Klimatizace nejen chladí
Středobodem zájmu výrobců moderních klimatizací už dávno nejsou jen modely vhodné k umístění do kanceláří a veřejných prostor. V posledním desetiletí na sebe strhly pozornost především klimatizační jednotky určené do soukromých prostor domů a bytů, které nabízejí svým uživatelům tak trochu jiné možnosti.
Protože doma rozhodně chceme mít útulnější prostředí než v kanceláři, kromě náročnějšího požadavku na pohlednější design disponují domácí stroje celou řadou užitečných funkcí a dokážou vzduch nejen ochladit, ale také ohřát, nebo vyčistit.
Složení klimatizační jednotky
Pokud nezvolíte mobilní klimatizační jednotku, která vypadá i funguje trochu jinak, vaše klimatizace se bude skládat ze dvou hlavních částí: z vnitřní jednotky, která je umístěna v interiéru, a z venkovní jednotky instalované mimo interiér bytu či domu. Srdcem celého systému je pak kompresor, který se nachází ve venkovní jednotce.
Potřebujete-li však využívat služby klimatizace ve více místnostech vaší domácnosti, je praktičtější pořídit si takzvaný multisplitový model. Ten se skládá z jedné venkovní jednotky, na níž je napojeno hned několik vnitřních částí – tedy že máte klimatizaci rozvedenou do dvou a více místností najednou. Navíc vnitřní jednotky nemusí být nutně všechny stejné, na venkovní část můžete najednou napojit například kazetový, podstropní nebo běžný nástěnný model a vše si spolu bude dokonale rozumět. Dodržet byste však měli jednu důležitou podmínku: vybrat celou sestavu od jednoho výrobce a z kompatibilní řady, aby každý model nepocházel od jiné značky.
Kam ji umístit
Jednotlivé typy klimatizací se liší rozměry, výkonem i počtem takzvaných výdechů – otvorů, kterými proudí do místnosti chladný či teplý vzduch. Mezi nejčastější pořizované modely patří nástěnné klimatizace, které se instalují na stěnu místnosti do výšky téměř až pod strop. V některých interiérech však mohou nástěnné klimatizace působit jako rušivý prvek, proto je zde lepší zvolit podstropní, nebo kazetový model, jenž umístíte ke stropu, či zapustíte do stropního podhledu. Bydlíte-li v podkroví, pak pravděpodobně sáhnete po parapetních jednotkách, které jsou vhodné k instalaci na zeď do nižší polohy než klimatizace nástěnné, na podstavec nebo pod nízké šikminy, kde nelze umístit klasickou nástěnnou jednotku.
Venkovní jednotka se nejčastěji umisťuje mimo dům, aby co nejméně narušovala jeho vzhled, nejčastěji někam na obvodové zdivo, na balkón, na střechu či na zem před dům (v tomto případě je nutný podstavec). Zvolit lze však i další možnosti, například instalaci do dostatečně velkého sklepa, či do jiných nebytových prostor, jako je světlík, podkroví domu, půda, sklad, velká chodba a další.
Kompresor, výparník a kondenzátor
Právě tyto tři složky tvoří základ každé klimatizační jednotky, v níž se neustále opakuje následující koloběh: Klimatizace nasává vzduch z venkovního prostoru, upravuje jeho teplotu a vlhkost a pomocí ventilátorů jej distribuuje do místnosti. Každá jednotka obsahuje chladivo o nízké teplotě i tlaku, které prochází výparníkem, odpařuje se a tím odebírá teplo z interiéru. V kompresoru je chladivo stlačeno a dojde k navýšení jeho teploty. Poté projde do kondenzátoru, kde se mění v kapalinu a teplo opět uvolňuje. Kondenzátor je následně ochlazován vnějším vzduchem, který pomůže rozptýlit odpadní teplo. A jestliže se princip klimatizace obrátí, rázem máte doma tepelné čerpadlo, které naopak dokáže místnost příjemně vytopit.
Umí toho mnohem víc
Klimatizace však dokáže vzduch nejen ochladit nebo ohřát, ale také filtrovat a zbavovat částeček prachu, nežádoucích mikroorganismů i jedovatých látek, či upravit jeho vlhkost.
Přitápění pomocí klimatizace vám přijde vhod zejména v jarních nebo podzimních měsících, když ještě nebo už není právě teplé počasí a centrální vytápění domu není v provozu. Většina klimatizací je vybavena časovačem, přitápění si tedy můžete „objednat“ na určitou hodinu. Praktická je i funkce hlídání teploty, která se o tepelnou pohodu bude starat automaticky za vás.
Další užitečnou funkcí je autorestart, která zajistí, že si klimatizace i po výpadku proudu uchová své původní nastavení. Další chytrá funkce dokáže vypnout podsvícení na displeji, takže vás v noci během spánku nebude rušit ani malé světélko. Zejména v prostorech se zvýšenou vlhkostí oceníte funkci Dry, která se stará o vysoušení prostoru.
Důležitou výbavou nejen pro alergiky jsou pak různé typy filtrů a stupně filtrace, díky nimž klimatizace zachycují prach, tabákový dým, viry, bakterie, spory plísní i další škodlivé mikročástice vířící ve vzduchu.
Když chcete mít 4 v 1
Domácí pomocník Sencor SFN 9021WH dokáže nahradit hned čtyři přístroje najednou: klasický ventilátor, zvlhčovač vzduchu, ochlazovač i ionizátor. K jeho dalším přednostem pak patří pohodlná obsluha pomocí dálkového ovladače, jenž je možné ukládat do speciálního prostoru na zadní straně přístroje. Aktuálně používané funkce i stav vodní hladiny v nádržce ochlazovací části můžete sledovat prostřednictvím přehledného LED displeje s podsvícením. Snadná je také údržba přístroje – prachový filtr a nádržku na vodu lze snadno vyjmout, takže výměnu filtrů či doplnění vody zvládne bez problémů i méně zručný uživatel. Díky integrovanému madlu a čtyřem praktickým kolečkům můžete přístroj podle potřeby jednoduše přemístit přesně tam, kam momentálně potřebujete. Cena 5999 Kč. www.sencor.cz
Dobrý sluha, ale…
MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí vysvětluje, jak klimatizace působí na pohybový aparát.
Klimatizace může být velmi účinným pomocníkem v boji proti vysokým teplotám, její používání má však svá pravidla, aby nám dobře sloužila a neuškodila našemu zdraví.
- Obecně platí, že rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř vychlazené místnosti by neměl být vyšší než 4 až 5 ºC. Takzvaný teplotní šok, který by nastal při přechodu z jednoho prostředí do druhého, je pro náš organismus nebezpečný.
- Na výkyvy teplot reaguje nejen náš pohybový aparát, ale také dýchací cesty, kardiovaskulární systém nebo oči.
- Proud vzduchu by měl směřovat spíše nahoru nebo do volného prostoru a nikoli přímo na obličej, na zátylek, záda nebo jiná místa na těle. Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy.
- Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast.
- Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do horních končetin, přičemž spuštění takzvaného cervikobrachiálního nebo cervikokraniálního syndromu na sebe nenechá dlouho čekat.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 13. 6. 2018