Krbová kamna
Krbová kamna, která svým vzhledem zútulňují domov, mají i své praktické výhody. Hodí se například do domácností, kde jsou děti a alergici – kvůli sálavému teplu, které vyzařují. Při tomto procesu se totiž neohřívá vzduch, ale přímo předměty, na které dopadají tepelné paprsky. A právě tím se v místnosti nevíří a nepřepaluje prach, vzduch zůstává čistý.
Kamna vyzařující sálavé teplo potřebují méně energie a interiér se rychleji vyhřívá. Pokud krbová kamna mají zabudovanou navíc ještě konvekční komoru, místnost vyhřejí tím rychleji. V některých případech kamna svými bočními stěnami generují i konvekční teplo, kdy se vzduch kolem stěn ohřívá a stoupá vzhůru.
Dvoustupňové spalování
Maximální využití energie topiva dovolují krbová kamna s dvoustupňovým spalováním. Jeho podstatou je, že po dohoření dřevěných polínek znovu přehoří i popel. Úspornost systému je zřejmá – klesá spotřeba paliva. Zamezuje se ale i zašpinění skla – jak se k němu stále přivádí vzduch, zabraňuje spalinám, aby se sklem přicházely do styku a začerňovaly jej.
Správné palivo?
Krbová kamna jsou buď určena na jedno předepsané palivo, anebo jsou vícepalivová, což znamená, že v nich můžeme střídat dřevo a dřevěné brikety, nebo třeba uhlí, dřevo a hnědouhelné brikety. Druh paliva ale musíme dodržet, nesmí se nevhodně zaměnit, topíme vždy jenom tím, na co je topidlo certifikováno. Kdybychom náhle začali do krbových kamen určených ke spalování dřevěných a uhelných briket přikládat výhřevnější kusové uhlí, topeniště by se mohlo poškodit a dokonce i propálit.
Nízký výkon kamen?
Do nízkoenergetického natož pasivního domu musíme vybrat krbová kamna s přiměřeně nízkým výkonem (2 až 4 kW). Nelze mít kamna výkonná, protože dům je dokonale utěsněný a brzy se přehřívá. Na druhé straně ani „přiškrcený výkon“ silných kamen není vhodný – vyvolává dehtování kamen, kouřoviny a komína a také začernění skla. Kamna vhodná do nízkoenergetických domů mívají nízký tepelný výkon, akumulaci, případně teplovodní izolaci po celé ploše a často dvojitě zasklená dvířka.
Elegance i užitek
Kuchyňské sporáky na pevná paliva (dřevo, hnědouhelné nebo dřevěné brikety) už dávno nemusejí být schované jako jejich dávní předchůdci v kuchyni. Jsou krásné a jejich dokonalý design je předurčuje, aby klidně stály stejně jako krbová kamna v otevřeném prostoru na pomezí kuchyně, jídelny a obýváku. Vytápějí prostor a navíc na nich poklidně bublá hrnec s omáčkou nebo rendlík s vodou.
A pokud si u sporáku dopřejeme skleněná dvířka, užíváme si i tady pohledů do ohně. Moderní sporáky na pevná paliva mají dokonce i plochu k ohřívání a rozmrazování jídel. V ploše plotny bývá litinový kruh: když jej vyjmeme, dá se vařit i opékat na otevřeném ohni.
Výhody kamen na pelety?
- Automatické zapálení a vypnutí.
- Možnost nastavit výkon až v 5 stupních.
- Cirkulační ventilátor od země nasává chladnější vzduch, v horní části kamen vyfukuje ohřátý.
- Rovnoměrně vytápějícelý prostor i sousední místnost (při otevřených dveřích).
- U některých typů je možnost teplovzdušného rozvodu.
- Možnost připojení pokojového termostatu nebo termostatu s GSM. Kamna se pak ovládají pomocí SMS.
- Obsluha 1x za dva dny (díky dávkovači).
- Čistý provoz (peletky jsou dodávány v igelitových pytlích).
- Díky spalinovému ventilátoru může být průměr komínové roury jen 80 mm. Přináší to minimální nároky na komínový tah a kamna jsou vhodná i do patra či půdních vestaveb, kde je krátká účinná délka komínu.
Dálkový ovladač.
Zdroj: www.hostomsky.cz
Co preferovat při výběru?
- vícepalivová kamna
- kvalitní ocel pláště
- dvojstupňové spalování
- velký vnitřní prostor na dlouhá polena
- velkorysé prosklení dvířek
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 20. 1. 2017