Krása, co nestárne
Materiály získané v přírodě jsou přirozeně ekologické a zároveň estetické. I díky tomu jsou stále „in“ a při šetrném zacházení časem jejich hodnota ještě roste.
Praktické doplňky
K přírodním materiálům vhodným k výrobě nábytku a bytových doplňků se řadí zejména dřevo, ratan, bambus, proutí, mořská tráva, banánové listy apod. Mnoho z nich vyniká i spoustou užitečných vlastností. Teakové dřevo dobře odolává vlivům povětrnosti, osvědčilo se k výrobě lodí a dělá se z něj venkovní nábytek. Bambus je přirozeně antibakteriální, tvrdý a voděodolný, uplatní se proto skvěle v koupelně i v kuchyni. Ohýbaný nábytek z ratanových prutů zase krásně doladí zimní zahradu nebo obývací pokoj i ložnici v ležérním boho stylu. Oblibě se těší i textilní doplňky z bavlny, lnu nebo juty.
Dřevo & výplet
Pokud se budete o svůj dřevěný, bambusový nebo ratanový nábytek dobře starat a vašim domácím mazlíčkům nebude sloužit jako škrabadlo, může vám nejen dlouho a věrně sloužit, ale možná během let ještě získá na ceně. Teakový nábytek sice časem zešedne, ale pokud ho ošetříte vhodnými oleji, opět získá vláčnost i barvu. Nábytek z přírodního ratanu raději nevystavujte vlhkosti a vyplétaný nábytek či doplňky zase šetrně, ale pokud možno pravidelně zbavujte prachu.
Vídeňská pletenina
Ratanový výplet s typickou strukturou používal již v 19. století známý výrobce ohýbaného nábytku Michal Thonet a vžil se pro něj název vídeňská pletenina. Dnes tento druh výpletu přichází opět ke slovu a kromě sedáků a opěradel židlí nebo křesel se objevuje i na komodách, paravánech, rohožích nebo jako výplň u zástěn či krytů radiátorů. Tento materiál nabízejí (v metráži) v různých stupních kvality a odolnosti specializované prodejny a díky tomu ho lze využít i k opravě nebo renovaci starších kousků nábytku.
text Dita Fingerlandová
foto se souhlasem firem Bellarose, J Line, Designový nábytek, Almara shop, Alhambra, Dedra, Bonami, Mobler, Trachea, Mayer, Westwingnow, Lahome, Tchibo, Belterra
Datum vydání: 8. 11. 2021