Královna koupelny a její „podřízení“
Základem každé koupelny je sanitární vybavení. Za jeho královnu se dlouho považovala vana, která stále má a bude mít své skalní příznivce, protože se v ní můžeme nejen osprchovat, ale i vykoupat, a to pěkně vleže a ještě si při tom číst třeba knížku… Na plnohodnotné koupelně se však podílí i ostatní sanita.
Přestože vana je největším, často i dominantním kusem sanity, celková funkčnost a vzhled každé koupelny záleží i na ostatním sanitárním vybavení. S rozmyslem je třeba vybírat i umyvadlo a v případě koupelny spojené s WC i klozet, případně také bidet. Při výběru sanitárního vybavení musíme respektovat především počet metrů čtverečních, které máme v koupelně k dispozici.
SOUČASNÉ VANY
Přestože řada z nás dává přednost sprchování, bez vany se neobejde prakticky žádná prostornější koupelna. Vana často vítězí i v koupelnách s omezeným počtem metrů čtverečních. Na trhu dnes najdeme vany vyrobené z různých materiálů. Při výběru bychom neměli hledat vanu za nejnižší cenu. Často signalizuje nízkou kvalitu, s ní spojenou krátkou životnost a brzkou nutnost výměny za novou. Nejstarším výrobním materiálem, ze kterého se vany vyráběly a dodnes vyrábějí, je litina. Jejími největšími přednostmi je pevnost a odolnost. Schopnost akumulovat teplo zase zajišťuje, že voda v napuštěné vaně jen tak nevychladne. Přes tyto přednosti je výroba litinových van již delší čas na ústupu. Litina se nejčastěji používá k výrobě rustikálně laděných solitérních van na vysokých nohách. Častěji se v obchodech se sanitou setkáme s vanami ze smaltované oceli. Vyrábějí se z ocelového plechu o síle dva až tři milimetry. Odolnost těchto van zvyšuje smaltová povrchová úprava, a tak je můžeme využívat i k mytí domácích mazlíčků a některých předmětů. Poškrábání v jejich případě nehrozí. V 90. letech minulého století zaplavily trh akrylátové vany. Pokud se pro ně rozhodneme, měli bychom se zajímat o tloušťku použitého materiálu. Vany standardní kvality se vyrábějí z akrylátu o tloušťce 4–5 mm, v případě van složitějších tvarů se obvykle používá akrylát o tloušťce 8 mm. Výhodou tohoto materiálu je, že umožňuje výrobu van rozmanitých tvarů a je teplý a příjemný na dotek. Příznivá je i jeho cena. Při používání je však třeba dát pozor na poškrábání. Tím však výčet materiálů, které v současnosti slouží k výrobě van, není vyčerpán. Vany se vyrábějí např. také z umělého kamene, velmi odolného vůči mechanickému poškrábání a zároveň hygienického. Další možností je quaryl, materiál podobný akrylátu, ale kvalitnější a tím pádem pochopitelně i dražší. Vany se dnes ale vyrábějí i ze speciálního skla, ve kterých si člověk připadá tak trochu jako v akváriu. Vanu si můžeme pořídit i z přírodního materiálu, jako je žula, mramor či exotické dřevo. Jde o originály, a tak počítejme s tím, že za ně většinou zaplatíme několik set tisíc.
NEJEN O MATERIÁLU
Podstatně různorodější než v minulosti je i design van. Kromě „přísných“ pravoúhlých van se dnes vyrábějí vany nejrůznějších zaoblených tvarů v maximální míře respektující tvar lidského těla. Nejde však pouze o tvar. Koupelna již nemusí hrát roli samotky, do které se uzavřete před okolním světem, můžete v ní relaxovat i ve dvou. Z toho důvodu se přistoupilo k výrobě van, kde je dostatek místa pro dva koupající se, kteří zde mohou strávit příjemné chvíle. Větší výběr máme, i co se týče barev. I když bílá sanita v oblibě na plné čáře vede, můžeme dát přednost vaně a umyvadlu jiné barvy. Novým prvkem v moderních koupelnách jsou vany zapuštěné do podlahy. Tento způsob instalace vany nejenže koupelně sluší, ale zároveň je i praktický. Usnadňuje přístup do koupele i výstup z vany, což ocení zvláště lidé se sníženou pohyblivostí. Zajímavou variantu v koupelnách reprezentují rovněž vany zapuštěné do nábytku, případně doplněné jedním či dvěma schůdky.
NEPOSTRADATELNÉ UMYVADLO
Zatímco vanu můžeme případně nahradit sprchovým koutem či boxem, umyvadlo je nepostradatelné a nenahraditelné, neobejde se bez něj žádná koupelna. A opět máme z čeho vybírat! Na trhu najdeme bohatou nabídku umyvadel rozmanitých tvarů, velikostí i materiálů. Nad stojanovými umyvadly na plné čáře vítězí umyvadla závěsná, ale jsou zde ještě další typy umyvadel. Umyvadla mohou být zapuštěná do desky nebo naopak instalovaná na ní. Důležité je pohlídat, aby voda nepronikala nikam, kde není žádoucí, a náročnost údržby. V poslední době se oblibě těší zvláště dvojumyvadla a umyvadla s větší odkládací plochou. Umyvadla se vyrábějí z ještě podstatně bohatší škály materiálů než vany. Jako příklad lze uvést litý kámen, akrylát, kompozitní materiály, keramiku, dřevo, nerez, sklo a další. Jsou příležitostí pro návrháře, kteří tím pádem často přivádějí na svět přímo designové šperky.
