Keramice vládne retro a návrat k přírodě
Návrat do minulosti, a také k přírodě v nejrůznějších směrech, to je jeden z hlavních trendů v obytných interiérech obecně. Ovládá i sortiment obkladů a dlažeb. I jemu vládne styl retro, přírodní motivy, imitace přírodních materiálů, přirozenost.
Každoročně určuje hlavní trendy v oblasti výroby keramických obkladů a dlažeb veletrh Cersaie v italské Boloni. Ten poslední, dvaatřicátý, zdánlivě neoplýval bombastickými či převratnými novinkami. O to je jeho význam silnější, neboť potvrdil, že dlouhodobě se vyvíjející a zesilující trend, jakým je návrat k přírodě, a rovněž do minulosti, není jen pomíjivým módním výstřelkem. Lze předpokládat, že bude sílit i nadále. Právě v oblasti vybavování interiérů – a keramických výrobků rovněž – se tak projevuje snaha o poskytnutí skutečné oázy klidu a spojení s přírodou, tradicí či historií, což je v dnešním hektickém světě nanejvýš žádoucí.
PŘÍRODA NA PRVNÍM MÍSTĚ
Imitace přírodních materiálů, zejména dřeva a kamene, nejsou tedy u keramických výrobků již ničím novým. Stále se však zdokonalují technologické postupy, které umožňují stále věrnější a propracovanější design. U „dřevěných“ keramických povrchů se tak setkáte nejen s více než přesvědčivou kresbou tohoto nezaměnitelného přírodního materiálu, ale výrobci navíc s úspěchem napodobují i přirozenou strukturu povrchu dřeva, a to včetně nerovností či stop po hrubém ručním opracování. V případě imitací kamene pak můžete v podobě keramických obkladů a dlažeb vnést do svého domova i ty nejvzácnější nerosty, ovšem za nesrovnatelně nižší cenu než v případě originálu.
ZÁVAN MINULOSTI
Minulost nás láká, uklidňuje, poskytuje pocit jistoty, kontinuity a zároveň je – alespoň v lidské mysli – laskavá a klidná. Nestárnoucí retro se v současnosti v sortimentu obkladů a dlažeb nejčastěji ohlíží do 20. a 30. let minulého století. S tím souvisí mimo jiné silné zastoupení šestiúhelníkového formátu, typického nejen pro stoleté podlahy v městských domech. Znovuvzkříšený šestiúhelník nabízí možnost poskládat podlahu jako originál, zvolíte-li různou barevnost jednotlivých prvků, ale příjemnou poklidnou a zároveň hravou atmosféru vnese do prostoru i plocha sestavená ze šestiúhelníků v totožném odstínu. Povrch tohoto keramického prvku může být hladký i reliéfní, sám šestiúhelník pak klasický rovnostranný nebo s dvěma delšími stranami. Výrobci obvykle nabízejí šestiúhelníky o rozměrech 20 x 20, 25 x 25 či 30 x 30 cm, ale i o velikosti 60 x 60 cm. Retro však může vstoupit do prostoru i v podobě imitace mramoru, černobílé kostky a dalších motivů charakteristických třeba pro styl art deco.
BARVY NEODCHÁZEJÍ
Trendy sice výrazná barevnost neovládá, ale rozhodně není zavrhována. Hlavní slovo mají jemné – pudrové odstíny, například béžová, starorůžová, jemně žlutá nebo lehce zelená. V jednotlivých kolekcích jsou ovšem zastoupeny i barvy velmi výrazné (třeba nebesky modrá nebo temně červená), které ale designéři využívají spíše jako dílčí prvek v rámci jednoho prostoru. Pracují také s vysokým leskem, barevnými kombinacemi, duhovými efekty i geometrickými vzory.
MINI A MAXI FORMÁTY
Zastoupeny zůstávají stále všechny velikosti formátů od nejdrobnější mozaiky, která často přichází s imitací kamene, mramoru, silné zastoupení mají i mozaiky skleněné, až po velké formáty, které dominují především sortimentu dlažeb. Setkáte se již standardně s rozměrem 60 x 60 cm, k mání jsou dokonce i formáty o velikosti 300 x 150 cm! Samozřejmě se pracuje s kombinací jednotlivých prvků různých velikostí, oblíbený je kontrast mozaiky a XXL formátů. Mozaika sama o sobě často plní úlohu dekorativního prvku a je také praktickým řešením při obkládání komplikovaných ploch, jakými jsou niky, vany či například zaoblené stěny.
Datum vydání: 9. 6. 2015