Království za stín a chládek!
Podobně, jako se lidé v parných dnech chrání před slunečním žárem, který spaluje a vyčerpává, potřebuje ochranu i interiér bytů a domů. Proti nepříjemnému množství světla, ale i nežádoucím tepelným ziskům je přitom účinnou bariérou venkovní stínění.
Můžete svůj domov chránit před sluncem vnitřními prvky, jakými jsou interiérové žaluzie, závěsy, rolety… Ale tím obvykle zamezíte jen vstupu světla. Důležitý úkol, jakým je zamezit i ohřívání interiéru, splní účinně jen prvky exteriérové. Ty brání, aby se sluneční záření vůbec dostalo oknem do domu či bytu. Ale hodí se i v zimě, kdy naopak pomohou snížit náklady na vytápění. Kromě toho jsou zároveň estetickým doplňkem domu. Základní možnosti představují venkovní žaluzie, venkovní rolety, markýzy a screenové rolety (svislé clony).
OBLÍBENÉ ŽALUZIE
Mezi oblíbená řešení patří v případě rodinných domů a bytů venkovní žaluzie. „Zachycují přímé sluneční záření, navíc dovolují stínit a současně větrat otevřeným oknem. Výrazně tak snižují energetickou náročnost budov a ušetříte také za klimatizaci a vytápění,“ vypočítává David Žabčík ze společnosti Climax. Další výhodou žaluzií je i to, že uživatele „neodříznou“ zcela od venkovního prostředí – průchod světla lze regulovat. Některé moderní typy jsou přitom opatřeny i pojistkami proti nežádoucímu vytažení, což z nich činí účinný bezpečnostní prvek, a je myšleno i na bezpečnost dětí či domácích zvířat apod., k němuž přispívá pojistka proti přimáčknutí předmětu, který se dostane pod lamely při stahování. „Díky moderním motorům a různým slunečním a teplotním čidlům dokážou venkovní žaluzie pracovat v automatickém režimu a tak regulovat teplotu a zamezit přehřívání domu,“ dodává Jan Žižlavský ze společnosti Isotra. Jako nevýhodu lze u venkovních žaluzií uvést obtížnější údržbu a čištění. Pokud jde o instalaci, ideální je počítat s nimi již v projektu domu, lze je pak snadno zabudovat do nadokenních zateplených schránek a vzhled fasády zůstane nenarušen. Při dodatečné montáži jsou žaluzie standardně doplněny krycími plechy, které pohledově ukrývají svazek vytažených žaluzií. Tento prvek pak ale zasahuje do světlosti oken.
ÚČINNÉ ROLETY
K nejefektivnějším způsobům stínění patří venkovní rolety. Lze je využít jako ochranu proti slunci, ale i jako zábranu před únikem tepla, snižují zároveň hlučnost a prašnost a chrání okna proti nepřízni počasí. Rovněž představují těžko překonatelnou bariéru pro nezvané hosty, některé typy lze i zamykat. Nevýhodou je, že nabízejí pouze dvě polohy – zavřeno/otevřeno – tma/světlo, a ve staženém stavu je tak interiér zcela odříznutý od vnějšího prostředí bez přístupu světla. S instalací je opět dobré počítat již při stavbě. „V případě podomítkového provedení neruší skrytý roletový box estetiku fasády. Při dodatečné montáži jsou roletový box, do kterého se roleta navíjí, a vodicí lišty viditelné,“ konstatuje David Žabčík.
Z KANCELÁŘÍ DO RODINNÝCH DOMŮ
Další možnost představují tzv. screenové rolety nazývané také svislé clony. Označení „screenové“ odkazuje na speciální venkovní tkaninu Screen, která se původně u těchto produktů používala téměř výlučně. Pojmenování zůstalo, i když dnes je již nabídka materiálů širší (Screen, Soltis, akrylové látky…). Tyto rolety vyrobené z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům účinně zastíní svislé prosklené plochy. „Výběrem vhodné hustoty a barvy látky dosáhnete ideální úrovně světla pro danou místnost, průhled ven přitom zůstane přes polopropustnou tkaninu zajištěn,“ podotýká Ondřej Behún ze společnosti Maron. Screenové rolety pak mohou být opatřeny např. magnetickým zámkem, který při nárazu silného větru zabrání poškození látky. Montáž „screenů“ je možná na okenní rám, do ostění a na fasádu, případně do speciálních roletových překladů.
INTELIGENTNÍ SYSTÉMY
Sofistikovaná zařízení nabízejí možnost účinného provozu stínicích prvků téměř bez vašeho přičinění. Jak může takové zařízení např. fungovat? Tepelný senzor v interiéru zjistí, že teplota překročila určitou mez, a zajistí, že se stáhnou předokenní žaluzie či rolety. V zimě podobně reaguje venkovní sluneční čidlo, aby se do vnitřních prostor naopak dostalo více tepla od slunce. Ty nejmodernější systémy dovolují rovněž ovládání na dálku, a to pomocí chytrých telefonů, notebooků nebo tabletů.
