Kliky na dveře
Klika by měla být v ruce příjemná a manipulace s ní snadná a spolehlivá. Pojďme na to…
Základním prvkem rozlišujícím kvalitu dveřního kování je samozřejmě materiál, z něhož jsou klika a kování vyrobeny. Skvělou volbou je kování z masivní mosazi, které bývá zpravidla galvanicky upravováno vrstvou niklu nebo chromu. Nebraňte se ani moderním materiálům, jako jsou barevné kovy, kvalitní hliník a jeho slitiny, prim samozřejmě hraje nerezová ocel. U těchto materiálů si můžete být jisti kvalitou a trvanlivostí.
A NA POVRCH?
Povrchová úprava dveřního kování je naprostou nutností, protože odolává velkému zatížení a oděru. U levnějších typů klik se jedná o nástřik barvy nebo vypálení. U hliníkového kování lze docílit barevných odstínů pomocí tzv. eloxování. Chcete-li odolnější povrch, uvažujte o zirkoniu (chemický prvek, Zr) nebo inoxchromu (XR) – ty odolají poškrábání prstýnkem i klíčem; elegantního vzhledu kliky dosáhnete s lesklou nebo matnou úpravou (satinováním) mosazi, chromu a niklu. Novinkou jsou ultramatné, takzvané sametové povrchy, které se nabízejí ve variantách chromových a niklových. Zmíněná povrchová úprava matný chrom získává stále větší sympatie, a to zejména proto, že se pyšní „bakteriální čistotou“ oproti jiným povrchům, které mohou být původci kontaktních alergií.
A KDYŽ KLIKA CHYBÍ?
Dveře, které při otevírání zasouváme do stavebního pouzdra ve zdi, jsou pochopitelně opatřeny zcela jiným kováním než ty klasické otočné. Toto kování vybírejte zvlášť pečlivě, aby zasunutí dveří do zdi nebylo ničím omezované a pohyb byl snadný a plynulý. Odborníci doporučují kování v podobě misky nebo mušle. Obě varianty jsou běžně na trhu v dřevěném a kovovém provedení, samozřejmě s různými povrchovými úpravami. U mušle si všímejte, má-li tzv. čelní úchyt, který umožňuje snadný tah dveří z pouzdra směrem ven. Díky němu totiž zvládnete dveře zavřít doslova malíčkem. To ocení zejména starší lidé nebo malé děti.
ZNÁM JÁ JEDEN KRÁSNÝ ZÁMEK…
Součástí kování jsou i zámky a na trhu se nabízí celá řada druhů – od obyčejných dozických zámků, používaných k oddělení místností, přes tzv. zámky s cylindrickou vložkou, které zamezují vstupu cizích osob, až po zámky s různým stupněm zajištění bezpečnosti (robustnější a odolné proti odvrtání a násilnému vloupání). Zvláštní skupinu pak tvoří WC sady, tedy zámky zajišťující možnost otevřít dveře i zvenčí v případě nutnosti. Mějte na paměti, že i volba zámku ovlivní celkový vzhled dveřního kování.
DESIGN NESMÍ ZAOSTÁVAT
Interiéroví návrháři uvažují o klice jako o skutečném šperku, který může celkový dojem z interiéru a dveří pokazit. Vždy jde o detaily – povrchy, rozměry, tvary a jejich vzájemné kombinace. V současnosti je trendem důraz na sjednocení jednoho druhu kování na všech typech dveřních a okenních křídel tak, aby interiér působil opravdu jednotně. Samostatnou kapitolou je sladění klik s materiály, které jsou použity v samotném interiéru, anebo naopak jejich naprostý kontrast, který klice dodá na atraktivitě.
PODLE ČEHO VYBÍRAT
Na trhu je velké množství klik různých tvarů, kde si každý sice určitě vybere, ale zároveň musí dávat velký pozor, aby si vybral v tak bohaté nabídce správně. Pozornost by se měla zaměřit hlavně na správnou volbu materiálu kování, jeho povrchu, a konstrukce, které jsou důležitější než samotný design kliky. Ideální materiály a povrchy s dlouhodobou životností jsou masivní mosazné kliky s povrchem mat/satén, stále oblíbenější je lesklý chromový povrch, který vyniká svojí odolností a tvrdostí, nebo nadstandardně titanový povrch s dlouhou životností. Velmi kvalitní jsou samozřejmě nerezové kliky s broušeným povrchem. Ovšem laik na první pohled kvalitu kliky nepozná. Výrobci proto doporučují, vzhledem k výskytu většího počtu nekvalitního kování asijského původu na našem trhu, aby si zákazník ještě v obchodě pečlivě prostudoval údaje o materiálu, původu produktu, a především aby požadoval od prodejce certifikát kvality. Setkáte-li se například s materiálem s názvem zamak s povrchovou úpravou matný/saténový nikl, pak ruce pryč. Tento druh kování je podle odborníků velmi nekvalitní, s povrchem s nepatrnou otěruvzdorností, který způsobí, že již během několika měsíců používání se klika odře až na základní materiál a působí nevzhledně. Je tedy ve vašem vlastním zájmu vybírat výrobky pouze zavedených značek, které vyrábějí kování z kvalitních materiálů, mezi něž patří například již mnohokrát zmíněná masivní mosaz nebo nerezová ocel.
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 25. 1. 2016