Kreativní techniky, větraná fasáda i zateplení

Fasáda je tvář domu. Proto si dejte záležet na tom, aby byla tváří půvabnou a přívětivou. Ale také zdravou a trvanlivou. Jak toho docílit? Nabízíme vám pár tipů.

Obklad provětrávané fasády bez vkládané tepelné izolace. Jde o zdravou konstrukci, která přirozeně odvádí vlhkost a prodlužuje životnost stavby. Foto HELUZ.

Provětrávaná fasáda může mít téměř libovolný obklad. Podstatným prvkem je větraná mezera mezi zdivem a obkladem, která jednovrstvému cihelnému zdivu umožňuje zdravě dýchat. Foto HELUZ.

foto HELUZ

 

Podstatný je nejen vnější vzhled rodinného či bytového domu, ale také životnost fasády, její samočisticí schopnost a odolnost proti vlhkosti. A v neposlední řadě je důležitá kvalitní izolace a prodyšnost celé obvodové konstrukce stavby.

Kreativní technika kartáčování je s úspěchem použita na silikonové dekorativní omítce Baumit v rámci rezidenčního projektu Origami v Praze 6. Foto Baumit.

 

Omítka je kompozit

Aby co nejlépe splnila všechny své úkoly (užitné i estetické požadavky), skládá se moderní fasádní omítka z plniva, pojiva, přísad a vody, přičemž úkolem spojení těchto složek je vytvořit jednolitý celek s požadovanými vlastnostmi. Jde tedy o kompozitní materiál. Nejhutnější složku omítky – plnivo – tvoří písek nebo kamenná drť, případně perlit (pro lehké a tepelně izolační omítky). Jednotlivá plniva se dosti zásadně liší nejen svou hmotností, ale také svou izolační schopností. Pojivo, bez něhož by celek nemohl fungovat, tvořily v minulosti hlavně vápno a cement. Tato minerální pojiva se nadále využívají pro rekonstrukce. Moderními pojivy jsou především akryláty (umělé pryskyřice), silikáty, silikony nebo jejich kombinace. Právě pojivo propůjčuje dnes omítkám specifické vlastnosti, pomáhá zlepšit tepelnou izolaci a hraje zásadní roli také v ceně omítky. Vedle minerálních omítek tak dnes rozlišujeme omítky akrylátové (pevné, houževnaté a vodoodpudivé), silikátové (ideální k trvalé ochraně proti plísni), silikonové (dokonale vodoodpudivé, mají samočisticí efekt), siloxanové (pojivem je akrylát s přídavkem silikonu) a silikon-silikátové (hlavním pojivem je silikát, přidává se opět silikon).

Před….. Obyčejný dům typu Okal, jakých u nás od 70. let 20. století vyrostlo nepočítaně. Foto PPG

 

…po: Aplikace akrylátové renovační fasádní barvy od Primalexu podstatně změnila tvář domu. Foto PPG.

 

Renovace válečkem je snadná, pohodlná a rychlá. Foto PPG.

 

Abyste neudělali chybu

Nadále ovšem platí, že při zpracování ani při aplikaci omítkové směsi na fasádu by venkovní teplota neměla klesnout pod +5 °C. Minimální teplota pro zpracování musí být vždy uvedena v technickém listu konkrétního výrobku. V žádném případě se však nesmí omítat za mrazu! Chyby se můžete snadno dopustit rovněž při odhadu spotřeby omítkové směsi na fasádu. Důležité je vědět, že čím větší je zrnitost (hrubost) omítky a čím složitější povrchová úprava fasády, tím větší bývá také spotřeba materiálu. Pokud kupujete probarvenou omítkovou směs, je podstatné pořídit si potřebné množství směsi najednou. Jednotlivé šarže omítky totiž mohou vykazovat drobné odchylky barevnosti, takže při dodatečné objednávce se vám snadno přihodí, že „šev“ navazující nové šarže bude znát. Když nechcete riskovat, máte dvě možnosti: Buď objednat rovnou o pár kyblíků směsi více, nebo vytvořit přechod dvou šarží v místě, jež bude dokonale skryto pohledům zvenčí.

Detaily pracovního postupu: Prvním úkolem je zatmelení prasklinek. Foto PPG.

 

Následuje hloubková penetrace podkladu před renovačním nátěrem. Foto PPG.

 

Na okrajích fasády je nutné aplikovat renovační barvu menším válečkem. Foto PPG.

 

Do rohů a nepřístupných míst se dostanete jen štětcem. Foto PPG.

