Koutek pro miminko
Malý lidský tvoreček nepotřebuje hned svůj vlastní pokojíček, naopak je mu dobře v noci u maminky. Proto stačí ze začátku pořídit jen postýlku, přebalovací komodu a pár chytrých doplňků.
Dětské postýlky jsou vybaveny řadou funkcí, které ocení děti i rodiče. Většinou mají výškově nastavitelné dno, které se snižuje podle toho, jak dítě roste, a stejně tak pohyblivou postranici, obvykle z příček. Tyto „žbrdlinky“ jsou ideálně kulaté protiskluzové, aby zajistily maximální bezpečnost. Praktické je umístit kolem vnitřního obvodu měkký textilní mantinel, který dítě chrání před případným uhozením a postýlku také zútulní. Nad ni můžete pořídit i látková nebesa, která jsou natažena buď na konstrukci, upevněné přímo na postýlce, nebo je uchytíte do stěny nad novorozenecké lůžko.
Materiály nábytku
Levnější variantu představuje dětský nábytek z běžných laminovaných dřevotřísek v různých barvách nebo s dekorem dřevěné dýhy. Finančně náročnější je pak barevně lakovaný nábytek ve vysokém lesku a moderním designu, případně postýlky a přebalovací pulty z masivu, například z buku, jasanu, břízy nebo smrku, s povrchovou úpravou olejem nebo voskem (v případě tvrdého dřeva) nebo ekologický mi laky (u nábytku z měkkého dřeva). Dětský nábytek by měl být konstruován podle norem, které řeší nejen právě materiály a povrchové úpravy, ale také pevnost a stabilitu včetně kvalitního návodu na sestavení. Nebezpečí představují také nálepky a obtisky, které by dítě mohlo spolknout či vdechnout.
První dny a měsíce
Nesnažte se hned na začátku nastavit miminku nějaký režim, spíše přistupte na to, co žádá, a dovolte mu, aby spalo a jedlo, kdy bude chtít. V prvních měsících také klidně uspávejte miminko houpáním v náručí a neobávejte se vytvoření špatných návyků. Takto malá miminka se neumějí ukonejšit sama a nechat je vybrečet není správné.
Rituály
Až teprve zhruba mezi 4. až 6. měsícem je již dítě celkem stabilizované a schopné přivykat spánkovým zvyklostem. V této době zaveďte pevný uspávací rituál, měly by jím být příprava na koupání, samotné koupání, následuje oblékání pyžamka, krmení, vyprávění pohádky, přikrytí, pohlazení a pusa na dobrou noc.
Rosteme…
Kolem 9. měsíce dítě začíná rozlišovat cizí osoby, uvědomuje si rodičovskou nepřítomnost, a proto je vhodný plyšový mazlíček, který mu pomáhá snášet tuto situaci. S hračkou se mazlí, připomíná mu něhu a teplo maminky. Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se spánkovými cykly a je zcela přirozený. Jestliže však dítě pláče v první polovině noci, může to být příznak nemoci, protože během hlubokého spánku by se batole běžně budit nemělo.
Jak vybírat dětskou matraci (do 3 let věku)
- Měla by být nová. Starší je už pravděpodobně proleželá, deformovaná, znečištěná.
- Lepší je tvrdší matrace. Odborníci doporučují vyhnout se příliš měkkým variantám, což jsou zejména tenké a molitanové matrace.
- Bezpečná a kvalitní. Matrace by neměla obsahovat chemické látky, agresivní lepidla apod., problémem mohou být i různé výčnělky, např. na zipu.
- Bez zónování. Nekupujte dětem matrace tvarované či tzv. „zónové“. Nejsou pro ně vůbec vhodné. Děti potřebují celistvou, rovnou a hladkou matraci. Matrace by měla být oboustranná a je vhodné ji často otáčet.
- Prodyšná a šetrná. Prodyšnost určují především použité materiály. Matrace musí dýchat a dobře odvádět vlhkost. Měla by být z přírodních a nedráždivých materiálů. Zejména citlivé děti potřebují matrace hypoalergenní.
- Se snímatelným potahem. Opět je nutná prodyšnost a šetrnost materiálů, ideálně přírodního původu. Potah musí být každopádně snímatelný a pratelný.
Co je klidný a neklidný spánek?
- Klidný spánek je takový, kdy je dítě nehybné, dýchání je pravidelné, obličej uvolněný bez jakékoliv mimiky, kromě občasných náznaků sání. Klidný spánek je důležitý, protože v hluboké fázi spánku (NREM) se produku je růstový hormon a buduje se obranyschopnost organismu.
- Během neklidného spánku (REM) pracuje podvědomí, tzv. „uklízí“ – třídí poznatky a dojmy získané během dne. Mozek pracuje na plné obrátky. Malé děti mají navíc sny v průběhu až poloviny spánku, nedonošené děti až v 80 %, zatímco dospělý člověk sní čtvrtinu spánku.
text Vanda Jesenská foto archiv firem
Datum vydání: 2. 2. 2021