Krbové vložky, krby
Prudce stoupající ceny energií způsobují, že zajištění tepelné pohody nám z rodinného rozpočtu odčerpává značnou část financí. A to je dostatečný důvod pro to, aby pouze zdobily interiér a zahřívaly atmosféru v domě. Stále častěji je využíváme k teplovodnímu nebo teplovzdušnému vytápění svých domovů.
Za levnější a konstrukčně jednodušší řešení se obecně považuje druhá varianta. Vzhledem k tomu, že posláním každého topného média je ohřev vzduchu, řada lidí nerozumí samotnému pojmu teplovzdušné vytápění. Tak tedy: Teplovzdušným vytápěním se rozumí využití tepla nejen v samotné místnosti, kde se jeho zdroj nachází, ale i v dalších prostorách objektu.
TEPLOVZDUŠNÉ VYTÁPĚNÍ
Jak již bylo zmíněno, teplovzdušné vytápění je konstrukčně jednodušší i levnější než teplovodní. Další jeho výhodou je, že prostory vytopí velmi rychle. To je důvod, proč je využíváno především k vytápění rekreačních objektů. Své příznivce si získává i jednoduchou instalací. K rozvodu tepla tímto způsobem kromě samotné krbové vložky nepotřebujeme nic víc než ventilační jednotky, hliníkové hadice, izolace a mřížky na vývody do místností. V zájmu objektivity je však třeba připomenout, že tento způsob vytápění má i určité nevýhody, jako je přenášení zvuku, víření a vysušování vzduchu. Přenosu prachových částic a pachů lze však jednoduše zabránit pomocí vzduchových filtrů, které je ale třeba pravidelně vyměňovat. Nežádoucí přenos zvuku se zase eliminuje kvalitní izolací jednotlivých rozvodů.
DVĚ MOŽNOSTI
Po připojení hliníkového rozvodu se nabízejí dvě možnosti: Rozvod lze ukončit ve zdi na některém místě domu a opatřit ho tepelně odolnou mřížkou. Tato varianta se využívá tam, kde je možno využít cirkulaci vzduchu (bez pomoci ventilátoru)– například na schodišti spojujícím přízemí s podkrovím. Druhou možností je napojení hliníkové hadice do rozvodného systému, z něhož jsou nataženy rozvodné izolované hadice do jednotlivých místností. Zde je ale důležité připomenout, že samovolně vše funguje pouze do vzdálenosti pěti metrů, a to pouze směrem nahoru. Chcete-li vytápět i vzdálenější prostory, je třeba krbovou vložku vybavit ventilátorem, který teplý vzduch popohání a usměrňuje. V tomto případě může být rozvod dlouhý až 30 metrů, záleží ale na typu a výkonu ventilátoru. Ventilátor je vybaven termostatem a uvede se automaticky do chodu při dosažení nastavené teploty (výrobci doporučuje nastavení na 40 °C) Každý ventilátor by měl být opatřen regulátorem otáček, kterým lze ovlivňovat i hlučnost a množství vzduchu, který cirkuluje po budově.
CHCE TO ODBORNÍKY
Co se týče výběru krbové vložky, v naší kompetenci (pokud nejsme topenáři) je pouze výběr jejího pláště, volbu samotné vložky bychom měli svěřit odborníkovi, který nám poradí, zda bude v našem případě vhodnější vložka jedno nebo dvouplášťová, určí její výkon, stanoví správnou délku rozvodů a správně je rozmístí. Amatérské pokusy často končí značně neúspěšně. Důležité je rovněž umístění vyústění teplovzdušných rozvodů v místnostech. Obvykle se instaluje přibližně 160 cm nad zem, či pod strop, může být také při zemi, ale nesmí být zakryto nábytkem. Spaní nám může značně znepříjemnit umístění vyústění do výšky lůžka.
VYTÁPĚT NEBO POUZE PŘITÁPĚT?
V případě, že chcete krbovou vložkou vložkou vytápět celý dům, nezapomeňte, že jejich účinnost není taková, na jakou jsme byli zvyklí u již osvědčených způsobů vytápění. Zvláště krbové vložky, které jsme využili k teplovzdušnému vytápění objektů, na tento úkol často nestačí, neboť vzduch je horší vodič než voda. I možnosti krbové vložky se čtyřmi vývody je omezena, neboť teplota vzduchu proudícího hliníkovými rozvody se postupně snižuje, a tak do místností situovaných v podkroví může dorazit pouze vlažný vzduch v podstatě s nulovou vytápěcí schopností, a to zvláště, jestliže putoval horizontálními rozvody. Nepomůže ani využití takzvaných tažných ventilů, které ho sice rozproudí, ale to je vše. Naopak často, nachází-li se v blízkosti krbu například televizor, může do vzdálenějších míst od vložky místo tepla docestovat nežádoucí hluk. Krbové vložky ale dokážou výrazně zlepšit vzhled interiérů a umocnit pohodu. Osvědčí se na chatách, chalupách a v rodinných domech. Dokážou výrazně snížit náklady spojené s vytápěním.
DALŠÍ OTAZNÍKY
Lidé se často ptají, zda si mohou pořídit vložku do nízkoenergetických případně pasivních domů, které jsou podstatně lépe utěsněné než starší objekty. Zde je třeba připomenou rozdíl mezi krbem s uzavřenou krbovou vložkou a krbem s otevřenou krbovou vložkou. Zatímco první spotřebovává 20 – 50 m3 vzduchu za hodinu, druhá desetkrát více. Z toho jednoznačně vyplývá, že do nízkoenergetického domu bychom si však neměli pořizovat vložku fungující v režimu otevřeného ohně. Ještě složitější situace nastává v pasivních domech, kde se výměna vzduchu uskutečňuje prostřednictvím přísně seřízených rekuperačních systémů. Pokud se v těchto domech vůbec uvažuje o krbu, v němž se topí dřevem, lze použít pouze krbovou vložku vybavenou přívodem externího vzduchu napojeného na spalovací komoru. V zájmu minimalizace energetických ztrát se krbovou vložku v pasivních domech doporučuje instalovat na obvodovou stěnu objektu. Za mrazivých dnů ledový ale vzduch snižuje výkon vložky a dochází ke špinění skla.
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Hledáte vhodnou krbovou vložku? Mnoho modelů levných krbových vložek naleznete na www.give.cz/levne-krbove-vlozky
Datum vydání: 26. 1. 2016