Komfort v nové chalupě

„Podívej, to je pěkně opravená chalupa!“ Tak nějak turisté často pochválí malý vesnický domek na okraji Maříže a přitom netuší, že se nejedná o rekonstrukci staré budovy, ale o pasivní novostavbu.

V obci Maříž, která se po 2. světové válce ocitla za dráty pohraničního pásma a byla určena k zániku, mnoho domů k opravě nezbylo, z většiny zůstaly jen ruiny. Přesto se zázračně zvedá z popela, dala název dnes již proslavené keramice a stala se centrem, kam se sjíždějí umělci. Zora a Stanislav nemířili přímo do Maříže, ale chtěli někde v tomto kraji začít chalupařit. Najít menší objekt k rekonstrukci se jim však nedařilo, proto změnili plány: „Uvědomili jsme si, že koupě a oprava staré chalupy by stála stejně jako novostavba. A když jsme zvážili všechny potíže se starým stavením, vlhkostí a hlavně s vytápěním, zvítězil komfort.“ Když v Maříži objevili krásný pozemek s výhledem na rybník a do polí, bylo rozhodnuto.

Proč méně, než pasiv?

Představou majitelů bylo postavit jednoduchou klasickou chalupu, ve které by se dalo celoročně bydlet. Návrh domu svěřili Mojmíru Hudcovi, se kterým se Zora již dříve profesně setkávala a který má dlouholetou zkušenost s projektováním pasivních domů.
„Měli jsme představu stavení s malými okny, tak jak to staré venkovské domy mívají. Pod střechou jsme si představovali obytné podkroví, které by využívaly návštěvy. A už vůbec nás nenapadlo uvažovat o pasivu,“ vzpomíná Zora.
„Zprvu to byl šok, když nás architekt Hudec začal směrovat k velkým oknům, solárním ziskům – k pasivnímu domu. Nicméně jeho řešení nás záhy nadchlo.“ Majitelé měli omezený rozpočet, proto mnohé z prací prováděli svépomocí. Na radu architekta upustili od obytného podkroví, které by stavbu výrazně prodražilo, i užitná plocha 86 m2 je laděna k jejich finančním možnostem.
„Myslím, že nemá smysl stavět v horším energetickém standardu, záleží především na návrhu a detailech, a ty jsou důležité všude. A mohli jsme tak využít i dotaci z programu Nová zelená úsporám,“ doplňuje Zora.

Moderně i tradičně

Do ulice se chalupa obrací tradičně malými okny a stylově tak zapadá do místního prostředí. Se zahradou ji však spojují okna velká, která interiér prosvětlují a jsou, tak jak to má v pasivním domě být, i zdrojem tepelných zisků. Pocházejí z nedaleké Slavony a jsou určena přímo pro pasivní domy. Velký přesah střechy zabraňuje letním slunečním paprskům v přehřívání interiéru.
Dům je postaven z Ytongu a pečlivě zateplen. Nechybí ani řízené větrání s rekuperací tepla, vzduchotechnické rozvody však nezakrývá jako obvykle sádrokarton, ale dřevo nebo spárovka. Větrací rekuperační jednotka se stará nejen o výměnu vzduchu, ale dokáže vzduch i ohřát nebo ochladit a současně s pomocí malého tepelného čerpadla ohřívá i vodu. Majitelé si tak užívají komfortu moderní úsporné stavby s nízkými provozními náklady. Interiér si však sami zařídili tak, aby si dopřáli to, po čem toužili – po stylové chalupě. Dřevěné trámové stropy, masivní podlaha, na chodbě podlaha z půdovek – to jsou prvky, které podle nich nemohou ve venkovské chalupě chybět.

Z chalupaření profese

A především zde neschází stylové vybavení. Ještě dříve, než si chalupu pořídili, se majitelům podařilo koupit starou kredenc, na které si Zora vyzkoušela, jak jí dodat patinu a přiznává, že to možná trošku přehnala. Při zařizování chalupy narazila na to, že není snadné sehnat vkusné zařízení a doplňky. Někde vypomohla IKEA, třeba jen korpusy kuchyňských skříněk, které pak s manželem osadili dvířky od truhláře a vlastnoručně nalakovali. Obtížné bylo sehnat vhodná stínidla, nakonec si je vyrobili sami ve spolupráci s šikovnou keramičkou.
„V tu chvíli jsem začala mít potřebu se o keramické lustry podělit s dalšími chalupáři a milovníky venkovského stylu. Tak se zrodil nápad na projekt Na-chalupu.cz.“ Od té doby se vybavováním stylových interiérů věnuje naplno, na jejím e-shopu seženete zmíněné lustry z pálené hlíny, chalupářský textil – kanafasy a žakáry, jejichž vzory sama navrhuje a nechává vyrobit v tkalcovnách v Čechách i na Moravě, i třeba autorskou keramiku.

Ing. arch. Mojmír Hudec, ateliér ELAM

Má za sebou desítky realizací pasivních a nízkoenergetických domů optimalizovaných programem PHPP. Při návrzích domů využívá principy a prvky soběstačných domů, dává přednost používání přírodních materiálů a ekologických technologií.
elam.cz

Bylo obtížné aplikovat principy pasivního domu na stavbu tradičního vzhledu?

„Tradiční vzhled byl dán regulačními podmínkami lokality. I kdyby dán nebyl, tak pokora k nádherné vesnici by měla architektovi zabránit navrhovat nějaké výstřelky.
Na tradiční vzhled domu se sedlovou střechou se principy pasivního domu aplikují velmi dobře. Tradiční tvar obdélníku bez zbytečných výstupků a členitostí je příznivý jak energeticky, tak cenově.“

Musel jste někde slevit?

„Nejsem zastáncem rustikálních a chalupářských řešení, konečné řešení je úpravou investorů. Slouží jim ke cti, že dotáhli řešení kultivovaně jak v exteriéru, tak interiéru. Nemohu se však smířit s použitím šikmých pásků u sloupů jižního přesahu střechy.“

Proč jste zvolil pro hrubou stavbu Ytong?

„Z jednoduchého principu – na výrobu se používají přírodní materiály – vápno, písek, trocha cementu a voda. Má velmi dobré izolační vlastnosti materiálu ve všech směrech, a tím dobře eliminuje tepelné mosty, velmi dobře se zpracovává a toleruje různé chyby na stavbě.“

Vizitka domu

Autor projektu: Ing. arch. Mojmír Hudec, ELAM
Základová konstrukce: podlahová prkna, Isover Orsik, beton, Isover EPS Grey
Konstrukce: YTONG 250 mm, Isover Grey Wall 240 mm
Střecha: dřevěný krov s betonovou krytinou TERRAN Rundo, ploché zastřešení – prkenný záklop, OSB desky, Isover Domo PI 700 mm
Okna: dřevěná, PROGRESSION – velké prosklené plochy a SOLID COMFORT SC 92, izolační trojskla
Vytápění, větrání, ohřev vody: kombinovaná jednotka Pichler PKOM4

www.na-chalupu.cz
www.chaluparime.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: Jan Vermouzek

Uložit

Datum vydání: 16. 10. 2019

Edit: