Kupujete myčku nádobí?
Pak dobře zvažte všechny aspekty – myčka je vhodná především pro rodiny, ale existují i úzké modely s nižší kapacitou, které se hodí pro single nebo do malého bytu, kde šetřit každým centimetrem je nutností.
I kdybyste hledání té nejlepší myčky podcenili a koupili první, kterou uvidíte, nic tak hrozného se nestane – většina myček na trhu totiž zvládne nádobí dobře umýt, opláchnout i vysušit. Ale pokud si s výběrem dáte práci a koupíte si opravdu kvalitní kousek od renomovaného výrobce, získáte kromě skvěle umytého nádobí i další benefity v podobě úspory energie i vody.
ČTĚTE ŠTÍTKY
Každá myčka nádobí je označena štítkem s údajem o energetické účinnosti, která dosahuje hodnot od A+++ (nejlepší) až po A+. Pro myčky s kapacitou 10 a méně sad a šířkou 45 a méně centimetrů je povolena výjimka a to třída A. Na štítku jsou také konkrétní údaje o spotřebě energie a vody i hlučnosti. V poslední době je to právě hlučnost, na kterou kladou výrobci velký důraz a stále častěji se objevují myčky s hlučností nižší než 45 decibelů.
JAKÝ TYP ZVOLIT?
Buď volně stojící, které jsou nejrozšířenější a nemají omezení z hlediska umístění, nebo vestavné – ty se dále dělí na plně vestavné (mají ovládací prvky na horní hraně dveří a jsou kryty dvířkami kuchyňské linky) a částečně vestavné (myčka je schovaná z velké části za deskou linky, ale obslužný panel je umístěn na přední straně dveří). A ještě existují takzvané podstavné myčky – volně stojící myčka se umístí pod kuchyňskou linku, ovládací prvky jsou na přední straně dveří, ale je nutná demontáž horní desky.
TŘI MÝTY O MYČKÁCH
napravuje Pavel Trka, produktový specialista Whirlpool ČR.
• Velká spotřeba vody
Ve skutečnosti lze nádobí dobře umýt již při 6 litrech vody na cyklus, navíc některé myčky mají možnost mýt nádobí pouze v horním nebo dolním koši nebo pomocí programu Eco vodu recyklovat – čistá voda z posledního oplachu se v myčce ukládá, přefiltruje se a je připravena pro předmytí dalšího cyklu. Pokud se tato voda nespotřebuje do tří dnů, automaticky se vypustí.
• Drahý provoz
Na trhu jsou dnes již myčky nejvyšší kategorie energetické úspornosti A+++, některé dokonce umí automaticky změřit stupeň znečištění vody a podle toho přizpůsobit celý mycí cyklus. Spotřeba vody i energie je tak co nejnižší.
• Nedostatečné umytí
Díky výkonným tryskám dokážou moderní myčky odstranit i tu nejhorší špínu z hrnců, pánví a plechů, aniž byste museli nádobí předmývat, namáčet nebo drhnout. Některé myčky také využívají účinky páry – její jemnost je ideální pro citlivé kousky nádobí, jakou jsou například skleničky. Pára navíc pomáhá odstraňovat z nádobí bakterie.
KOLIK ZVLÁDNE UMÝT?
Kapacita myčky se určuje podle množství nádobí, které se do ní vejde (počet sad nádobí). Do sady musíte započítat jak talíře, hrníčky a sklenice, tak i příbory. 8 až 9 sad zvládnou úzké modely o šířce 45 cm, od 12 do 15 sad pojmou široké modely o tradiční šířce 60 cm. Výška myček se pohybuje mezi 85 cm (u volně stojících modelů) a 82 cm (v ostatních případech), hloubka bývá od 55 do 63 cm.
JAKÝ NASTAVIT PROGRAM?
Nejčastěji používaným je takzvaný standardní (nebo hlavní) program – umyje nádobí při teplotě od 50 do 70 °C a zvládne každodenní mytí běžně špinavého nádobí. Jinou možností je úsporný (bio či eko) program, kterému stačí nižší teploty, od 45 do 55 °C. Spotřebuje méně elektrické energie, ale mycí cyklus trvá výrazně déle. Využít můžete i intenzivní program, který je určen pro mytí velmi zašpiněného nádobí – teplota vody dosahuje až 75 °C. Pokud si nejste jisti, jaký program zvolit, nechte to na myčce a jen nastavte „automatický program“ – myčka si sama vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí, jeho množství a podle toho přizpůsobí teplotu i délku mytí.
Co do myčky patří a co ne?
◗ Vždy se řiďte pokyny výrobce přímo na nádobí – pokud je uvedeno, že nádobí v myčce mýt nelze, myjte jej ručně.
◗ Bez obav lze mýt hrnce, pánve, příbory a další kuchyňské nářadí z ušlechtilé nerezové oceli. Vhodné je i některé nádobí s nepřilnavým nebo smaltovaným povrchem, ale pouze doporučí-li to výrobce.
◗ Do myčky rozhodně nepatří nádobí z hliníku a mědi, stejně tak dřevěné výrobky.
◗ Nemusíte se bát mýt v ní porcelán a keramiku s povrchovou vrstvou ze sklovité glazury. Problematické může být ale zdobení – vydrží jen kvalitní potisk „pod glazurou“.
◗ Talíře a hrnečky zdobené zlatem do myčky nepatří – ornamenty se mohou postupně vymývat.
◗ Kdo myčku přímo miluje, jsou skleničky, mísy a zavařovací sklenice. Musíte být jen opatrní při vkládání do koše, aby se jednotlivé kusy nedotýkaly a nerozbily se během mytí.
◗ Dózy, naběračky, misky a další předměty ze silikonu, propylenu, melaminu a jiných plastů do myčky také patří.
MÁLO NÁDOBÍ?
Žádný problém… Existují i myčky s funkcí poloviční náplně. Hodí se právě k mytí malého množství nádobí – ovšem spotřeba vody a elektrické energie je vyšší, než poloviční. Pokud spěcháte, zvolte takzvaný rychlý program – zvládne běžně zašpiněné nádobí, ale bez zaschlých zbytků jídla a délka mytí se pohybuje mezi 30 a 45 minutami, teplota mezi 35 až 70 °C.
Dražší typy myček nabízejí ještě mnoho dalších užitečných funkcí – odložený start, zabezpečení proti úniku vody do přístroje, systém aquastop (ochrana proti úniku vody vně myčky) i dětskou bezpečnostní pojistku.
Péče o myčku ve 3 krocích
1. Kontrola filtru
Mohou v něm být větší kousky nečistot – zrníčka z citronů, kosti z ryb a podobně. Proto bychom jej měli pravidelně kontrolovat a čistit. Filtr lze snadno vyjmout a propláchnout pod tekoucí vodou.
2. Čisticí program
Jednou či dvakrát ročně je vhodné pustit myčku naprázdno se speciálním čističem myčky, aby se odstranily mastné usazeniny a zbytky jídla uvnitř myčky a zredukoval pach.
3. Sůl
Speciální regenerační sůl zabraňuje usazování vodního kamene na nádobí i ve vnitřních prostorách myčky, čímž prodlužuje její životnost. Většina myček na nedostatek soli sama upozorní signálem na displeji.
CO NEPODCENIT?
Ergonomii a konstrukci. V obchodě si vyzkoušejte především otevírání a zavíraní myčky, manipulaci s koši a kvalitu jejich konstrukce. Mřížky by neměly mít velké rozestupy, aby drobné předměty nepropadávaly na dno myčky. Výhodou jsou sklopné trny, které poskytují více možností, jak uspořádat nádobí opravdu všeho druhu. Úložný koš by měl být výškově nastavitelný. Konstrukce myčky musí být robustní a pevná, manipulace snadná a plynulá, ovládání lehké, intuitivní.
Odborná spolupráce Whirlpool
Datum vydání: 25. 10. 2015