Květináče do interiéru
Pokud je vyberete s citem a zasadíte do nich vhodnou pokojovou rostlinu, stane se téměř zázrak… Zkrášlí a společně s rostlinami provzdušní a neuvěřitelně osvěží váš domov. Bývají také většinou pomyslnou tečkou k doladění interiéru.
Jaké květináče máte na výběr?
- z glazované keramiky
- z ušlechtilých plastů
- pálené hliněné
- drátěné
- kameninové
- skleněné
- pletené z přírodních vláken (ratan, lýko…)
Vybírejte podle stylu
Květináč by měl stylově zapadnout do interiéru – například k rustikálně laděnému zařízení domu bude ideální květináč z terakoty (pálená hlína zabarvená do hnědočervena).
Nepřežeňte to s jejich vzhledem a barevností – platí, že obal na rostlinu by ji měl spíše citlivě doplňovat, ne ji svou atraktivitou převyšovat.
Pokud je rostlina velmi dekorativní sama o sobě (má třeba pruhované nebo barevné listy), úplně stačí, kdy ji umístíte do barevně i tvarově střídmého květináče. Ten jí nechá vyniknout v celé své kráse.
Jakou zvolit velikost?
Rozměr květináče je zásadní pro zdravý vývoj rostliny – pokud bude nádoba příliš velká nebo malá, rostlina si nevytvoří ideální kořenový systém. Příliš velká nádoba způsobí, že se kořeny moc rozrostou a rostlině nezbude síla třeba na vytvoření květů. Naopak příliš malý květináč bude rostlinu dusit a také se může snadno převrátit. Hlavně u mohutných rostlin nepodceňte velikost květináče, aby se do něho vešel dostatek zeminy důležitý pro růst kořenového systému.
Nestíháte zalévat?
Pak je lepší si rostliny vůbec nepořizovat. Měly by vám přinášet radost, nikoliv stres a starost. Pokud ale třeba jedete na dovolenou, vyzkoušejte samozavlažovací květináč – jeho podstatou je dostatečně velký zásobník na vodu, z něhož si rostlina čerpá závlahu sama. Zvládne to i několik týdnů v kuse.
Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 13. 3. 2017