit. Pro domácí využití se nejvíce prodávají infrasauny pro dvě osoby. Z materiálů je nejoblíbenější kvalitní dřevo z kanadského jedlovce, které neobsahuje žádnou pryskyřici a tudíž je zcela bez zápachu. Opakem je dřevo cedrové, které po zahřátí uvolňuje příjemnou vůni. K vytápění infrakabiny se používají buď karbonová, nebo keramická topidla. Na požadovanou teplotu se vyhřeje za pouhou čtvrt hodinku, „saunujete“ se při teplotě od 40 do 60 stupňů Celsia. Postupné prohřívání organismu je zdraví prospěšné. Kromě relaxace dochází k pročištění organismu, zvýšení imunity, prokrvení celého těla… Při nižších teplotách je pak možné využít infrakabinu na zahřátí svalů před sportem. Nižší teplota a vyšší vlhkost je též v tzv. biosauně, která je určitým hybridem mezi saunou fi nskou a parní. Je vhodná pro kardiaky a příznivě působí na horní cesty dýchací. Jak vidíte, při zařizování domácího wellness máte nepřeberné množství možností. Volte z nich nejlépe podle toho, při čem si nejvíc odpočine vaše tělo i mysl.
Uvažujete o nákupu domácí sauny? Vyberte si ze široké nabídky na www.give.cz/domaci-sauny
Datum vydání: 25. 6. 2015