Keramika nezná tabu
Zatímco v minulosti se využití keramických obkladů v obytných interiérech omezovalo především na hygienické a komunikační prostory, dnes má tento obkladový materiál otevřené dveře do všech místností, včetně obytných.
Investoři mají pro volbu keramiky pochopitelně své důvody. Těší se stále větší oblibě jak pro své vzhledové přednosti – současný trh nám obklady a dlažbu nabízí v široké škále dekorů, povrchů, barev a rozměrů –, tak především pro celou řadu praktických vlastností.
KERAMIKA V KUCHYNI
Keramické obklady a dlažba mají své stálé místo v kuchyni. Rezervovala jim je jejich snadná údržba a značná odolnost. Nejenže jim neublíží rozlité víno ani mastnota, ale ani nejrůznější ingredience a chemické přípravky, bez kterých se provoz kuchyně neobejde. Stejně tak keramika odolává i mechanickému poškození. Poškodí je pouze předměty o větší hmotnosti, přičemž narušená dlaždice se snadno vymění za novou. To jsou důvody, proč jsou keramické obklady v kuchyni obsazovány nejen do role podlahové krytiny, ale využívají se i k obložení pracovní desky nebo jejích „zad“. Při výběru keramické dlažby do kuchyně se nám nabízí v podstatě neomezený výběr – je třeba pouze pohlídat, aby dlažba měla dostatečnou protiskluznost, protože kuchyň je místností, kde nejčastěji dochází úrazům. Co se týče designu, záleží na celkovém stylu kuchyně, jejím vybavení i rozměrech a samozřejmě na našem vkusu. S podobnými nároky jako v kuchyni bychom měli volit dlažbu do komunikačních prostor, zvláště do zádveří.
HYGIENICKÉ MÍSTNOSTI
V hygienických místnostech, wellnessu, u bazénů a podobně si keramické materiály vydobyly své místo nejen zásluhou snadné údržby, ale i skutečnosti, že jde o materiál, kterému neubližuje voda, takže „obstojí“ i v mokrých provozech. Výběr zde omezuje pouze stejný požadavek jako v kuchyních, a to na dostačující protiskluznost. Obezřetněji je třeba volit dlažby a obklady pouze v malých koupelnách, které potřebujeme alespoň opticky zvětšit. K tomu jsou vhodné větší formáty (např. 20 x 40 cm až 30 x 90 cm) položené s velmi úzkými spárami – obkládané plochy sjednotí, dodají jim eleganci a opticky je zvětší. Vzhledem k redukovanému množství spár se takto obložené stěny i lépe udržují. Dekorací v malém prostoru ubývá, spíše se kombinují různé formáty a povrchy z jedné série obkladů, které vytvářejí zajímavé kontrasty a odlesky. Skvělým dekoračním i praktickým prvkem jsou mozaiky. Zejména ve světlých barvách jsou pro malou koupelnu ideální. S jejich pomocí zaoblíte hrany, obložíte polici či umyvadlo, prostor tak příjemně zútulníte. Mozaiky v menší koupelně kombinujte s větším formátem obkladu na stěnách.
Keramické obklady v současnosti pronikají do všech obytných i užitných částí interiéru.
NÁSTUP DO OBÝVÁKU A LOŽNICE
Asi nejdéle měla keramika uzavřené dveře do moderně vybavených obývacích pokojů a do ložnic. Do obýváků se jí v poslední době otevírají především z důvodu snadné údržby, zajímavých dekorů a také proto, že do nich umožňuje přístup domácím mazlíčkům. Ti mají do těchto prostor často zakázaný vstup, aby nepoškodili podlahovou krytinu. Velmi zajímavě působí v obýváku i stěna obložená keramickým obkladem. Dlažba a keramické obklady však vstupují i do ložnic. Důvodem je skutečnost, že na rozdíl od jiných materiálů se v nich nehromadí prach, což vítají zvláště alergici. Některým typům ložnice sluší i keramický obklad na stěně za dvojlůžkem.
ZÁLEŽÍ I NA PODKLADU
Přestože pokládání obkladů se často zhostí i domácí kutil, zvláště rozlehlejší plochy a větší formáty vyžadují profesionalitu. Je třeba si pohlídat přímost hran, pravoúhlost, rovinnost plochy, kvalitu povrchu, případnou barevnou odlišnost… Předpokladem kvality a trvanlivosti díla je samozřejmě důležitá i dostatečná pevnost, únosnost a tvarová stabilita podkladu. Aby nebylo třeba podklad dorovnávat lepidlem a spárovací hmotou, je důležitá i preciznost provedení. Častý problém představuje i pravoúhlost, vzájemná kolmost, zakřivení stěn. Je třeba měřit vodováhou, pravítkem, olovnicí, „šlaufkou“ nebo ještě lépe s využitím laserových, ultrazvukových nebo infračervených pomůcek.
JEŠTĚ JEDNA VÝHODA
Keramika má však ještě jednu velkou výhodu, díky níž jí investoři dají přednost před jinými krytinami, a to často v celém interiéru. Mnozí z nich se pro ni rozhodují v souvislosti se stále oblíbenějším podlahovým vytápěním bytu či domu. Podlahové topení má ve spojení s keramickou dlažbou řadu výhod. Díky dokonalým parametrům je dosaženo téměř ideálního rozložení teploty ve vytápěné místnosti, aniž bychom se museli obávat, že dojde k poškození krytiny. Keramická dlažba navíc teplo akumuluje a uvolňuje ho ještě nějaký čas po vypnutí topení. Je vhodná do interiérů se všemi druhy podlahového vytápění – teplovzdušného, teplovodního i na elektrické rohože.
KDE A JAK NAKUPOVAT
Protože investice do obkladů a dlažeb nepředstavuje zanedbatelnou částku, o vašich potřebách a požadavcích se vždy poraďte s prodávajícím. Nakupujte dlaždice a obkládačky v síti specializovaných prodejen poskytujících odbornou poradenskou službu. Vhodnější jsou kamenné obchody a vzorkovny umožňující prohlédnout si vybírané obklady minimálně ve formě fyzických vzorků, nebo ještě lépe rovnou v podobě vzorových realizací. Keramický výrobek je vyrobený tradičním způsobem z přírodních materiálů, může vykazovat kolísání v odstínu a designu oproti barevným odstínům a vzorům použitým při jeho prezentaci na internetu. Při nákupu počítejte vždy s 10% až 15% rezervou na možné budoucí opravy i na prořez.
CO SE NOSÍ
Digitální tisk, kalibrace… jsou nové technologie, které umožňují vytvořit na obkladech dokonalý design. Letos, ostatně stejně jako již v loňském roce, v dekorech keramických obkladů převládají imitace přírodních materiálů – dřeva, kamene a mramoru. Keramická podlaha a stěna může mít nostalgickou patinu stejně jako naprosto technicky dokonalý povrch určený do strohého interiéru. Výrobci precizují povrchovou úpravu samotných obkladů, snaží se o dokonalou věrnost imitace přírodních materiálů, a to nejen dřeva, ale i mramoru. Přírodní dekory však nejsou povinné. Barevná škála obkladů je neomezená stejně jako lesklý či matný povrch. Z jednoho designu mnohdy vychází několik typů rozměrů, které se na jedné ploše vhodně kombinují. Samotný formátový mix, od mozaiky až po velkoformátové dlaždice, se tak stává dekorací. Mozaika pak často nahrazuje dekorace a funkčně zajišťuje mimořádná řešení, jako je obložení niky, vany a dalších atypicky zaoblených ploch. Zvětšování formátů stále pokračuje, velké formáty s minimální spárou působí naprosto dokonale, jako přírodní originál. Formáty jsou od 120 x 30 cm až po 120 x 7,5 cm.
Datum vydání: 7. 11. 2015