Krby na plný úvazek
Zkušenosti ukazují, že krby pořízené především kvůli atmosféře, kterou dokáže vytvořit pohled do plamenů a jejich sálavé teplo, v našich domovech často zahálejí. Na klidné posezení u krbu se nedostává čas. Avšak tam, kde se spojilo příjemné s užitečným, tedy i s vytápěním celého domu, nemají krby či krbová kamna k zahálce příležitost.
Nedostatek času či nechuť zatápět jen pro potěchu nejsou jedinými překážkami plného využití krbů. Někdy to může být i nadbytek tepla, které krb předává do místnosti sáláním. V dobře zateplených domech nám může být za chvíli příliš teplo a musíme začít větrat. Tak si asi pravou pohodu nepředstavujeme. Do popředí zájmu se proto derou krby, které do místnosti předávají méně sálavého tepla, jako například krby mastkové. Jednou z možností, jak snížit sálavou složku při vytápění krbem, je využít část topného výkonu k ohřevu vody pomocí teplovodního výměníku a zapojit krb či krbová kamna do centrální topné soustavy. V domech s nízkou potřebou tepla na vytápění mohou být krby dokonce hlavním zdrojem tepla. Chvíle pohody nám zpříjemní i vědomí, že je teplo efektivně zužitkováno a snižuje nám náklady na vytápění a ohřev užitkové vody.
ZÁKLADEM JE VÝMĚNÍK
Zapojení krbové vložky nebo kamen do systému ústředního topení umožňuje teplovodní výměník – zařízení, které odebere velkou část tepla vyprodukovaného krbem a předá ji do otopné vody či zásobníku. Výměník může být přímo součástí krbové vložky či kamen, nebo externí. V závislosti na typu krbu či kamen je schopen předávat do vody až 75 % z celkového tepelného výkonu a místnost se tolik nepřetápí díky tomu, že do ní směřuje jen menší část výkonu. Výrobci udávají u těchto spotřebičů výkon do vzduchu, tedy do místnosti, a výkon do vody. Krb jako nárazový zdroj tepla pracuje nejlépe ve spojení s akumulačním zásobníkem vody, kam se ukládá přebytečná tepelná energie, pokud není aktuálně potřeba, a umožňuje její plynulý odběr, i když se v krbu již netopí. Stejně tak slouží zásobník ke kombinaci s dalšími zdroji tepla. Topidla s tepelným výměníkem jsou závislá na dodávce elektrického proudu a musí být jištěna pro případ přerušení dodávky, nejčastěji záložním zdrojem nebo vychlazovací smyčkou. Teplovodní systém vyžaduje odbornou instalaci, aby byl zajištěn jeho bezpečný a efektivní provoz. Jeho součástí musí být oběhové čerpadlo, expanzní nádoba a potřebné bezpečnostní prvky.
MAXIMÁLNÍ KOMFORT
Topení dřevem sebou nese i své nevýhody. Musíme dřevo skladovat, nosit ke krbu, starat se o čistotu kolem krbu, vybírat popel… Mnohem komfortnější je spalování pelet, tedy dřevního materiálu zhutněného do válečků. Jsou sice dražší než dřevo, ale levnější než plyn a na rozdíl od fosilních paliv by se nemusely zdražovat. Spalovat pelety mohou kamna, krbové vložky i kotle. Jsou-li doplněny zásobníkem, omezí se obsluha na minimum, výhodou je bezprašnost provozu. Další nespornou výhodou je možnost regulace výkonu a minimální výkon od 2 kW, a jsou proto vhodná i do mimořádně úsporných staveb. Zároveň však mohou dosahovat výkonu až 30 kW, mohou proto sloužit i k vytápění starších nebo dvougeneračních domů.
NĚCO ZA NĚCO
Než se rozhodnete pro krb nebo krbová kamna s teplovodním výměníkem, je třeba si uvědomit všechna pro a proti. Pro hovoří úsporný provoz a využití levného, ekologického paliva. Zejména výhodné může být spojení se solárními kolektory, které se starají o ohřev vody v létě. Musíme si však uvědomit, že nás toto řešení nezbaví závislosti na elektrickém proudu, což je jednou z častých motivací k pořízení krbu. A daní za komfort vytápění celého domu je i omezený výhled do plamenů – dvířka krbu musejí být menší a dobře izolovaná, tedy s dvojsklem či trojsklem. U vytápění peletami je slabou stránkou vizuální stránka hoření. V topeništi se nepřevalují plameny jako u dřeva, ale vidíme plamínky jako u plynového hořáku, oheň nepraská, ale spíše syčí. Je to způsobeno tím, že k peletám se musí vzduch vhánět pomocí trysek. Výrobci různými způsoby vzhled ohně vylepšují, aby pohled do plamenů peletových krbů a kamen byl stejně vábivý, jako ten z polínek.
MOŽNOSTI DOTACE
V říjnu tohoto roku byla odstartována kontinuální výzva programu Nová zelená úsporám, která umožňuje získání dotačního příspěvku na pořízení krbových kamen či vložek s teplovodním výměníkem, pokud budou zapojeny do otopné soustavy jako hlavní zdroj tepla s případnou přípravou teplé vody. Pokud bude tato výměna provedena zároveň se zateplením domu, činí příspěvek 50 000 Kč, bez současného zateplení 40 000 Kč. V tomto případě je na příspěvek nárok pouze u těch rodinných domů, jejichž měrná roční potřeba tepla na vytápění nepřesahuje 150 kWh/m2. O dotaci bude možné žádat až do roku 2021.
NECHTE JE VAŘIT
Další možností, jak efektivně zaměstnat krbová kamna, je příprava pokrmů. Do kuchyně jsou určena kamna-sporáky s plotnou popřípadě i s troubou. Efekt je mimořádný: na kamnech uvaříte, v troubě upečete, potěší vás pohled do plamenů a místnost se příjemně vytopí. I tyto typy mohou být vybaveny teplovodním výměníkem a zapojeny do systému ústředního topení. Dalším bonusem je pěkný vzhled a mimořádná chuť pokrmů připravovaných v troubě.
KAMNA POTŘEBUJÍ VZDUCH A KOMÍN
Současné domy jsou pečlivě utěsněné, abychom neztráceli cenné teplo. To je sice dobře, avšak do místnosti neproudí přirozeně dostatek vzduchu, respektive kyslíku, potřebného k hoření. Proto jsou moderní spotřebiče vybavovány systémy centrálního přívodu vzduchu, které umožňují přivádět do spalovací komory vzduch pro hoření z exteriérů, předsíní či technických místností. Kamna a krby s centrálním přívodem vzduchu nejsou závislé na množství vzduchu ve vytápěném prostoru, neodebírají mu jeho přirozenou vlhkost, nesnižují kvalitu vzduchu a obsah kyslíku v interiéru. Účinnost krbových vložek a kamen zvyšují systémy dvojího spalování, které je označováno jako terciární. Jedná se o spalovací proces, jímž se zužitkují zbytkové hořlavé plyny, které by jinak unikly spolu se zplodinami komínem. A je jistě samozřejmostí, že ke krbu či kamnům přináleží funkční komín. Parametry a stav komínu mají rozhodující význam pro optimální výkon, chod a provoz krbové vložky nebo krbu. Proto ať již pořizujete krb do novostavby nebo dodatečně do staršího domu, či vyměňujete obyčejná kamna za krbová, nezapomeňte přizvat i kominíka.
Vybíráte nová krbová kamna nebo krbovou vložku? Navštivte náš showroom na krbová kamna. Více na www.give.cz/showroom-krbova-kamna
Datum vydání: 24. 1. 2017