STÁLE OBLÍBENĚJŠÍ TROJKA
Řada lidí se domnívá, že k vykonávání základních potřeb a provádění každodenní hygieny zcela postačí toaleta, umyvadlo a vana, případně sprchový kout. Zcela určitě. Ke zjednodušení i zpříjemnění každodenních rituálů však dokážou výrazně přispět bidet a pisoár. V řadě koupelen už toaleta, bidet a pisoár tvoří nerozlučnou trojici, bez které by si členové domácnosti každodenní provoz nedokázali ani představit. Výrobci nám usnadňují jejich výběr tím, že přivádějí na svět kompletní série sanitárního vybavení.
ZAJIŠŤUJÍ KOMFORT
Vana ani umyvadlo se neobejdou bez baterie. Ty jsou jedním z nejdůležitějších prvků koupelny. Na jejich kvalitě a funkčnosti do značné míry závisí komfort provozu. Na trhu je množství baterií v nejrůznějším provedení – od klasických chromových přes niklové až po exkluzivní mosazné, kombinované s jinými materiály, v lesku a matu. Stejně důležitá je u armatur i stránka mechanická, tedy způsob ovládání. Můžeme zvolit klasické baterie kohoutkové nebo používanější pákové. Pokud se rozhodujeme šetřit vodou, vybereme si baterie termostatické nebo s bezdotykovým elektronickým ovládáním.
I KLOZETY SE VYVÍJEJÍ
Výběr klozetu představuje vzhledem k různorodým možnostem, které se v tomto směru nabízejí, poměrně složitou záležitost. Podle způsobu instalace můžete volit mezi klasickými kombinovanými a modernějšími závěsnými typy, které lze upevnit jak do nosné zdi či sádrokartonové příčky, tak rekonstruovaných jader v panelových domech. Výhodou druhého typu klozetů je, že usnadňují údržbu a splachovací systémy mají ukryty ve zdi (to však dnes mohou mít i stojící, tzv. italské typy), čímž jsou méně náročné na prostor a méně hlučné. Nemalým plus závěsných toalet také je, že jejich výšku lze přizpůsobit uživatelům. Problém nečiní ani napojení na větrací potrubí. Tím však otazníky spojené s pořízením nové toalety nekončí. Zamyslet se budete muset nad tím, zda si zvolíte ploché či hluboké splachování (druhý způsob jednoznačně vede), zda chcete šetřit vodou a pořídíte si klozet vybavený dvojitým tlačítkem pro splachování různým množstvím vody anebo stop tlačítkem. Do nadstandardního vybavení pak patří vnitřní povrch klozetu s antibakteriální či protišpinivou úpravou. Co se týče sedátek, můžete volit typ se zpomaleným dopadem anebo sedátka, která vás umyjí, osuší, případně i namasírují.
NEJDE O ŠPINAVÉ UMYVADLO
Přestože bidetem je u nás vybavena koupelna v menšině domácností, už se nepovažuje za špinavé umyvadlo. Prodává se v provedení stojící nebo závěsný. Z funkčního hlediska je ze stejných důvodů jako u toalet vhodnější závěsný typ. Současný trh dnes nabízí i bidety, které jsou pevnou součástí klozetu, anebo tzv. přídavné bidety. Jejich instalace nevyžaduje žádné bourání a cementování, neboť se montují přímo na WC mísu pod stávající sedátko. Na trhu se již objevily i elektronické bidety. Jaké jsou jejich přednosti? Mají nastavitelnou polohu trysky, vyhřívané a hydraulicky sklápěné sedátko, nastavení teploty vody a tlaku vody, případně teploty sušícího vzduchu a masážní funkce.
NEJEN NA VEŘEJNÉ TOALETY
Pisoáry si vydobyly vstup do domácností především malou spotřebou vody, při jednom spláchnutí spotřebují maximálně dva litry vody, a tím, že pánům nabízejí větší pohodlí. Trh dnes nabízí i tzv. suché pisoáry, které fungují nejen bez vody, ale také bez chemie, a to na principu dokonalé izolace pachu. Vyrábějí se rovněž pisoáry kombinované, které fungují jak na sucho, tak s minimálním množstvím vody. Co se týče ovládání, můžete volit mechanické, při kterém se splachuje pomocí tlačítka, nebo elektronické, kdy se o spláchnutí postarají senzory. Ty pochopitelně garantují lepší hygienu. Při výběru pisoáru se musíte ještě rozhodnout mezi pisoárem s poklopem a bez něj. Do obytných prostor lze jednoznačně doporučit první typ.
Datum vydání: 12. 8. 2015