Kvalitní spánek: matrace, rošty, lůžkoviny
Celou jednu třetinu života strávíme v posteli. Během spánku dochází k celkovému útlumu činnosti mozku a rovněž k poklesu svalového napětí, dýchání je povrchnější, činnost srdce se zpomaluje, klesá krevní tlak. Aby prospaná třetina života byla prospěšná i našemu zdraví, musí spánek přinášet regeneraci duševních i tělesných sil.
Základním významem spánku je regenerace rozumových funkcí – schopností nezbytných pro myšlení a řízení organismu. Na rozdíl od zvířat nemá u člověka význam v konzervaci tělesné energie, neboť většina lidí v rozvinutém světě má energetický příjem nadbytečný. Spánek má také význam pro tzv. plasticitu neuronů. Ta je nezbytná v procesu tvorby paměti, a to jak krátkodobé, tak dlouhodobé. Při nedostatečně kvalitním spánku dochází ke zhoršenému učení, zároveň klesá rychlost a přesnost. Spánek je důležitý pro endokrinní řízení organismu, protože vylučování řady hormonů je ovlivněno tzv. cirkadiánním rytmem tj. střídáním dne a noci. Pohlavní hormony, hormony kůry nadledvinek (například kortizol) jsou vylučovány především ve dne, při spánku pak převažuje například růstový hormon. Je možné, že některé změny hormonálního řízení ve stáří jsou způsobeny právě zhoršenou kvalitou spánku. Spánek je rovněž nezbytný pro imunitu neboli obranyschopnost organismu. Ačkoliv krátkodobý nedostatek spánku může mít příznivý vliv na obranyschopnost, jeho dlouhodobý nedostatek imunitní systém podlamuje.
Kolik spánku tělo potřebuje?
Odborníci tvrdí, že doba spánku by se měla pohybovat mezi sedmi a osmi a půl hodinami denně, zároveň však upozorňují, že tato hodnota je pouhým průměrem. Řadě lidí vyhovuje doba kratší, a přitom žádné problémy nepociťují, jiným zase vyhovuje spánek delší. Čas potřebný ke spánkové regeneraci je tedy velice individuální a liší se u daného jedince i v průběhu života. Obdobně je to s optimální dobou ulehnutí. „Sovám“ vyhovuje uléhat později a probouzet se v pozdním dopoledni, „skřivánci“ naopak preferují odebrat se k spánku krátce po setmění a vstávat brzy k ránu.
Když spánek nepřináší úlevu…
Pro to, zda spánek skutečně naplní svou funkci, je rozhodující jeho kvalita. Nejkvalitnější spánek bývá ten přirozený. Bohužel, kvalita spánku je velice křehká věc ovlivnitelná spoustou faktorů. Důsledné dodržování spánkové hygieny a omezení stresu se v moderní společnosti podaří asi jen málokomu z nás, navíc ve vyšším věku nemusí ani tato opatření pomoci. Nespavost ovšem někdy bývá pouze důsledkem nekvalitní nebo nevhodné matrace, špatného polštáře či roštu. Pro pohodlný spánek potřebujete totiž správnou oporu hlavy i těla – tedy kvalitní matraci poskytující potřebnou oporu a pohodlí, polštář jako oporu krku, ramenou a hlavy, rošt, který zajistí správnou polohu a ventilaci matrace, a vhodnou přikrývku.
Začíná to roštem a matrací
Alfou i omegou správné polohy těla při spánku je rošt, lamelový nebo ještě lépe se speciálními křidélky, která tělo podepírají bodově. Rošt má zajistit dokonalé pohodlí, správnou polohu těla i dlouhou životnost matrace. Zabraňuje hromadění vlhkosti v matraci, čímž zamezuje množení bakterií a plísní. Matrace je bezpochyby důležitou součástí každé postele. Bez dobré matrace se zkrátka nevyspíte, vaše tělo si během dlouhých hodin nepohodlného ležení neodpočine, protože neustále hledá lepší polohu. Ráno pak vstáváte podráždění, což není nejlepší začátek nového dne. Rozhodnete-li se koupit si jen novou matraci, podceníte rošt a ještě si ponecháte nekvalitní polštář, vaše problémy se spaním to nevyřeší. Naopak si můžete ještě uškodit. Špatná poloha hlavy ve spánku může způsobit bolesti krční páteře, krku a ramenou. Správně vybraný polštář uvolňuje napětí krčních svalů, které se nemusí namáhat, aby vyrovnávaly tlak na ramena a páteř. Pomyslnou třešničkou na dortu je samozřejmě kvalitní, dostatečně hřejivá přikrývka.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Květa Luskačová, odborná spolupráce Dormeo a Magniflex
Foto: archiv firem
Datum vydání: 16. 5. 2016