Krása jarního úklidu
Úklid nemusí být vždycky pohroma a děs. Musíte se na celou akci podívat trochu přes růžové brýle a říci si, že takové jarní vysmýčení není vlastně vůbec na škodu – do interiéru se dostane svěží vůně a čerstvý vzduch, všechno je čisté, blýskavé a váš domov se po dlouhé zimě konečně probudí do jara.
Hlavním klíčem k úspěchu je dokonalý plán a časový rozvrh. Než vezmete do ruky smeták, zamyslete se, kde začnete a především s čím a jak budete uklízet. A zkuste do úklidu zapojit i ostatní členy rodiny, aby si uklizeného domova také patřičně vážili.
ČÍM ZAČÍT V KUCHYNI?
Varnou desku myjeme po každém vaření – sklokeramické a nerezové povrchy vyžadují speciální čisticí prostředky ve spreji, na závěr je můžeme přeleštit. Chladničku s mrazákem pravidelně myjeme, kontrolujeme čerstvost potravin, a pokud nemáte sofistikovaný model, tak ji musíte i jednou za čas vypnout a odmrazit. Abychom zabránili množení bakterií, nikdy do ní nedáváme ještě horký pokrm – změnily by se teplota a vlhkost vnitřního prostředí. Troubu a mikrovlnnou troubu je třeba čistit také velmi často a důkladně. Obě totiž bývají především zamaštěné a se zbytky připečených jídel, které mohou nepříjemně ovlivnit přípravu dalšího pokrmu. Na trhu existuje spousta čisticích a odmašťovacích prostředků, s nimiž jde úklid trouby raz dva. Myčka nádobí není tak náročný klient na údržbu – když myje nádobí, umyje zároveň i sama sebe. Na nás je postarat se jen o správnou funkci trysek, aby se nezanášely, pravidelně čistit filtr a občas použít prostředek proti vodnímu kameni, případně zavěsit vonnou esenci, která minimalizuje přirozený zápach z myčky.
HOUBIČKY ÚTOČÍ
Odpadkový koš je nutné jednou za týden vydezinfikovat zevnitř i zvenku a důkladně vyčistit i jeho okolí. Prkénka na krájení jsou samostatnou kapitolou, pokud jde o hygienu. Správně bychom měli mít jedno prkénko pouze na syrové maso, druhé na zeleninu, další na chleba a pečivo a podobně. Látkové utěrky bychom měli používat pouze na utírání nádobí, nikoliv rukou zašpiněných od přípravy jídla. K tomu jsou tzv. papírové utěrky, které jsou mnohem hygieničtější, protože je po použití jednoduše vyhodíte. Látkové utěrky často měníme a pereme na 60 °C bez použití aviváže (ztratily by svoji savost). Houbička (hadřík) na nádobí je ideálním prostředím pro množení bakterií – vlhko, teplo a miniaturní zbytky jídla jí dělají moc dobře. Po týdnu používání je na houbičce kolem 100 000 bakterií/cm2. To je mnohem víc, než na záchodovém prkénku nebo v odpadkovém koši. Houbičky měníme co nejčastěji a po použití je vždy důkladně vyždímáme a necháme proschnout.
KDO TO UDĚLAL?
Vanu, umyvadlo a bidet myjeme a dezinfikujeme co nejčastěji, minimálně jednou týdně. Koupelna je vlhký a teplý prostor, který také svědčí bakteriím. Nezapomínejte na dlaždice, zejména na jejich spáry – tam se usazují nečistoty a vznikají plísně. Nemáte-li po ruce vhodný čisticí prostředek, zkuste osvědčený trik s kypřicím práškem – smíchejte jeden sáček s vodou, dokud se nevytvoří hustá hmota, naneste ji na spáry a nechte krátce působit, opláchněte a přeleštěte. Budete zírat… WC by bylo ideální mýt téměř každý den, ale ruku na srdce… Tak alespoň obden. Pokud používáte WC kartáč, uchovávejte ho v rozředěném čisticím prostředku a jednou za čas ho vyměňte (i kartáč). Víko od toalety po použití zaklopte, zabráníte tím šíření bakterií do okolí. Pečlivě umyjte i okolí WC mísy, zejména podlahu. Mokré ručníky nezapomeňte vždy pověsit a nechat proschnout, měňte je jednou týdně. Zubní kartáčky udržujte v čistotě a ukládejte do svislé polohy. Jednou za tři měsíce je čas na jejich výměnu a každý týden důkladně vymyjte i kelímek. Pračku nechávejte mimo provoz otevřenou, gumové těsnění vždy vytřete do sucha a čistěte i násypky pro prací prášek a aviváž. Pamatujte i na pročištění filtru a kontrolu odtoku vody, jednou za čas můžete pračku zapnout „naprázdno“, tím se krásně vyčistí. O používání prostředku proti vodnímu kameni je nejlepší se poradit přímo s výrobcem, ještě než pračku koupíte.
A PRO KLID DUŠE…
Báječný pocit zažijete, když si uklidíte v šatníku. A to zásadním způsobem. Je to, jako byste se loučili s minulostí a za vším konečně udělali tlustou čáru – za tím dobrým i špatným. Obsah šatníku upravte podle nastávající sezony, ostatní oblečení uložte do čistých krabic nebo uzavíratelných vaků. Ty kousky, které jste na sobě neměli déle než rok, bez váhání dejte stranou a „pošlete dál“. Uvidíte, jak se budete cítit občerstveni a znovuzrozeni a ještě tím možná někomu uděláte radost.
MARNÝ BOJ?
V ložnici a obývacím pokoji nejvíce zápasíme s prachem – jak na zemi, tak v posteli a lůžkovinách. Při velkém úklidu je dobré vyprat nejen povlečení na lůžkoviny, ale i samotné přikrývky a polštáře, důkladně je třeba vyluxovat i matrace, a to z obou stran. Na setření prachu je vhodná utěrka z mikrovlákna, nezapomeňte na lustr a ostatní osvětlovací tělesa, na sedací soupravu (můžete ji vyluxovat, vyprat potah, u koženého provedení stačí setřít vlhkým hadříkem) a antistatickou utěrkou otřete i televizor. Podlahy a koberce zaberou nejvíc času, ale s praktickým a lehce přenosným vysavačem to bude hračka. Na jejich bezvadné používání a praktickou stránku proto myslete už při nákupu. Na klasický smeták s hadrem zapomeňte a pořiďte si raději mop nebo rovnou celou sadu na vytírání – nebudete se muset neustále ohýbat ke kbelíku s vodou a odpadne i pracné ždímání hadru.
Datum vydání: 6. 4. 2016