Krása, která HŘEJE
Už dávno neplatí rovnítko mezi otopným tělesem a nevzhledným radiátorem, který sice zahřeje, ale jinak spíš překáží a hyzdí…
Trendem dneška je dokonalý estetický soulad topidla s interiérem. A je to trend více než logický: Vždyť kolik měsíců v roce skutečně topíte a kolik měsíců zůstávají otopná tělesa pouhým bytovým doplňkem?
KATEGORIE KRÁSY A TEPLA
Každý jsme jiný, máme odlišný vkus, nároky, potřeby… Někdo je ochoten investovat do jednoho topidla 50 tisíc korun, jinému tato suma vystačí na otopnou soustavu pro celý dům. Základní volba systému vytápění a teplo nosného média je samozřejmě klíčová a ovlivní výběr jednotlivých otopných těles. Ponechámeli stranou plynová topidla, představuje úplně prvotní volbu rozhodnutí, zda bude otopná soustava řešena jako teplovodní, nebo elektrická. Řadu otopných těles ovšem dnes lze napojit na obě teplonosná média a vybavit je plynulou regulací topného výkonu. Takže v konečném výběru může přece jen jít více o krásu než o teplo.
DESIGN S FUNKCÍ NAVÍC
Krása nemusí být drahá! Krvavě zaplacený návrh designéra lze občas nahradit svěžím a neotřelým nápadem, který vychází z podmínek konkrétního prostoru. Ten nejlepší design nepoznáte podle pěticiferné ceny, nýbrž podle toho, co vám otopné těleso skutečně nabídne: esteticky, funkčně, nebo jako atmosférotvorný prvek v rámci interiéru. Tvůrčí přístup, krása v jednoduchosti – to se počítá! Spojit zdravé a příjemné, zvýšit účinnost, případně vytvořit originální víceúčelový doplněk. Příkladem může být zesílení nebo zdvojení trubek radiátoru, které vedle nevšedního vzhledu přináší vyšší topný efekt, nebo spojení funkcí topidla a věšáku, poličky, sušáku ručníků, svítidla či zrcadla.
MATERIÁLY PRO RADIÁTORY
U radiátorů tvoří materiálový základ různě ošetřené a speciálně upravené kovy: hliník, měď, ocel a litina. Hliníkové a měděné radiátory se vyznačují dlouhou životností a bezúdržbovým provozem. Díky tomu, že pracují s nízkým objemem vody, mají rychlý náběh tepla, ale také rychle vychladnou. Proto se hodí na chatu či chalupu. Ocelové radiátory pracují s větším množstvím vody, mají rovněž poměrně rychlý náběh, ale díky většímu objemu vody chladnou pomaleji. Životnost ocelových radiátorů je omezená (5–15 let), jen u radiátorů z nerezu je životnost několikanásobně vyšší. Jinak se ocelové radiátory povrchově upravují práškovým lakem (ideální pro předávání tepla do prostoru) nebo galvanicky (chromování, zinkování). Litinové radiátory pracují s největším objemem vody: Díky unikátním vlastnostem materiálu nabízejí dlouhou životnost a výrazně delší sálavost. Nástup tepla při prvním spuštění systému sice není okamžitý, ale pak už vám radiátor díky pomalému chladnutí šetří peníze.
POVRCH Z ČEHOKOLI
Pro finální úpravu otopného tělesa si dnes můžete vybrat téměř libovolný materiál: leštěný přírodní kámen, keramiku, plast, zrcadlový povrch či barevné sklo. Jednou z výhod kamene je, že dokáže nejen zdobit svou originální kresbou, ale také výborně akumulovat teplo. To pak postupně uvolňuje do prostoru příjemným sáláním – podobně jako kachlová kamna, akumulační krb nebo slunce. Schopnost sálání ovšem nesouvisí jen s materiálem: Její základ musí vytvořit funkční princip topidla.
ZDRAVÉ SÁLAVÉ PANELY
Pro lidský organismus nejpřirozenější a nejzdravější je šíření tepla sáláním. Právě v tom jsou mistry elektrické infrapanely. Nedochází zde k přepalování a vysušování vzduchu ve vytápěné místnosti ani k masivnímu víření prachových částic. Vzhled panelů může být velmi různorodý: od přírodního kamene přes keramiku, sklo či zrcadlo vý povrch až po obrazový motiv. Ten si můžete vybrat ze vzorníku nebo dodat vlastní – například fotografii z dovolené jako milou vzpomínku.
Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Zehnder, FENIX, Korado, BPS koupelny, Laurens, Viadrus,
Datum vydání: 31. 5. 2021