ZDOBNÉ MARKÝZY
Nabídnou stín a zároveň zdobí – to je schopnost markýz. Jsou vhodné k zastínění ploch teras, zahrad, balkonů, kde zajistí příjemné prostředí pro posezení. Nevýhodou klasických markýz je, že zajistí stín na terase či zahradě, ale v porovnání s výše zmíněnými prvky nenabízejí zásadní ochranu domu před teplem, resp. ochrání pouze přilehlou fasádu či okna. Markýzové potahy se vyrábějí z vysoce odolných látek. Jejich nanochemická úprava zaručuje barevnou i rozměrovou stálost, odolnost proti špíně a plísním i proti lehkému dešti. K mání jsou v mnoha barevných provedeních, snadno se tak přizpůsobí barvě fasády domu, oken apod. „Všechny výsuvné (kloubové) markýzy se navíjejí na hřídel, která může být chráněna stříškou nebo v případě kazetových markýz ochranným pouzdrem – kazetou. Markýzy jsou zpravidla ukotveny do fasády a při zasunutí se stínicí tkanina zcela navine na ocelovou toč, u dražších kazetových markýz se celá ukryje v hliníkovém krytu,“ popisuje David Žabčík.
POHYBLIVÉ PERGOLY
Daly by se uvést jako příbuzné markýz: pohyblivé pergoly. Zajistí stín na terase, poskytnou střechu nad bazén, ale poslouží i jako ochrana pro váš vůz, není-li k dispozici garáž. „Pergoly umožňují otvírat a zavírat střechu podle potřeby. Základem je pevná nosná konstrukce, díky níž jsou odolné proti rozmarům počasí. Pohyblivá střecha je ze silné plachtoviny zesílené hliníkovými profi ly. Konstrukce pak mohou být dřevěné či hliníkové, obojí s kvalitní povrchovou úpravou. Standardně se pergoly přisazují k fasádě domu, existují však i typy samostojné, vhodné pro solitérní umístění v zahradě,“ upřesňuje Ondřej Behún.
STÍNĚNÍ V ČÍSLECH:
◗ V létě dokáže vhodně zvolená stínicí technika snížit teplotu v interiéru až o 9 °C.
◗ V zimě lze díky automatickému ovládání stínicích prvků ušetřit až 10 % z nákladů na vytápění.
◗ Venkovní žaluzie účinně odstíní až 80 % slunečního záření.
◗ Předokenní rolety sníží prostup tepla okny až o 90 %, v zimě naopak mohou snížit tepelné ztráty až o 30 %.
◗ Screenové rolety zastaví až 90 % slunečního tepla.
◗ Venkovní roleta u střešního okna dokáže zachytit až 95 % tepla, v zimě naopak zabrání tepelným ztrátám až o 15 %.
◗ Markýza sníží prostup tepla přes okno do podkroví až o 97 %.
OVLÁDÁNÍ BEZ NÁMAHY
Exteriérové stínicí prvky můžete ovládat ručně (kromě pergol, kde je standardem pohon elektrický), ale lze zvolit ovládání motorické (tlačítkové či dálkové). Tento způsob šetří vaši fyzickou námahu, ale plynulost provozu také snižuje namáhání jednotlivých částí a prodlužuje jejich životnost. Sofistikované elektronické systémy jsou pak schopny zajistit stín pro vaši terasu, dům či byt i bez vás a zabránit škodám způsobeným počasím. Markýzu např. větrné či otřesové čidlo zatáhne při silném větru, senzor reagující na déšť ji zasune, začne-li pršet, sluneční čidlo pak samo posoudí, že slunce žhne již natolik, aby se markýza vysunula. Terasu, kam k večeru usedáte, tak začne před žárem chránit už v době, kdy jste třeba ještě v práci. Automatika může přispět i k ochraně domu před zloději. Spínací hodiny zajistí pohyb např. rolet v předem nastavených časech, a dům tak působí jako obydlený i v době, kdy jste pryč.
TAKÉ DO PODKROVÍ
Podkrovní prostory obecně bojují v létě s problémem přehřívání, stínicí prvky jsou tak v tomto případě téměř neodmyslitelné. „Nejúčinnější řešení proti přehřívání podkroví nabízí venkovní roleta. Umožní zatemnit interiér, a navíc ochrání střešní okna proti povětrnostním vlivům či pádu např. větví ze stromů. Vnitřní hluk při dešti a krupobití pak sníží až o 3 dB, což člověk v místnosti vnímá jako pokles hlučnosti o polovinu,“ upozorňuje Tomáš Švec za společnost Velux. Výhodou je, že střešní okno může i při stažené venkovní roletě zůstat pootevřené, aby dovnitř mohl proudit čerstvý vzduch. Další cestu, jak podkroví ochránit před sluncem, představuje venkovní markýza. Může být stažena celé léto, síťovaná struktura markýzy nebrání výhledu ven. Venkovní rolety i markýzy lze ovládat manuálně, ale zvolit můžete i dálkové ovládání na elektrický či solární pohon. Výhodou solárního ovládání je možnost dodatečné montáže na už osazená střešní okna, aniž by se musel řešit přívod elektřiny. Baterie pohánějící motor jsou dobíjeny solární energií.
Datum vydání: 15. 6. 2015