Když zahrada ještě nechce spát…
V interiéru je běžné, že se s umělým osvětlením promyšleně pracuje, klade se důraz na detaily a maximálně se využívají moderní technologie. Světlo nám má zajistit bezpečný pohyb po bytě nebo domě, poskytnout vhodné podmínky pro různé pracovní činnosti, ale také zařídit příjemnou atmosféru. Podobné je to v zahradě. Světlo tu může plnit různé funkce a díky současným technologiím jsou jeho možnosti téměř neomezené.
HEZKÉ I PRAKTICKÉ
I v zahradě je samozřejmě nutné zajistit především bezpečí a dobrou viditelnost po setmění. Je tedy správné osvětlit příjezdovou cestu, terasu nebo chodník k zahradnímu domku. Ale důležitá je i dekorativní funkce osvětlení, kterým lze stejně jako v interiéru zdůraznit některé partie zahrady a dodat jim výjimečnou atmosféru. Nasvítit můžete skalku, působivý kmen stromu, sousoší i vodní prvky. Jedno svítidlo přitom může plnit více funkcí najednou – solární lampy kolem jezírka zdůrazní jeho okraje a zároveň vytvoří nepřehlédnutelnou scenérii. Kromě toho – i zahradní svítidla, budete-li chtít, mohou být ozdobou sama o sobě.
SOLÁRNÍ SVÍTIDLO DO KAŽDÉ ZAHRADY
Alespoň jedno solární svítidlo najdete snad v každé zahradě. V současném sortimentu je opravdu těžké vybírat. Zahrnuje nepřeberné množství provedení od zapichovacích typů přes solární LED pásky či svítidla určená k upevnění na zeď domu, řetězy, lampy a lucerny až po umělecké světelné objekty nejrůznějších velikostí a tvarů. Výhodou solárního osvětlení, které se těší takové oblibě, je především snadná instalace bez nutnosti přívodu elektrické energie – svítidlo zkrátka vezmete a umístíte tam, kam je třeba. Pozici můžete navíc kdykoli změnit. Kromě toho je to svícení nanejvýš úsporné… Po dni nabíjení vydrží svítit šest až osm hodin. Jde ale bohužel o sezonní osvětlení, v zimě není solární osvětlení zejména kvůli nedostatku slunečního svitu schopno svou funkci plnit.
PROMYŠLENĚ NA ZIMU
Druhou možností je instalovat do zahrady osvětlení, které sice vyžaduje elektroinstalaci, a možnosti jeho přemisťování jsou omezené, ale zato nabízí celoroční službu a lze s ním dělat hotové divy. Bude-li navíc napojeno na inteligentní systém řízení vaší domácnosti, může se spínat a zapínat podle vašich potřeb a zvyků, tak, aby nabídlo dokonalé služby při co nejnižší spotřebě energie a ještě se světelná scenérie v zahradě může měnit podle vámi nastavených scénářů – co do intenzity světla i jeho barevnosti.
OHNĚ SE NEBOJTE
V zahradě má samozřejmě pevné místo i živý oheň, tedy ten v podobě svíček uzavřených v lucernách, svícnech či hořících loučích a pochodních. Tyto doplňky nemusejí jen poskytovat světlo a vytvářet atmosféru, ale mohou také obsahovat aromatické látky, které spolehlivě odpuzují hmyz.
MŮŽE VEN?
Venkovní svítidlo vybírejte podle odpovídajícího stupně krytí (IP ochrany). IP kód vyjadřuje odolnost proti vniknutí cizího tělesa a kapalin (vody). V oblasti svítidel se nejčastěji setkáte s těmito kódy:
IP20 – vhodné pouze do interiéru
IP23 – s ochranou proti vniknutí malých předmětů a vodní tříště, hodí se do interiéru nebo na dobře chráněná venkovní místa
IP44 – s ochranou před vodou stříkající všemi směry, vhodné do koupelny, na venkovní použití pro mírné podmínky
IP65 – odolné proti prachu a při ponoření do vody (testováno na 30 minut do 1 metru hloubky), hodí se na venkovní použití při instalaci svítidel do země
IP67 – v našich podmínkách pro neomezené venkovní použití, vhodné i pod vodu
Zdroj: www.e-svetlo.cz
STAČÍTE NA TO SAMI?
I laik si může zahradu úspěšně osvítit. V případě, že budete využívat svítidel, která vyžadují zapojení do elektřiny, povolejte odborníka. Nejen kvůli kvalitě provedené práce a vaší bezpečnosti, ale také kvůli zárukám. Jeho podíl na instalaci je o to naléhavější, čím složitější systém zahradního osvětlení pro svou zahradu chystáte. A není rozhodně od věci vyhledat úplně na začátku zahradního architekta, který takový systém dokonale naplánuje, aby vaše zahrada a spolu s ní i váš dům venkovním osvětlením získaly, nikoli naopak.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 16. 7. 2018