 

Kreativní techniky

Originální vzhled zajistí vašemu domu kreativní dekorativní techniky. Nezaměnitelného povrchu moderní venkovní omítky docílíte díky použití speciálních nástrojů (zednická lžíce, houbové hladítko, zubová stěrka, válečky, kartáče, stříkací pistole). Na trhu jsou dnes speciální omítky, které umožňují unikátní ztvárnění fasády či jiného venkovního prostoru přesně podle vašeho přání. Zájem je jak o struktury napodobující jiné povrchy (dřevo, kov, kámen či beton), tak i o graficky strukturované povrchy. Specialitou ovšem je i zcela hladký povrch (technika gletování), který je praktický z důvodů údržby fasády. Ideální pro tvorbu kreativních struktur je jednosložková silikonová dekorativní omítka různé zrnitosti (od 0,2 mm až do 4 mm). Na menší ploše zvládnete vytvoření kreativní struktury i svépomocí. Všechny takto vytvořené silikonové omítky jsou omyvatelné tlakovým mytím. Fotograficky vám nabízíme několik příkladů tuzemských realizací.

Originální technika zatírání štětkou se hodí pro rekonstrukce chalup a venkovských stavení. Foto Stavbaweb.

 

Fládrování je kreativní technika, která na fasádě napodobuje strukturu dřeva. Foto Stavbaweb.

 

Strukturování vytváří často výrazný plastický vzor. Takovou realizaci sotva přehlédnete. Foto Stavbaweb.

 

Originál trochu jinak

Pokud netoužíte po řešení fasády omítkou, nabízí vám originální vzezření domu provětrávaná fasáda – ať už se zateplením, nebo bez něj. Jestliže máte obvodové zdivo z kvalitních cihel (například systém HELUZ FAMILY), provětrávaná fasáda nepotřebuje vkládat tepelnou izolaci. Jednovrstvé zdivo se vzduchovou mezerou nabízí jednak zdravé bydlení bez rizika plísní, jednak rozmanité možnosti povrchové úpravy. Obklad fasády mohou dnes tvořit desky ze skla, kovu či dřeva, ale také vláknocementové šablony, keramika nebo fotovoltaické panely. Samotné zdivo obvodové konstrukce je díky větrané mezeře bezpečně chráněno před vlhkostí a všemi rozmary počasí, takže životnost stavby se tímto řešením prodlužuje. Dutina mezi zdivem a obkladem zároveň působí jako izolant, což zvyšuje komfort bydlení. Několik alternativních možností ztvárnění fasády, jejíž obklad je zavěšen na nosném roštu ve větrané mezeře, vám opět předkládáme jako inspiraci.

Provětrávaná fasáda může mít téměř libovolný obklad. Podstatným prvkem je větraná mezera mezi zdivem a obkladem, která jednovrstvému cihelnému zdivu umožňuje zdravě dýchat. Foto HELUZ.

 

foto HELUZ

 

Moderní obklad provětrávané fasády kombinuje desky Cembrit s fotovoltaickými panely. Obklad je zavěšen na roštu, pod ním je zdivo HELUZ FAMILY bez vkládané izolace. Foto HELUZ.


Novinky v kontaktním zateplení

S klasickou omítkou bývá zpravidla spojeno kontaktní zateplení pěnovým polystyrenem nebo minerální vatou (systémy ETICS). Předností minerálních izolací ve srovnání s polystyrenem jsou lepší akustické a protipožární vlastnosti. Jejich výrobci však neusínají na vavřínech a prezentují další novinky. Zde jsou dvě ukázky.

Inovace pod omítkou: Deska SMART wall se silikátovým nástřikem zefektivňuje zateplení domu. Urychluje aplikaci zateplení, snižuje prašnost a zvyšuje přilnavost minerálního izolantu. Přitom zachovává všechny jeho protipožární vlastnosti. Vyšší přídržnost izolace navíc prodlužuje také životnost systému. Foto Knauf Insulation.

Nová univerzální tepelná izolace Ursa USF 35 PLUS je vyrobena z minerální vlny na bázi skla a dodávána ve formě rolí. Je kašírovaná netkanou sklotextilií, čímž se zvýší komfort při realizaci izolace v pozici nad hlavou. Pro praxi je podstatný ještě jeden detail: Výrobce dodává izolaci s pomocnými ryskami na horní straně pro přířez, čímž se zjednodušuje formátování na stavbě. Foto Ursa.

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem

Ursa, Knauf Insulation, HELUZ, Stavbaweb, PPG, Baumit

Datum vydání: 19. 7. 2021

Edit: