Kudy chodí zloději?
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: dveřmi. Že vás to nepřekvapuje? A máte dveře dostatečně zabezpečené? Pokud ano, jak jsou na tom okna a balkon? To jsou totiž další oblíbené cesty zlodějů. Nezvaným hostům lze ale nachystat překážky, které je odradí.
NAPROSTÝ ZÁKLAD
Základem jsou každopádně kvalitní vstupní dveře, mříže nebo bezpečnostní fólie na okna nebo alarm s napojením na Pult centrální ochrany. Před odjezdem na chatu nebo na dovolenou se vyplatí uschovat žebříky, lana a další věci, které mohou potenciálním zlodějům napomoci. Cennosti a doklady, které necháváte doma, ideálně uložte do trezoru a vhodné je také pořídit seznam všech cenných věcí včetně fotodokumentace či záručních listů – to pro případnou pojišťovací událost.
MOCNÁ ELEKTRONIKA
Elektronické zabezpečení objektu pomocí alarmu je samozřejmě dobrým krokem k jistotě nejen proti zlodějům. Chytré čidlo upozorní na unikající plyn, záplavový detektor na potopu v koupelně, detektor kouře na dým i nezvyklé zvýšení teploty, ale také třeba na otevřené okno nebo dveře. Všechny tyto věci navíc můžete sledovat i na dálku přes aplikaci. Máte-li kameru, nabízí se vám tyto informace i „obrazem“ či prostřednictvím krátkých videí. Při napojení alarmu na pult centrální ochrany operátoři 24 hodin denně vyhodnocují zprávy z vašeho alarmu a v případě poplašné události vás kontaktují a vyšlou k objektu zásahovou jednotku.
INTELIGENTNÍ OTVÍRÁNÍ
Dnes už nemusíte otvírat dveře jen klíči, stejnou službu mohou nabídnout čipy, karty, odemknout ale můžete i pomocí otisku prstů nebo mobilního telefonu s bluetooth. Klíčem pak může být také PIN kód, který naťukáte do klávesnice. „Zajímavou volbou je elektronický systém dálkového otevírání dveří. Jedná se o několikanásobný blokovací mechanizmus. Pokud dveře jednoduše zabouchnete, dojte i přesto k zablokování na čtyřech místech a nezvaní hosté tak nemají žádnou šanci. Pokud se dveře uzamknou klíči, zvýší se počet blokovacích bodů na pět,“ komentuje Ing. Miroslav Culka, ředitel společnosti DAFE-PLAST.
5 RAD PRO BEZPEČNÉ DVEŘE
Vratislav Kančev, specialista prodeje, H&B Group
- Základem zabezpečení domu je bezpečnostní zamykací vložka a bezpečnostní kování na vchodových dveřích.
- Pro všechny vstupní dveře (nejen ty hlavní, i pro boční/zadní vstupy apod.) je nezbytné pořizovat vždy tzv. bezpečnostní vložku, která je mnohem odolnější proti napadení zlodějem.
- Stejně tak musí být bezpečnostní i dveřní kování, doporučujeme kování s tzv. bezpečnostním překrytem vložky, které vložce poskytuje další ochranu před napadením.
- Pro vyšší bezpečnost pořizujte vložky s klíči, které jsou chráněné bezpečnostní kartou. Je to ochrana před neoprávněným kopírováním klíčů – další klíč je možné vyrobit pouze po předložení bezpečnostní karty.
- Praktické jsou zamykací vložky s knoflíkem. Z vnitřní strany můžete dveře pohodlně zamknout i odemknout pouze otočením knoflíku – nepotřebujete klíč.
CHATY A CHALUPY
Ivan Pavlíček, NEXT
„Vzhledem k tomu, že chaty patří k nejslabším objektům, co se týká zabezpečení, jsou mezi zloději velmi populární. Pokud na chatě nepobýváte celou sezónu, ale využíváte ji pouze víkendově, vyplatí se několik opatření, včetně zabezpečení. Doporučuji nepodceňovat investici alespoň do základního zabezpečení, jako jsou bezpečnostní fólie na okna a skleněné části dveří, kvalitní dveře a zámek, a vyplatí se také dobré vztahy se sousedy. V případě horších bezpečnostních prvků se zaměřte na to, aby objekt působil udržovaně a neustále obývaně. Nenechávejte také na dohled žádné hodnotné věci, ani na zahradě ani za okny, kde by je mohli zloději snadno zahlédnout.“
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 20. 5. 2019